Istina je prava novost.

Peta obljetnica smrti fra Ive Perana

Otkrivena spomen-ploča u Kaštel Starom te predstavljena zbirka pjesma fra Ive Perana, franjevca provincije Sv. Jeronima iz Zadra

Kaštel Stari, (IKA) – U povodu obilježavanja pete obljetnice smrti fra Ive Perana, svećenika franjevca Provincije sv. Jeronima rodom iz Kaštel Starog, Ogranak Matice hrvatske Kaštela upriličio je 11. rujna svečani program koji je započeo otkrivanjem spomen ploče na rodnoj kući toga franjevca, svećenika, glazbenika, pisca, pedagoga i hrvatskog domoljuba te nastavio misom zadušnicom i predstavljanjem zbirke njegovih pjesama i lirskih meditacija “U tajnu zagledan”. Nazočne događaju otkrivanja spomen ploče u dječačku dob fra Ive Perana, po rođenju Srećka, u duhu je poveo nekadašnji provincijal dr. fra Bernardin Škunca, istaknuvši njegovu nezaustavljivost u igri. “Izgarao je za balunom, volio je igrati na glasoviru i orguljama, kao odgojitelj pisao je igrokaze, kao svećenik u bogoslužje je unosio scenske igre, kao pisac stihova uživljavao se u igru vode koja teče… sve spomenuto i ne spomenuto poprimalo je biljeg Božjeg igrača. Fra Ivo doista je radostan velikan svete Božje igre, zato zaslužuje spomen ploču, a što je na njoj napisano sve je duboko utemeljeno, jer bio i ostaje, na glasu blažene dobrote i svetoga života. Neka se raduje u vječnoj Božjoj igri!” kazao je fra Bernardin, a nakon što je iznio koliko je fra Ivo kroz svoj život dao zamaha razigranom duhu, zahvalio je Matici hrvatskoj ogranku Kaštela na upriličenoj svečanosti, Poglavarstvu grada Kaštela na potpori i vještim meštrima kamena za trajan spomen na osobu koja je na ponos njegovim sestrama, nazočnima Jeli i Anki te Vinki koja živi u Australiji, franjevcima Provincije sv. Jeronima sa sjedištem u Zadru, rodnim Kaštelima i cijeloj Hrvatskoj. Spomen ploču u ulici don Frane Ivasovića br. 21, na kući u kojoj je 21. lipnja 1920. od oca Ivana i Nedjeljke Piljić rođen fra Ivo Peran, otkrio je zamjenik provincijala fra Anselmo Stulić i rođak pokojnoga franjevca Jozo Grozdanić.
Zatim je u baroknoj crkvi Sv. Ivana Krstitelja misu zadušnicu predvodio fra Anselmo Stulić uz asistenciju subraće i župnika don Ilije Vuletića te don Mije Grozdanića, splitskog svećenika rodom iz toga mjesta. Upravo u toj župnoj crkvi, ispred oltara ranokršćanskog mučenika sv. Felicija, mladu misu služio je pokojni fra Ivo. Da je srcem i dušom fra Ivo bio potpuno predan svome pozivu podastrto je i propovijedi u kojoj zamjenik provincijala govori o njemu kao čovjeku Kristom zahvaćenim. “U što se sve ovaj Božji čovjek nije razumio? Napravio je toliko toga, uz sva svoja zaduženja, a nikada nije rekao da je umoran, da mu je teško, da mu je previše. Od njega sam naučio kako u vjeri treba sazrijevati. Svaki novi događaj, nova muka postaju izvor duhovnog rasta ako znamo nositi svoj križ s Kristom. Zahvalni smo Gospodinu što nam je podario upoznati svog vjernog poslušnika koji ga se nikada nije odrekao” kazao je o svom pokojnom subratu, koji je preminuo 14. rujna 2003. u samostanu na Poljudu, a četiri dana nakon smrti pokopan u samostansku grobnicu na Košljunu, gdje je djelovao veći dio svoga života, k tomu napomenuvši kako njegov sprovod, kojem su nazočila tri biskupa, stotinjak svećenika i redovnika, brojnih redovnica i vjernika, nije bio tužni rastanak nego uskrsno slavlje. Župnik don Ilija zahvalio je fra Anselmu na predvođenju mise zadušnice, istaknuvši kako se po primjeru pokojnog fra Ive svojim životom treba slijediti Krista i ne praviti razlike među redovima svećenika.
Po završetku mise predstavljena je knjiga fra Ive Perana “U tajnu zagledan” o kojoj su govorili predsjednik Ogranka Matice hrvatske Kaštela, urednik zbirke pjesama i autor predgovora dr. Milan Hođić, autor pogovora dr. fra Bernardin Škunca i pročelnik Odjela za književnost središnjice Matice hrvatske mr. Božidar Petrač. “Naš pjesnik fra Ivo piše pjesme o ljubavi Božjoj koja se zrcali u Isusu Kristu, ta ljubav privukla ga je u veliko bratstvo sv. Franje. Kao da je i o čuo poziv upućen Petru i Andriji: Pođite sa mnom! Poput sv. Franje i on je duboko shvatio da je najvažnije za sve slaviti i zahvaljivati Stvoritelju te neprestano biti na Njegovu putu u potpunoj poslušnosti i služenju”, kazao je dr. Hođić. O fra Ivi propovjedniku i pjesniku evanđeoske radosti i franjevačkog veselja fra Bernardin je rekao da je pjesnik-mistik koji piše iz iskustvenog doživljavanja Boga. U tim mističnim doživljajima pred svetohraništem fra Ivo je doista zagledan u Tajnu. Sa svetom Hostijom koju na grudima nosi bolesnome bratu osjeća se “sretnijim” od Ivana apostola koji je mogao nasloniti glavu na Gospodinove grudi. Prigodnim riječima skupu se obratio i mr. Petrač. “Središnjica Matice hrvatske pridružuje se ovom velikom slavlju i događaju, drago nam je da se uključujemo i kada su posrijedi možda posve crkvena obilježavanja, ali s obzirom da je ovdje riječ o čovjeku koji je uvelike zadužio hrvatsku kulturnu baštinu, s jedne strane kao glazbenik, s druge kao pjesnik, s treće strane kao istraživač koji je veći dio svog života posvetio tumačeći umjetnine i franjevački put u toj košljunskoj riznici, Matica hrvatska je tu uz projekt koji je u čast ovom hrvatskom pregaocu naš ogranak realizirao”, rekao je Petrač. Navodeći misao koju je francuski filozof Jacques Maritain izrekao u doba kada početkom XX. stoljeća, osobito u njegovoj domovini, mnoštvo književnika i intelektualaca doživljuju obraćenje i kada dolazi do osnovnog pitanja odnosa vjere i poezije, u najširem smislu riječi, vjere i umjetnosti, mr. Petrač osvrnuo se na pjesničke vrijednosti fra Peranova opusa: “Teško je biti pjesnik, biti pjesnik i kršćanin je dvostruko teže, a trostruko ako ste pjesnik, kršćanin i svećenik…”
U tijeku mise i pri predstavljanju knjige, ponosni na svoga sumještanina čiji glazbeni opus sadrži gotovo stotinjak vokalno instrumentalnih skladbi, među kojima najpoznatiju “Pučku misu” Crkve u Hrvata, pjevali su članovi Mješovitog zbora župe sv. Ivana Krstitelja pod ravnanjem Irene Pera.