Budi dio naše mreže
Izbornik

Pohod biskupa Jablanici i Konjicu

Mostar (IKA )

Mostar, 28. 5. 1994. (IKA) – Mostarski biskup Ratko Perić s osobnim tajnikom don Ivicom Borasom, pohodio je u pratnji španjolskog bataljuna Unprofora iz Mostara, u petak 27. svibnja ujutro Jablanicu i Konjic, okupirane župe svoje biskupije, javlja Katolički informativni ured iz Mostara. Prešavši na istočnu stranu grada, biskup se cestom dovezao do Bijele, odakle ih je trajket slovačkih jedinica Unprofora povezao s drugim dijelom ceste.
U Jablanici su pohodili župni ured koji je 4 puta bio provaljen i opljačkan. Župnik fra Alojzije Bošnjak, koji je ostao u župi, upravo je slavio misu zajedno s 30-tak vjernica. U propovijedi je biskup pozvao nazočne vjernike da očuvaju vjeru u Boga i pouzdanje u Božju Providnost. U razgovoru sa župnikom i župljanima, biskup je doznao da je u Jablanici od 950 katolika, koliko ih je bilo prije rata, ostalo jedva 300. U sve katoličke kuće, i onih koji su pod pritiskom morali otići, i onih koji su ostali, silom su ušle muslimanske obitelji, negdje i po dvije. Mjesne muslimanske vlasti ne dopuštaju nikakvo djelovanje Caritasa, svaki Caritasov šleper koji stigne, oni preuzmu u opđini i dijele kome i kako hoće. Uvijek bude tako da muslimani prije došu na red nego katolici. Ne radi ni Merhamet. Župniku fra Alojziju oduzet je automobil, a nerijetki su slučajevi da se hrvatska katolička djeca u školi zlostavljaju. I neki dan je jedan mali Hrvat premlaćen. Stoga ga je njegov otac ispisao iz škole. U župi je u ratu poginulo 18 katolika, izvjestio je biskupa župnik fra Alojzije, istaknuvši da Hrvati žive u vrlo nesigurnim životnim prilikama, svakim danom sve izloženiji nasilju muslimanskog stanovništva. Prijeti opasnost da općina prisvoji svu imovinu onih katolika koji su silom napustili domove i otišli iz Jablanice, rekao je. Rok za žalbu je 8 dana, ali nitko se ne vraća na svoja ognjišta.
U Konjic je biskup stigao istog dana prije podneva. Dočekali su ga upravitelj župe fra Bono Krndelj i kapelan fra Ivica Bradvica te fra Ivica Karamatić, kapelan iz Kreševa, koji pastoralno skrbi za vjernike na području Klisa, odnosno triju župa vrhobosanske nadbiskupije: Obre, Žitače i Solakove Kule, s ukupno 500 vjernika. Biskup se susreo i s predstavnicima mjesne televizije koja emitira 1-satni program samo ponedjeljkom popodne i ponavlja ga utorkom. Biskup Perić razgledao je više puta granatiranu župnu crkvu, koja je u posve ruševnom stanju. Kipu sv. Ante granata je otkinula pola glave. Od župnika i kapelana biskup je doznao da u konjičkoj župi živi još oko 1200 katolika, od 7000 koliko ih je bilo prije rata. Caritas i ljekarna dobro rade, tako da ljudi barem ne gladuju. Franjevci su izvjestili biskupa da su gotovo sva hrvatska sela opljačkana, a mnoga muslimanska “napljačkana”. Ni u jednom katoličkom selu nema ni kokoši ni krave, ni ovce. Svi Hrvati koji su poginuli, izgubili su živote u svojim selima, braneći svoja ognjišta, ni jedan nije poginuo u muslimanskom selu, jer nisu išli osvajati ni otimati tuđe, rekli su biskupu konjički franjevci, upozorivši da još uvijek djeluju “čarapaši”, kriminalci koji stavljaju čarape na glavu umjesto na noge i tako pljačkaju i ubijaju. U nekoliko sela izvršeni su stravični pokolji nad hrvatskim pučanstvom, pobijeno je više od 70-tak Hrvata, o čemu se u svijet ne prenosi nikakve vijesti. Franjevačkom su samostanu oduzeta četiri automobila, jedan im je vraćen posve uništen. Franjevci su se uspjeli izboriti za slobodno vjersko djelovanje, pa Već više mjeseci slobodno vode sprovode kroz mjesto, s križem naprijed, a u gradu djeluje i Hrvatski aktiv, koji nema nikakvu političku funkciju. Unatoč još uvijek teškim životnim prilikama, stanje se polako smiruje i stabilizira, rekli su svećenici.
Na povratku kroz istočni dio Mostara, biskup je, uz prethodni dogovor, pohodio mostarskog muftiju, hadži Seida ef. Smajkića, s kojim su bila i dvojica imama: Salih Đolaković i šefko Tinjak. Muftija Smajkić koji je prošle godine bio u mostarskom mješovitom poslanstvu na Danu molitve za mir u Asizu, zaželio je pohoditi svoje vjernike u Livnu, Duvnu, Ljubuškom i Čapljini, te, naravno, i u Mostaru. Biskup Perić podupro je takvo vjersko pravo muslimanskog poglavara, te izrazio nadu da će uskoro moći pozdraviti muftiju i u drugom dijelu Mostara. Islamska je strana istaknula da bi vjerski predstavnici svojim primjerom trebali prednjačiti u smanjenju napete situacije, te će u tom smislu sigurno poticajno djelovati i takvi susreti. Mostarski biskup Ratko Perić složio se s tim prijedlogom, istaknuvši pri tom da on ne želi biti uvučen ni u kakvu politiku, niti želi da njegovo vjersko djelovanje bude mjereno političkim metrom. Rekao je da želi dijalog na temelju autentičnih potreba, religiozne savjesti, bez političkih pritisaka i konotacija. Istaknuo je da se na hrvatskom radiju ne čuje da bi se biskupa vrijeđalo ili se o njemu iznosila neistina. Nažalost, rekao je biskup, to se ne može reći i za muslimanski radio. I to ponekad iz kruga nekih vjerskih službenika, koji su i nedavno govorili neke nevjerojatne stvari o biskupu i njegovu držanju u muslimansko-hrvatskom sukobu, upozorio je biskup Periđ. Samo iznočenje istine, i to u uzajamnom poštovanju, može služiti općoj normalizaciji stanja, zaključio je biskup, naglasivši da se u svojim izjavama o tim ratnim sukobima, strogo pridržavao načela Katoličke Crkve od samog početka, kao što su: zalaganje za prestanak ratnog djelovanja, predlaganje da sukobljene strane sjednu za pregovaračke stolove, dostavljanje humanitarne pomoći svima, osiguranje prava na povratak prognanicima, poštivanje ljudskih, vjerskih, nacionalnih i osobito manjinskih prava ljudima, te zahtijevanje da međunarodna zajednica pomogne u obnovi i izgradnji svega razorenoga. To je bio zajednički stav biskupa u Bosni i Hercegovini za cijelo vrijeme rata, rekao je biskup Perić, te dao mostarskom muftiji Salihu Smajkiću fotokopije svojih izjava u posljednjih godinu dana. Poželio je i muftijine izjave, koje je on davao o sukobima u prošlom razdoblju. Katolički i muslimanski vjerski poglavari proveli su 1 sat u otvorenom i korisnom dijalogu, javlja Katolički informativni ured iz Mostara.