Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

POVELJA TEMELJNIH PRAVA EUROPSKE UNIJE BEZ RELIGIJSKIH KONOTACIJA

Čini se da u Nacrtu buduće Povelje temeljnih prava Europske unije neće biti spomena "vjerskog nasljeđa" Europe. Francuska će, naime, potpisati povelju samo ako u njoj ne bude nikakvih vjerskih konotacija, izvijestio je povjerenik francuske Vlade Guy Braibant uoči zasjedanja Skupštine (konvencije) za pripravu Povelje u Bruxellesu 26. rujna.

Bruxelles, 26. 9. 2000. (IKA) – Čini se da u Nacrtu buduće Povelje temeljnih prava Europske unije neće biti spomena “vjerskog nasljeđa” Europe. Francuska će, naime, potpisati povelju samo ako u njoj ne bude nikakvih vjerskih konotacija, izvijestio je povjerenik francuske Vlade Guy Braibant uoči zasjedanja Skupštine (konvencije) za pripravu Povelje u Bruxellesu 26. rujna. Kao razlog Francuska navodi svoju “laicističku baštinu” koja će njezinu ustavnom vijeću onemogućiti prihvaćanje takve Povelje. U dosadašnjim se nacrtima navodi kako će se Europska unija, polazeći od svoga “kulturalnoga, humanističkog i religijskog nasljeđa temeljiti na nepodjeljivim i univerzalnim načelima dostojanstva čovjeka, slobode, jednakosti i solidarnosti…”. U raspravi povjerenika Vlada EU samo se Austrija založila za ostanak takve formulacije, jedan dio da se riječ religijski zamjeni duhovnim, dok većina ostalih predlaže da se sporna rečenica zamjeni prvim djelom 6. članka Ugovora EU koji navodi da se EU temelji na “načelima slobode, demokracije, poštivanja ljudskih prava i temeljnih sloboda… zajedničkih svim državama članicama”.
Navođenje religijske tradicije u nacrtu Povelje našlo se na prijedlog članova Konvencije iz Europskog parlamenta, a papa Ivan Pavao II. i predsjednik Komisije biskupskih konferencija zemalja EU biskup Josef Homeyer upravo su proteklog vikenda upozorili da se u Povelji ne zaobiđe i europska vjerska baština.
U utorak 26. rujna 62 člana Konvencije odlučuju o konačnom sadržaju 53 članka preambule Povelje koju će 2. listopada svečano uručiti francuskom predsjedništvu Vijeća Europske unije. O dokumentu će 13. i 14. listopada raspravljati predsjednici država i vlada zemalja EU na svom summitu u Biarritzu, a svečano predstavljanje najavljeno je za prosinac.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se