Istina je prava novost.

POVEŠAVAJU SE KRAŽE I NASILJA U KATOLIĐKIM MISIJAMA I NAD MISIONARIMA Unato~ tečkim gospodarskim prilikama u kojima živi narod te zemlje, te mnogi pribjegavaju nasilju i krašama, kojih su sve ~ečđe mete misijske postaje, u Bisau Gvineji Crkva doživlja s

voj puni procvat, te bilježi veliki broj domađih sveđeni~kih zvanja Bisao/Gvineja, 27. 4. 1995. (IKA) - Veđ drugi puta u kratko vrijeme katoli~ke misijske postaje u Gvineji Bisau žrtve su provala, kraša i otima~ina naoružanih osoba. Ta, sve ~ečđa krimin

voj puni procvat, te bilježi veliki broj domađih sveđeni~kih zvanja
Bisao/Gvineja, 27. 4. 1995. (IKA) – Veđ drugi puta u kratko vrijeme katoli~ke misijske postaje u Gvineji Bisau žrtve su provala, kraša i otima~ina naoružanih osoba. Ta, sve ~ečđa kriminalna pojava, zabrinjava misionare i ostalo misijsko osoblje, jer ne ugrožava samo njihovu siromačku imovinu, nego i sigurnost života. Nedavno su oplja~kane dvije misijske postaje na jugu zemlje, u Bedandi i Bambadincu, a koje su mešu najsiromačnijim misijama. U isto su vrijeme to su i najdjelatnije misije u služenju siromačnima, kojih je u toj zemlji mnogo. Djelovanje katoli~kih misija proteže se uz evangelizaciju i na medicinsku pomođ, te zauzimanje za dručtvenu začtitu najsiromačnijih, na opismenjivanje, te napose na skrb za djecu.
Nasilje nad osobljem misijske postaje i plja~ka kuđe uvijek se dogašaju na isti na~in: skupina naoružanih i maskiranih ljudi upadne u misijsku postaju, zlostavlja osoblje, porazbija vrata i prozore, a prvenstveno traže novce. U siromačnim misijama redovito ne nalaze ničta do nečto sitniča, jedva dovoljnog za kupnju kilograma riže. Novac, ako se u misijskoj postaji i naše, skupljen je od siromačaka za siromačke, a i to malo se troči najviče za medicinsku pomođ potrebitima. Nasilni upadi i kraše kao čto su bile ove u dvije spomenute misije, nisu usamljen slu~aj.
U Gvineji Bisau ovaj je Vazam bio od posebnog zna~enja za plodan rast Crkve u toj zemlji: Na sam blagdan Uskrsa, u nedjelju 16. travnja, u bisaučkoj je katedrali za sveđenike zarešeno 14 domoroda~kih šakona, i to 10 biskupijskih i 4 franjeva~ka. Budu li se mladi domoroci i u buduđe odlu~ivali u takvom broju za sveđeni~ko zvanje, u sljedeđih bi 10 godina domađi sveđenici mogli premačiti brojku 20. A to nije malo za Crkvu koja tek 18 godina živi u narodu u kome ~ini jedva 10% od sveukupnog pu~anstva. Veđina stanovničtva pripadnici su tradicionalnih urošeni~kih religija, te je prvenstven zadatak misionara da im otvore put upoznavanju Evanšelja. A njih je premalo. Prema Biskupijskom godičnjaku objavljenom 1. sije~nja ove godine, u Gvineji Bisau trenutno djeluju 42 brazilska te 40 talijanskih misionara.