Istina je prava novost.

Pastoralni skup hrvatskih pastoralnih djelatnika iz zapadne Europe

Skup "Hrvatska dijaspora u Crkvi i domovini" održat će se od 30. rujna do 4. listopada u Opatiji

Opatija, (IKA) – Hrvatski dušobrižnički ured u Frankfurtu na Majni priređuje pastoralni skup hrvatskih pastoralnih djelatnika iz zapadne Europe na temu “Hrvatska dijaspora u Crkvi i domovini” koji će se održati od ponedjeljka 30. rujna do petka 4. listopada u Grand hotelu “Adriatic” u Opatiji, M. Tita 200.
Dolazak sudionika planira se za 30. rujna, a susret počinje u utorak 1. listopada u 7.30 sati misom koju predvodi biskup Pero Sudar. Radni dio pastoralnog skupa počinje u 9 sati pozdravima o. Josipa Klarića, delegata, biskupa Želimira Puljića, predsjednika Vijeća HBK i BKBiH za inozemnu pastvu, mr. Pere Ivana Grgića, nacionalnog ravnatelja, te mons. Petera Prassela. O. Josip Klarić otvorit će skup te će u uvodu predstaviti sadašnji trenutak hrvatske dijaspore. Uslijed će referati dr. Anđelka Akrapa o migraciji Hrvata u posljednjem desetljeću, biskupa Sudara o Crkvi u Hrvata i hrvatskoj dijaspori, gospićko-senjskog biskupa Mile Bogovića o iseljenoj Lici kao paradigmi iseljene Hrvatske, dr. Pere Aračića o aktualnim pitanjima hrvatske inozemne pastve te dr. Petera Prassela na temu “Aktualna pitanja o stanju njemačkoga dušobrižništva za strance”. Za srijedu 2. listopada predviđena je jutarnja misa u 7.30 koju predvodi dr. Aračić. U radnom dijelu, koji počinje u 9 sati, dr. Ante Markotić govorit će o iseljavanju koja stalnoj kušnji i trajnom izazovu Hrvata BiH, potpredsjednica Hrvatske vlade Željka Antunović govorit će o aktualnoj hrvatskoj vlasti i hrvatskoj dijaspori. Ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Boris Maruna održat će predavanje o Hrvatskoj matici iseljenika u službi hrvatske dijaspore. U popodnevnim satima priređuje se okrugli stol na temu: što čine domovina i Crkva za hrvatsku dijasporu.
U četvrtak 3. listopada priređuje se izlet u Gospićko-senjsku biskupiju s euharistijskim slavljem koje predvodi biskup Bogović.