Istina je prava novost.

Postanite velikodušni protagonisti promjene koja treba označiti vašu budućnost, budućnost Crkve i grada

Pismo Ivana Pavla II. "predragoj rimskoj mladeži" prigodom gradskih misija i Jubileja mladih najavljenog za ljeto g. 2000.

“Evo, rimska mladeži, važne zadaće koja vam je povjerena: postati velikodušni promicatelji promjene koja treba označiti vašu budućnost, budućnost Crkve koja je u Rimu i cijeloga Grada”. To piše Papa “predragoj rimskoj mladeži” u prigodi gradskih misija i Jubileja mladih, koji je najavljen u Rimu za ljeto godine 2000. Evo toga Pisma u našem hrvatskom prijevodu:

Predraga rimska mladeži!
1. Ponovno s radošću mislim na Dvanaeste svjetske dane mladih u Parizu prošloga mjeseca kolovoza. Bio je to izvanredni duhovni doživljaj, za koji zahvaljujem Bogu. Na kraju euharistijskog slavlja na hipodromu u Longchampu, s kojim se završio taj nezaboravni susret, zakazao sam susret s mladima cijeloga svijeta u Rimu, u ljetu 2000, za Jubilej mladih.
Vi ste, rimska mladeži, već od sada zainteresirani za tako važan događaj, koji zahtijeva snažno pripravno ustrojstvo, ali još više i nadasve duhovno. Tome trebaju pridonijeti gradske misije, koje se osobito obraćaju svijetu mladih. Njihov je naslov “Otvori vrata Kristu svome Spasitelju.” Ali da bi se moglo naviještati i svjedočiti Krista, treba ga osobno poznavati i susresti.
Samo onaj koji ga je snažno i duboko doživio može o njemu uspješno govoriti drugima. Samo onaj tko revno pohađa tog božanskog Učitelja može k njemu voditi braću. On je jedina osoba sposobna potpuno odgovoriti na očekvivanja svakoga ljudskog bića.
To ste već sigurno čuli govoriti odmalena. Dopustite mi ipak jedno pitanje: Jeste li ga doista susreli? Jeste li ga doista živo doživjeli, u vjeri, kao iskrenog i vjernog prijatelja, ili vam njegov lik izgleda previše tuđ za vaše stvarne probleme da bi još mogao pobuditi zanimanje.
Isus nije samo velika ličnost prošlosti, učitelj života i ćudoređa. On je uskrsli Gospodin, Bog bliz svakom čovjeku, s njim se može razgovarati, doživljavajući radost prijateljstva, nadu u kušnji, sigurnost bolje budućnosti.
On svakoga od vas poštuje i spreman vam je otkriti tajnu potpuno uspješnog života i staviti vam se uz bok da vam pomogne učiniti vaš grad ljudskijim i solidarnijim.
2. Draga mladeži, povjerite se Isusu Kristu! Povjerite se njemu, poput dječaka o kojemu govori evanđeoska zgoda u umnažanju kruha i riba (usp. Iv 6,1-13). Evanđelist Ivan pripovijeda da je veliko mnoštvo slijedilo Isusa. Videći sve to mnoštvo, upita apostola Filipa: “Gdje da kupimo kruha da ovi blaguju?” Riječ je o izazovnom pitanju: u tim okolnostima bijaše teško nabaviti kruha da se nasiti tako veliki broj ljudi. Učenici s pravom primijetiše: “Za dvjesta denara kruha ne bi bilo dosta da svaki nešto malo dobije.” Isus je zapravo htio iskušati njihovu vjeru: On nije računao na odgovarajuću raspoloživost materijalnih dobara, nego na njihovu velikodušnost da pruže ono malo što posjedovali.
Velikodušnost: taj se osjećaj pojavio u srcu dječaka, koji je istupio i ponudio pet kruhova i dvije ribice. Premalo, mislili su učenici: “Ali što je to za tolike ljude?” Isus je uvažio gestu tog vašeg vršnjaka i, uzevši kruhove, nakon što je zahvalio, podijeli ih ljudima a isto učini i s ribicama. To što se ljudski razum ne usudi nadati, s Isusom je postala stvarnost zahvaljujući velikodušnom dječakovu srcu.
3. Evo, rimska mladeži, važne zadaće koja vam je povjerena: postati kao taj dječak iz Evanđelja, velikodušni promicatelji promjene koja treba označiti vašu budućnost, budućnost Crkve koja je u Rimu i cijeloga svijeta. Molitva i kontemplacija, šutnja i osobna askeza pomoći će vam dozrijeti u vjeri i svijesti vaše apostolske zadaće. Da to učinite trebate postati svjesni onoga što imate, vaših pet kruhova i dvije ribice, to jest zaliha zanosa, hrabrosti i ljubavi, koje je Bog stavio u vaše srce i u vaše ruke, dragocjene darove koje treba uložiti za druge.
