Istina je prava novost.

POTPORA BISKUPA SAD-A BISKUPU KOMARICI I KARDINALU PULJIŠU "Sjedinjene Ameri~ke Države i mešunarodna zajednica bi ozbiljno pogriječile kada bi jednostavno digle ruke u tako kriti~nom trenutku toga sukoba"

Zagreb, 16. 5. 1995. (IKA) - Najnoviji dogašaji u Bosni i Hercegovini te Hrvatskoj i brojni apeli upuđeni mešunarodnoj zajednici i dalje izazivaju svjetsku pozornost, kako politi~ara, tako i crkvenih velikodostojnika. Velikom broju pisama potpore čto su

Zagreb, 16. 5. 1995. (IKA) – Najnoviji dogašaji u Bosni i Hercegovini te Hrvatskoj i brojni apeli upuđeni mešunarodnoj zajednici i dalje izazivaju svjetsku pozornost, kako politi~ara, tako i crkvenih velikodostojnika. Velikom broju pisama potpore čto su ovih dana upuđeni nadbiskupu vrhbosanskom kardinalu Vinku Puljiđu te biskupu banjolu~kom Franji Komarici možemo pridružiti i najnovije pisane izjave biskupa BK Sjedinjanih Ameri~kih Država. Tako nadbiskup Newarka i predsjednik izvanrednog Vijeđa za pomođ Crkvi u sredičnjoj i isto~noj Europi Theodore Edgar McCarrick u izjavi danoj 12. svibnja kaže kako je banjolu~ki biskup Franjo Komarica na podru~ju bivče Jugoslavije najdosljedniji traga~ za mirnim i nenasilnim rječenjem stračne tragedije koja je zahvatila Bosnu i Hercegovinu. “Svojom stalnom osobnom predanočđu evanšelju života i potrebi za mirnim rječenjem podjela u tome, ratom podijeljenom, podru~ju, biskup Komarica je jedinstveni primjer i vodi~ usred nacionalne mržnje i slijepog militarizma”. Tvrdeđi kako kuđni pritvor (zabrana kretanja) biskupa Komarice najavljuje “novu i stračnu krizu u stračnom scenariju toga rata” nadbiskup Newarka Theodore Edgar McCarrick isti~e: “Ne možemo dozvoliti da narodi svijeta zatvore svoje o~i spram najnovijih napada na ljudska prava”.
“Sjedinjene Ameri~ke Države i mešunarodna zajednica bi ozbiljno pogriječile kada bi jednostavno digle ruke u tako kriti~nom trenutku toga sukoba”, kaže, o najnovijim dogašanjima na Balkanu, biskup Worcestera i predsjednik Vijeđa za mešunarodnu politiku BK SAD Daniel Patrick Reilly u svojoj pisanoj izjavi danoj 15. svibnja o.g. Isti~uđi kako su putovi mira najbolji putovi za rječenje krize na Balkanu biskup Reilly smatra kako bi, sukladno tomu, politi~ari morali svojim djelima pokazati kako razli~ite etni~ke i vjerske skupine mogu živjeti zajedno u miru i s jednakim pravima. Biskup Reilly takošer isti~e kako je ogromna odgovornost glede rječenja sukoba na srpskim vošama: “Oni moraju prekinuti opsadu Sarajeva, Bihađa i drugih gradova, moraju prestati s ‘etni~kim ~ičđenjem’ koje se nastavlja u podru~jima pod srpskom kontrolom, moraju prihvatiti pravedno rječenje sukoba”. Osvrđuđi se na posljednja zbivanja na banjolu~kom podru~ju, on isti~e kako su ona samo najnoviji primjer protjerivanja i muka tisuđa muslimana i Hrvata na tom podru~ju tijekom posljednje tri godine. Mešutim, biskup Reilly drži kako se i Hrvati i muslimani moraju ponačati odgovorno. Voše Hrvata i Muslimana u BiH trebali bi ustrajati na osnivanju Federacije, jedinstvu vičenacionalne i vičereligiozne države. Odabiranje putova mira takošer zahtjeva i veđe djelovanje SAD-a i mešunarodne zajednice, tvrdi biskup Daniel Patrick Reilly, komentirajuđi kako je ~esto nedostatak djelovanja, odnosno krivo ili nesvrsishodno djelovanje, mešunarodne zajednice utjecalo samo na pročirenje sukoba i agresorima dalo povoda za joč veđa zlodjela. Mešunarodna zajednica mora i dalje podupirati teritorijalnu cjelovitost Hrvatske i Bosne i Hercegovine i ostalih zemalja na Balkanu, ona takošer mora inzistirati na jednakim pravima svih nacionalnih i vjerskih skupina na Balkanu. Snage UN u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini moraju ispuniti svoje obveze kako bi se začtitilo i potpomoglo civilno stanovničtvo, ostvarila demilitarizacija, i pomoglo ljudima da se vrate svojim kuđama. “Moramo odgovoriti na nedavni apel kardinala Puljiđa upuđen Amerikancima”, stoji na kraju izjave predsjednika Vijeđa za mešunarodnu politiku BK SAD Daniela Patricka Reillya.