Istina je prava novost.

Poruka Svete Stolice za Ramazanski Bajram 2. ožujka 1995.

Poruka Svete Stolice za Ramazanski Bajram 2. ožujka 1995.

PONTIFICIUM CONSILIUM
PRO
DIALOGO INTER RELIGIONES
00120 CITTA DEL VATICANO

PORUKA U POVODU ID AL-FITER
Na završetku Ramazana 1415/1995.

Dragi prijatelji muslimani,
svima vam mir i blagoslov.

1. Radostan sam što vas mogu pozdraviti u ime pripadnika Katoličke Crkve, sada kad se mjesec Ramazana približava svome kraju. Vrijeme je to posta, molitve i milostinje, djela koja omogućuju razvitak odnosa s Bogom, Stvoriteljem ljudskoga roda, i s ljudima, njegovim stvorenjima.

2. Doista, tko posti, poduzima to radi Boga. Time vjernik proglašuje gospodstvo Najuzvišenijega, pred njime se ponizuje, tražeći oproštenje svojih grijeha. To je pothvat čišćenja koji čovjeka približava Bogu, koji je jedini Svet.

3. Nastojeći viče se povezati s Bogom, čovjek se također viče približava svojoj braći i viče s njima suosjeća. Doista, tko se približava Bogu Stvoritelju, postaje pažljiviji prema ljudskom biću, povlaštenom stvorenju Boga Milosrdnoga i Suosjećajnoga. Shvaćajući, naime, da je Bog milosrdan prema njima, muškarci i žene pozvani su isto se tako ponašati prema svojim bližnjima. Govoreći o pothvatima u prilog onima koji su u nevolji, Krist kaže u Evanđelju: “Meni ste učinili koliko ste učinili jednome od ovih najmanjih” (Mt 25, 40).

4. Zajedno s vama zahvaljujemo Bogu za taj blagoslovljeni dan te radosni zbog toga što vam je dano izvršiti, od srca vam kažemo: “Sretan blagdan #!Id Fitr Sa#!id!”

5. Post nas isto tako uči dobro se služiti materijalnim dobrima. To nas pitanje sve zanima već zbog toga što smo stanovnici istoga planeta, a nadasve zato što smo vjernici “Boga Jedinoga, Stvoritelja svega što je vidljivo i nevidljivo”, kome pripada sve što postoji “na nebu i na zemlji”, i koji je učinio čovjeka svojim “predstavnikom” među stvorenjima te je htio da on odgovorno sudjeluje u njegovu stvoriteljskom djelovanju u svijetu.

6. Moramo, na žalost, ustanoviti da mi ne ispunjavamo uvijek vjerno ulogu koju nam je Stvoritelj povjerio. Događa nam se da zemaljska bogatstva ne upotrebljavamo po Božjemu naumu, mudro i odmjereno. Otud proizlaze kobne posljedice: sve veće razaranje ozonskog omotača, zagađivanje zraka i vode, trovanje tla, pretjerana siječa čuma, iščezavanje biljnih i životinjskih vrsta. Naš je svijet u opasnosti doživjeti iscrpljenje svojih prirodnih zaliha. Treba, također, upozoriti na štetu koju čini industrijski i nuklearni otpad. Nije pretjerano govoriti o ekološkoj krizi i o nesigurnosti u okolišu koji proizvodi osjećaj neizvjesnosti. K tomu je ekološka kriza ćudoredni problem.

7. Suočeni s takvim prilikama ne smijemo ostati pasivni. To je opasnost za čovječanstvo i također pomanjkanje poštovanja prema Stvoritelju. Vjernici i svi ljudi dobre volje dužni su se suprotstaviti. Kad se vjernik zauzima za zdravi okoliš, to proizlazi iz njegove vjere u Boga Stvoritelja: dužan je u skladu s tim misliti i djelovati. Doista u nekim zemljama hedonizam i pretjerana potrošnja loče djeluju na način življenja. Namjesto da ostanemo ravnodušni, priliči nam zauzimati se za trijeznost, umjerenost, stegu i duh požrtvovnosti. Post može pomoći u njegovanju tih kreposti.

8. Zaštita okoliša i zaliha prirodnih bogatstava zadaća je svih ljudskih zajednica, pojedinaca, udruga, država, međunarodnih društava, kako vladinih tako i nevladinih. Ne nalazi li se tu još jedna zajednička vrijednost koja povezuje vjernike svih religija, osobito muslimane i kršćane? Ne možemo li zajedno djelovati za dobro budućih naraštaja, čuvajući svoju zemlju, čisti zrak, pitku vodu i spašavajući bogatstva u tlu? Nije li korisno, čak nužno, svraćati na to pozornost javnoga mnijenja i nadasve odgovornih političara? Odgoj za ekološku odgovornost i za poštivanje života u obitelji, u školi, u javnim glasilima, biti će dragocjena pomoć mladeži svih religija, koja će tako imati o čemu razmišljati i zašto se zauzimati. Uz istovremeni razvoj ekološke svijesti. Nova solidarnost ići će u prilog mira među narodima, jer su mnoge etičke vrijednosti povezane s poštivanjem okoliša vrlo važne za razvoj miroljubljiva društva.

9. To su, dragi prijatelji muslimani, razmišljanja koja želim s vama podijeliti. Čestitajući vam završetak Ramazana, želim vam radost i napredak.

kardinal FRANCIS ARINZE
predsjednik