Otkrijte ponovno vrijednost svoje osobe, gdje Duh Božji stanuje kao u hramu; naučite slušati glas Onoga koji je došao stanovati u vama po sakramentima krštenja i potvrde, glas “Branitelja” – kako ga Isus naziva (usp. Iv, 14,6.26) – onoga koji poučava i podupire, brani i tješi, slatkoga Gosta duše.
Zahvaljujući Duhu Svetome, koji tjera iz srca svaki strah i iznutra oslobađa, moći ćete, osobito za vrijeme gradskih misija, utisnuti gradu tog “ispunitelja duše” o kojemu govori moj časni prethodnik, sluga Božji Pavao VI. dajući svoj doprinos za pravo vrednovanje njegovih mogućnosti.
Duh u svakom čovjeku izaziva želju za istinom. Istina koja nas oslobađa jest Krist, jedini koji može reći: “Ja sam istina” (Iv 14,6) i dodati: “Ako ostanete u mojoj riječi, uistinu, moji ste učenici; upoznat ćete istinu, i istina će vas osloboditi” (Iv 8,31-32).
Mnogi od vas studiraju, drugi rade ili očekuju zaposlenje. Važno je da svi postanete revni tražitelji istine i njezini neustrašivi svjedoci. Nikada se ne smijete pomiriti s izmišljotinom, laži i kompromisom! Oprite se snažno onome tko pokušava zaplijeniti vaš razum i zavesti vaše srce porukama i prijedlozima koji robuju potrošaštvu, neurednom seksu, nasilju sve do potiskivanja u prazninu osame i u labirint kulture smrti.
5. Slobodni za ljubav! Draga mladeži, tko ne želi ljubiti i biti ljubljen? Ali da bi se doživjela iskrena ljubav, treba otvoriti vrata srca Isusu i proći put koji je On zacrtao svojim životom: to je put sebedarja. Tu je tajna uspjeha svakoga pravog poziva na ljubav, osobito onog poziva koji se na izvanredan način rađa u srcu mladića i vodi u brak ili u svećeništvo ili zavjetovani život.
Kada mladić ili djevojka spoznaju da je istinska ljubav dragocjeno blago, postaju sposobni živjeti također svoju spolnost prema božanskom naumu, odbijajući slijediti lažne uzore, nažalost često promicanih i naširoko raširenih.
Svakako, riječ je o zahtjevnom izboru; ali jedinom koji doista oslobađa i usrećuje, jer ostvaruje duboku želju koju je Gospodin stavio u nutrinu svakog muškarca i svake žene. Prava sloboda je tamo gdje stanuje Duh Kristov (usp. 2 Kol 3,7): to je trajna evanđeoska mladost koja obnavlja osobe, uljudbe, svijet.
6. Slobodni za služenje! Među pozivima koji najviše privlače vaše srce je poziv na služenja, osobito najsiromašnijima i odbačenima.
Evanđeosko štivo koje nas prati u razmišljanju pripovijeda o mnoštvu koje je gladno: o njemu Isus skrbi. I u našem gradu ima ljudi koji su gladni materijalnog kruha a možda još više onoga duhovnog. U tijeku pastoralnih pohoda župama, mladi i stari, obitelji, doseljenici često mi govore o prilikama društvene oskudice, osamljenosti i napuštenosti. Toliko je materijalnoga i duhovnog siromaštva. Poteškoće i problemi osjetno dotiču i svijet mladih.
Isus traži ne gubiti nadu i boriti se protiv svakog oblika ponižavanja; traži zauzeti se dokraja da bi se stvorila civilizacija po mjeri čovjeka. Kao što pokazuju primjeri mnogih svetaca i prošlosti i sadašnjosti, moguće je izgrađivati već od sada splet istinskih odnosa među ljudima, ljubeći i promičući život, trajno djelujući da svaka osoba bude priznata kao dijete Božje, prihvaćena s ljubavlju, podupirana u rastu, zaštićena u pravima.
7. Život postavlja tolika pitanja, ali tu je osobito jedno na koje treba dati odgovor: Ima li smisla živjeti i što nas očekuje s onu stranu smrti? To je pitanje koje daje značenje cijelom življenju. Možda si ga neki vaši vršnjaci više ne postavljaju: žive sadašnjost kao cijeli život. Prepuštaju se pasivno stvarnosti kao da je ona san koji treba iščeznuti, umjesto da se zalažu da vrijednosti i veliki ideali postanu sve stvarniji.
Otvoriti vrata Kristu Spasitelju znači ponovno planirati život smjerajući visoko. Ne zadovoljavajte se otrcanim iskustvima, ne vjerujte onome koji vam ih predlaže. Imajte povjerenja u život i otvorite srce Kristu, Životu koji pobjeđuje smrt!
