Istina je prava novost.

POTREBNA JE DEKLERIKALIZACIJA CRKVE

U razgovoru za Glas koncila novoimenovani riječki nadbiskup Devčić, između ostaloga je govorio i o ulozi laika“To mogu biti poslovi od nadbiskupijske uprave, ekonomskih pitanja, administrativnih... Isto je i u župama. Rad ekonomskog vijeća, pitanje pastor

Zagreb, 12. 12. 2000. (IKA) – U povodu biskupskog ređenja u riječkoj katedrali 16. prosinca i ustoličenja za prvoga riječkog nadbiskupa mons. dr. Ivana Devčića katolički tjednik “Glas Koncila” u najnovijem broju objavljuje razgovor s novoimenovanim nadbiskupom. Razgovor nosi naslov “Potrebna je deklerikalizacija Crkve”. Na početku razgovora mons. Devčić istaknuo je kako je svoje biskupsko imenovanje prihvatio “s velikim strahom, svjestan težine tog poziva i službe u Crkvi danas, s jedne strane, a s druge strane moje stanovite nepripremljenosti, jer nijedan dan nisam bio ni kapelan ni župnik”. Izabrani prvi riječki nadbiskup u tom je kontekstu rastumačio svoje biskupsko geslo: “Krist naša nada”. Rekao je da je time želio s jedne strane istaknuti da službu prihvaća “u povjerenju i nadi u Boga, Isusa Krista”, a s druge strane da svojim služenjem “želim pomoći kršćanima, vjernicima, onima koji su mi povjereni, s kojima ću živjeti i raditi da bi bili znak nade i da bi znali razloge nade koje u sebi nose dati svijetu u kojemu žive”.
Središnji dio razgovora bio je posvećen trenutnom stanju u Riječkoj nadbiskupiji te posebno ulozi laika u Crkvi danas. Mons. Devčić prije svega je rekao kako u nadbiskupiji nedostaje svećeničkih zvanja, no da s druge strane postoji stanoviti broj školovanih mladih laika kojima još treba naći prave prostore djelovanja u Crkvi. “To mogu biti poslovi od nadbiskupijske uprave, ekonomskih pitanja, administrativnih… Isto je i u župama. Rad ekonomskog vijeća, pitanje pastoralnih asistenata, pitanje može li se u nekim župama gdje nema svećenika razmišljati da i laik vrši određene službe”, rekao je mons. Devčić, istaknuvši pritom da “Crkva nije samo klerička, u Crkvi svi imaju svoje odgovornosti, svoje obveze svoje dostojanstvo…”. Stoga kao prioritete svoga biskupskog djelovanja mons. Devčić u razgovoru ističe “nova svećenička i redovnička, duhovna zvanja” te “laičko angažiranje u Crkvi, u koje, u korak, ide deklerikalizacija Crkve, koja nam je bila nametnuta komunizmom”. Odgovarajući na novinarsko pitanje što učiniti za veće promicanje duhovnih zvanja, mons. Devčić je rekao kako je potrebno izraditi program i plan rada s duhovnim zvanjima ali jednako tako veću pozornost posvetiti radu s odraslima i obiteljima, jer “ako to svjedočanstvo ne dođe od strane roditelja, onda sam odgoj u vjeri i sve što Crkve daje i škola što čine, sve to ne daje onaj rezultat koji očekujemo”. Mons. Devčić je u razgovoru iznio i iskustva iz svoga dvadesetogodišnjeg rada u sjemeništu. Istaknuo je kako je od ključne važnosti za odgoj budućih svećeničkih kandidata cjelokupno ozračje koje vlada u sjemenišnoj zajednici te da je potrebno u sjemeništima jačati osjećaj za zajedništvo, solidarnost i suradnju.
Pred kraj razgovora mons. Devčić osvrnuo se i na ulogu crkvenog tiska u evangelizaciji, budući da se i sam bavio uređivanjem u mjesečniku Riječke nadbiskupije “Zvona” i “Riječkom teološkom časopisu”. Mons. Devčić je rekao da je teško zamisliti kako se danas može jedna suvremena crkvena zajednica stvarati bez crkvenih medija. No, “koliko je god dobro da smo mi prisutni sa svojim temama u društvenim medijima, ipak je crkveni medij nešto posebno i on bi trebao u tome smislu nekako biti kreiran da informira te da na neki način i formira, da bude glas crkvene javnosti”. Na kraju razgovora mons. Devčić je, osvrćući se na svoju nedavnu poruku vjernicima o Došašću, istaknuo potrebu angažiranja laika u društvenom životu, kritizirajući trend povlačenja u individualizam koji se sve više širi u društvu.