Pozitivan odjek Papina posjeta u libanonskim medijima
Bejrut (IKA )
Najsnažnija je poruka Papina posjeta što je unatoč prosvjedima zbog antiislamskoga filma diljem muslimanskoga svijeta ipak došao u Libanon, piše dnevni list "An-Nahar"
Bejrut, (IKA) – Papin posjet Libanonu dobio je pozitivan odjek u tamošnjem tisku. Većina tiska na arapskome jeziku označila je posjet poglavara Katoličke Crkve “povijesnim”, posebno ističući da unatoč svim napetostima i sukobima na tome području Papa nije otkazao apostolskih pohod. Arapski dnevni list “An-Nahar” piše da je najsnažnija poruka Papina posjeta to što je unatoč prosvjedima zbog antiislamskoga filma diljem muslimanskoga svijeta ipak došao u Libanon. Između Papina pozdravna govora u zračnoj luci i govora uz potpisivanje završnog dokumenta Bliskoistočne sinode, “u manje od pet sati Benedikt XVI. jasno je pokazao povijesnu prirodu svoga posjeta”. Sve vjerske zajednice i političke skupine zajedno su slavile “pobjedu ljubavi nad mržnjom, snošljivosti nad osvetom i jedinstva nad podjelama”, napisao je arapski dnevni list.
Dnevnik “Al-Joumhouria” ističe da eskalacija nasilja u sjevernom Libanonu nije umanjila radost zbog Papina posjeta, a državna novinska agencija NNA nazvala je prvi dan posjeta Svetog Oca “slavnim” i istaknula da sklad vjerskih zajednica u Libanonu može biti primjer za cijelu regiju.
“L’Orient le Jour”, dnevni list na francuskome jeziku, upozorio je na politički ton u govoru melkitskog patrijarha Gregorija III. pri potpisivanju posinodskog dokumenta. Patrijarh se založio za priznavanje palestinske države i založio se za “jednakost, pravdu i istinu” u rješavanju političkih i ratnih sukoba. Također je označio “orkestriranom” nazočnost velikoga broja šiitske djece i mladih na dočeku Svetoga Oca, što je zbog jakih snaga sigurnosti onemogućilo da Papu na putu iz zračne luke pozdrave “obični stanovnici”.
Dnevni list “Daily Star” koji izlazi na engleskom jeziku od Pape je, kao državnika, očekivao aktivno zauzimanje protiv nepravde prema Palestincima.
U arapskim glasilima pozitivno je odjeknula i Papina pohvala arapskoga proljeća i poziv za nenasiljem. To je važna poruka za cijeli Bliski istok, napisao je sunitski dnevnik “Al-Mustaqbal”.