Početak radnog dijela plenarnog zasjedanja CCEE-a
Početak radnog dijela plenarnog zasjedanja CCEE-a
Minsk
Minsk, (IKA) – Radni dio plenarnog zasjedanja Vijeća europskih biskupskih konferencija započeo je 28. rujna u popodnevnim satima u drevnoj Gradskoj vijećnici glavnog grada Bjelorusije. Na plenarnom zasjedanju sudjeluje 29 predsjednika europskih biskupskih konferencije, od čega sedam kardinala, te 8 biskupa delegata predsjednika europskih biskupskih konferencija, a ukupno je 78 sudionika zasjedanja u Minsku.
Sudionike su na početku pozdravili domaćin skupa mons. Tadeusz Kondrusiewicz, nadbiskup Minsk-Mohileva, zatim vicepremijer Republike Bjelorusije, Vasilij Zarko, gradonačelnik Minska, Andrej Sorec, patrijaršijski egzarh čitave Bjelorusije, metropolit Minska i Zaslavla Pavel, te apostolski nuncij u Bjelorusiji mons. Gábor Pintér. Na otvaranju zasjedanja bili su prisutni također predstavnici drugih religija prisutnih u Bjelorusiji, luteranski pastor Vlodimir Tatarnikov, rabin Grigori Abramović i Abu-Bekir Šabanović.
Okupljanje predsjednika biskupskih konferencija Europe u glavnom gradu Bjelorusije također je znak solidarnosti s bjeloruskim katolicima i znak poštovanja naše Crkve u Europi, rekao je u svom pozdravnom govoru nadbiskup Kondrusiewicz.
Veoma je značajna također činjenica da se plenarno zasjedanje CCEE održava u jubilarnoj godini u kojoj se obilježava 950. obljetnica Minska, „grada s velikom i istodobno tragičnom poviješću”. U Drugom svjetskom ratu grad je bio gotovo potpuno razoren i obnovljen je uz velike napore i to je danas novi grad, s velikim razvojem industrije, znanosti, kulture, medicine, športa i tako dalje. Sveta mjesta različitih vjeroispovijesti i religija također oživljavaju. Slaveći devetsto pedesetu obljetnicu postojanja, Minsk u budućnost gleda s velikom nadom, rekao je mons. Kondrusiewicz koji je također podsjetio i da se ove godine slavi i 500. obljetnica prevođenja i objavljivanja Biblije na bjeloruski, prve tiskane knjiga u Istočnoj Europi. Katolička crkva s predstavnicima različitih kršćanskih vjeroispovijesti i državnih institucija sudjeluje u ovim jubilejskim slavljima, koja su tako značajna za našu zemlju, dodao je.
„Poseban aspekt Minska i cijele zemlje je prisutnost različitih religija. Želio bih istaknuti da je međureligijska situacija u našoj zemlji doista dobra. Zajedno se radi na ostvarivanju različitih programa, prije svega s Pravoslavnom Crkvom na području obrane kršćanskih korijena i morala, obitelji, života i ljubavi. Tjedan molitve za kršćansko jedinstvo u Minsku slave zajedno katolici, pravoslavci i protestanti u našoj katedrali”, rekao je mons. Kondrusiewicz.
Sveti Ivan Pavao II. sanjao je o Europi koja diše s dva plućna krila, zapadnim i istočnim kršćanstvom. To je upravo ono što možemo vidjeti u Bjelorusiji. Na primjer, u Minsku se u istoj ulici nalaze dvije katedrale, katolička i pravoslavna, praktički jedna nasuprot drugoj, slikovito je opisao nadbiskup Kondrusiewicz.
Izrazio je zabrinutost zbog duboke moralne krize kroz koju prolazi Europa a koja se postupno počinje osjećati u Bjelorusiji te je izrazio nadu da će ovo zasjedanje europskih biskupa pridonijeti rješavanju tog problema kako u Europi tako i u Bjelorusiji.
Nakon pozdravnih govora apostolski nuncij u Bjelorusiji mons. Gábor Pintér pročitao je poruku i brzojav pape Franje sudionicima zasjedanja CCEE-a.
Vicepremijer Republike Bjelorusije, Vasilij Zarko u svom je obraćanju podsjetio na bogatu kršćansku povijest Bjelorusije. Iznio je podatak da u Bjelorusiji u slozi i razumijevanju žive predstavnici čak 25 religija i raznih vjeroispovijesti. Nakon pravoslavne katolička je najbrojnija vjerska zajednica u Bjelorusiji, rekao je vicepremijer posebno istaknuvši veliki doprinos i aktivnu ulogu Katoličke Crkve u društvu.
Gradonačelnik Minska Andrej Sorec istaknuo je kako je ponosan što se taj za Bjelorusiji povijesni skup održava upravo u gradu Minsku te je sudionicima poželio uspješan rad.
Okupljenima se zatim obratio patrijaršijski egzarh čitave Bjelorusije metropolit Minska i Zaslavla Pavel koji je prije svečanog otvaranja zasjedanja primio u pravoslavnoj katedrali Duha Svetoga, glavnoj katedrali Pravoslavne Crkve u Bjelorusiji, sudionike zasjedanja u znak gostoprimstva Pravoslavne Crkve u Bjelorusiji te ih ugostio na ručku. On je istaknuo važnost jedne od glavnih tema zasjedanja, a to su mladi, rekavši kako se trenutno vodi „borba za duše ljudi”. Posebno je pritom spomenuo veliki utjecaj masovnih medija, napose društvenih mreža na oblikovanje stavova i mišljenja kod mladih ljudi. Egzarh Pavel je istaknuo kako će sa zanimanje pratiti radove plenarnog zasjedanja da dozna koja su iskustva Katoličke Crkve u radu s mladima koje razne interesne skupine žele iskoristiti za vlastite interese. Istaknuvši kako mnogi mladi danas žive u virtualnoj stvarnosti, potpuno otrgnuti od stvarnosti i života Crkve, egzarh Pavel je istaknuo kako je veliki izazov današnjim mladim približiti i objasniti im na njima prihvatljiv i razumljiv način temeljne vjerske istine.
U rad zasjedanja zatim je uveo predsjednik CCEE-a kardinal Angelo Bagnasco, nakon čega je mons. Kondrusiewicz opširno predstavio Katoličku Crkvu u Bjelorusiji.
Aktualne karitativne projekte u krajevnoj Crkvi u Bjelorusiji predstavili su na kraju zasjedanja o. Witalij Dobrołowicz iz Bjeloruskog Caritasa i o. Yuri Sańko, djelatnik ureda za tisak nadbiskupije Minsk-Mohilev.