Budi dio naše mreže
Izbornik

Potvrda veze nerazrješivoga zajedništva

Sveti Oče

Pozdravni govor kardinala Josipa Bozanića papi Benediktu XVI. prigodom ad limina apostolorum

Sveti Oče, danas je velika radost za nas, biskupe iz Hrvatske, što smo okupljeni oko Vaše Svetosti prigodom hodočašća na grobove svetih apostola Petra i Pavla. Dolazimo s dubokom sinovskom ljubavlju kako bismo ponovno potvrdili vezu neprolaznoga zajedništva koje svakoga člana Biskupskoga kolegija veže s nasljednikom svetoga Petra, koji je početak i temelj jedinstva, kako biskupa tako i mnoštva vjernika.

Sveti Oče, pozdravljam Vas u ime biskupa Hrvatske biskupske konferencije koju čini četrnaest dijecezanskih biskupa, jedan vojni ordinarij, pet pomoćnih biskupa i četiri biskupa u miru. Danas, ovdje nas je nazočno devetnaest biskupa. S nama je u zajedništvu i dijecezanski biskup Varaždina, mons. Marko Culej, koji se kratko prije našega polaska morao odreći putovanja u Rim zbog bolesti. Ujedinjeni duhom biskupske kolegijalnosti iz svojih domova molitvom nas prate naši biskupi u miru.

Sveti Oče, prenosimo Vam najsrdačnije i najiskrenije pozdrave svećenika, redovnika, redovnica i vjernika laika naših partikularnih Crkava. Za svekoliki Božji narod u Hrvatskoj naš pohod ad limina apostolorum i naš susret s Kristovim namjesnikom povlaštena je prigoda za ponovno potvrđivanje zajedništva misli i srca što nas i naše vjernike veže s Petrovim nasljednikom. Ovaj osobiti trenutak dopušta nam da obnovimo zahvalnost za dar katoličke vjere i crkvenoga zajedništva. Upravo dimenzija katolištva i temeljna veza zajedništva s katedrom svetoga Petra bili su odlučujući čimbenici u povijesti našega naroda koji je svoj kulturni identitet razvio nastojeći živjeti katoličku vjeru i čuvati kršćanske korijene.

U složenim povijesnim zbivanjima prošloga stoljeća, u kojima su na tešku kušnju bili stavljeni vjernici naše zemlje, najprije tijekom komunističkog režima, a kasnije u ratu #!90-ih godina, spoznali smo očinsku blizinu rimskih prvosvećenika. U nadasve teškom razdoblju #!90-ih godina, kada smo bili kušani ratom i nemilim poslijeratnim prilikama, pomogao nam je sluga Božji Ivan Pavao II., jačajući nas u nadi i utvrđujući nas u vjeri. Pratio nas je u procesu mira i u traganju za putovima pomirenja i opraštanja, te nas podupirao u duhovnoj obnovi.

Danas se nalazimo u tranzicijskim prilikama, prilikama brzih promjena u društvu u kojima vjernici uviđaju potrebu da ih se usmjeruje na putu vjere, da im pomažu dobri pastiri, svećenici koji apostolskim poletom znaju navijestiti i svjedočiti uskrslog Gospodina, našu nadu. Zbog toga posebnu pozornost posvećujemo trajnoj formaciji svećenika.

Naša je Crkva prosvijetljena likom blaženoga kardinala Alojzija Stepinca, čiji su primjer slijedili pastiri, svećenici, redovnici, redovnice i sjemeništarci koji su u nedavnoj prošlosti znali svjedočiti svoju pripadnost Kristu sve do žrtve života. Sljedeće godine spominjemo se šezdesete obljetnice smrti sluge Božjega Miroslava Bulešića, svećenika Porečko-pulske biskupije, kojega su 24. kolovoza 1947. ubili komunisti. U zahvalnosti za dar svjedočenja naše braće u vjeri, koje je za nas bogata duhovna baština, nužnim smatramo u ovo doba živim održati spomen na njih i crpsti iz duha koji je njih pokretao kako bismo u svećenicima obnovili pastoralnu revnost te ohrabrili mlade, koji su spremni na radikalne odgovore, da pristanu na Gospodinov poziv. Pojačavamo djelovanje pastorala zvanja. Formacijski putovi pastorala mladih u našim župama na osobit način nastoje mlade dovesti do osobnog susreta s Kristom i života s njim.

Posljednjih se godina intenzivnije zauzimamo za formaciju laika, na duhovnoj i doktrinarnoj razini. Područje na kojemu vjernici laici sada pružaju svoju najveću suradnju u Crkvi jest kateheza u župama i katolički vjeronauk u državnim školama. Svjesni da se vjerodostojnost evanđelja snažno veže uz promicanje jedinstva kršćana zauzimamo se na ekumenskom polju te nastojimo i u promicanju dijaloga s drugim religijama na području naše zemlje.

Područje osobite brige nas pastira u našim biskupijama jest pastoral obitelji. Brojne su poteškoće na koje nailaze naše obitelji: nedostatak rada, dostojno stanovanje, briga za odgoj djece. Povećava se broj rastava, slučajeva zajedničkog izvanbračnog življenja, neotvorenosti životu. I demografsko pitanje utječe na naše društvo. Sve se više očituje neodgodiva potreba da se zaštiti obitelj na pastoralnoj, kulturnoj, pravnoj i političkoj razini. Zbog toga nastojimo surađivati i s drugim tijelima našega društva koja djeluju u obranu života i prava obitelji.

Kulturno okruženje u kojemu se nalazimo obilježeno je sve naglašenijom sekularizacijom. Skrbimo o pripremi laikata spremna dati važan doprinos u društvenom i političkom životu. Još primjećujemo posljedice proizišle iz dugog razdoblja u kojem kršćani nisu mogli javno djelovati. Usprkos tome, u našem laikatu raste jasnija i uvjerljivija svijest poziva na svjedočenje kraljevstva Božjega na svim razinama društva, što traži objedinjenje profesionalnih kompetencija i zrelost vjere. Ohrabrujuće su i od velike pomoći riječi Vaše Svetosti u enciklici Deus caritas est: »Izravna zadaća da rade na uspostavi pravednog poretka u društvu je vlastita vjernicima laicima… Ljubav mora nadahnjivati cjelokupni život vjernika laika te stoga i njihovo političko djelovanje, življeno kao #!socijalna ljubav#!« (br. 29). Hvala, Sveti Oče, na Vašoj prvoj enciklici koja je dodirnula samu jezgru vjere, pokazujući kako ona odgovara na čovjekove želje i pokazuje mu put za djelovanje u povijesti.

Sveti Oče, tumačeći duboku odanost hrvatskoga naroda prema našem Papi, očitujemo Vam iskrenu želju svojih vjernika, i također svih nas biskupa, da Vas mognemo primiti u svojoj zemlji. Obnavljajući svoju zahvalnost za ovaj osobiti trenutak crkvenoga zajedništva, ponizno molimo Vaš apostolski blagoslov za nas i za Crkvu u Hrvatskoj.
Kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački
predsjednik Hrvatske biskupske konferencije
Rim, 6. srpnja 2006.