Uskrsli Krist postaje našom hranom u Euharistiji i uvodi nas već sada u besmrtni život, dajući nam jamstvo da ćemo ga jednog dana moći ostvariti u punini i zauvijek. Iz te sigurnosti proizlazi hrabrost sučeliti se sa svakom poteškoćom i od života učiniti dar za Boga i bližnjega bez pridržaja. To je izvanredan doživljaj; ipak ga ne možemo sami privesti kraju. Zbog toga je Krist htio Crkvu, svoje otajstveno Tijelo i narod Novoga saveza
8. Rimska mladeži, znajte upoznati Krista prisutna u Crkvi i stavite mu na raspolaganje simbolične ječmene kruhove i ribice načinjene od vaših darova i sposobnosti. Mnogi su od vas sazrijevali u sustavnom susretu s Crkvom u župama, u skupinama ili pokretima. Drugi, nakon prve pričesti i potvrde, nisu više imali s njom životni odnos; neki je doživljavaju dalekom i tuđom glede svojih problema, neki je oštro osuđuju i odbijaju njezina naučavanja.
Mogu jamčiti, ipak, da nitko nije u Crkvi stranac. Dapače, bez vas ona se osjeća kao obitelj bez djece. Ona treba sve vas, vašu prisutnost, sve do vaših konstruktivnih kritika. Treba, nadasve, vaše djelatno sudjelovanje u naviještanju Evanđelja, s načinom i živahnošću tipičnom za vašu dob.
Rimska mladeži, ljubite Crkvu prihvaćajući ograničenja osoba koje je sačinjavaju: otkrijte joj srce i pomozite joj da vam bude bliska! To kažem svima koji su već u crkvenoj zajednici, udruzi, pokretu ili skupini; to kažem i onima koji je ne pohađaju. U Crkvi ima mjesta za sve!
9. Na osobit se način obraćam vama, mladi vjernici. Budite Kristovi svjedoci nadasve među svojim vršnjacima. Uskrsli vas zove sklopiti s njim i međusobno savez da dadete Rimu pravo, slobodno i kršćansko ustrojstvo.
Budite promicatelji toga saveza u odnosima s drugim mladima, u obiteljima, gradskim četvrtima, u školi, na sveučilištima, na radnim mjestima, na mjestima športa i zdrave zabave. Pridržite nadu i utjehu tamo gdje je obeshrabrenje i patnja. Neka svatko od vas bude raspoloživ prihvatiti i pomoći onome koji se želi približiti vjeri i Crkvi. Neka nitko ne ode zbunjen od onih koje nam Otac stavlja na put!
Gradske misije imaju upravo za cilj ponovno ojačati u krštenicima duh prihvaćanja i žara nove evangelizacije da se Rim, dublje prožet evanđeoskim vrijednostima, uzmogne otvoriti cijelome svijetu. Ovo važno crkveno događanje pomoći će vam naći nove oblike dijaloga sa svima koji se pitaju o smislu života i svoje budućnosti. Zajamčite im da Isus ne kaže “ne” istinskim zahtjevima srca, nego samo snažan i jasan “da” ljubavi, slobodi, miru i nadi. S Njim ništa nije nemoguće, i mali se čin velikodušnosti umnaža i može biti početak velike promjene.
Kao jedinstveni “duhovni dragovoljci”, predlažite onima koje susrećete osobno iskustvo Isusa po slušanju njegove riječi, šutnji i molitvi; oživite vjerske pothvate, također na ekumenskoj razini, s mladenačkim izražavanjem glazbe i umjetnosti. Proširite obzorja svog apostolata zahtjevima sveopćeg poslanja Crkve, imajući na pameti osobitu duhovnu i građansku zadaću Rima, sjedišta Petrova nasljednika.
Budite misionari nade! Zahvaljujući raspoloživosti mladića o kojemu govori evanđeosko štivo, Isus je mogao utažiti glad neizmjernog mnoštva. Zahvaljujući vašim darovima i sposobnostima stavljenima njemu na potpuno raspolaganje moći će On dovršiti spasiteljsko djelo u ovom našem gradu.
“Otvori vrata Kristu svome Spasitelju!” Dragi mladi, naslov gradskih misija neka postane program i poticaj svakog vašeg dana. Svrnite pogled na Mariju, Majku Crkve i Zvijezdu evangelizacije. Njezin vam cijeli život kaže da Bogu ništa nije nemoguće. Neprestano je nasljedujući i zazivajući, moći ćete poput nje postati nosioci radosti i ljubavi. Zajedno s njom, Nazaretskom Djevicom, naučit ćete gledati na svagdašnjicu kao na radionicu kamo vas Gospodin poziva ostvariti njegov spasiteljski naum. Zahvaljujući njezinoj majčinskoj zaštiti, neće vam uzmanjkati apostolske i misionarske snage.
Neka vam Bog pomogne i neka vas štiti! Pratim vas svojom ljubavlju i svojom molitvom, dok od srca podjeljujem svakome od vas i vašim obiteljima, kao i vašim naumima i dobrim željama, posebni apostolski blagoslov!

Iz Vatikana, 8. rujna 1997, na blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije.

Ivan Pavao II.