Istina je prava novost.

Pravo i lažno bogatstvo

Papin nagovor uz molitvu Anđeo Gospodnji u nedjelju 11. listopada 2015. - Papin apel povodom atentata u Ankari

Draga braćo i sestre, dobar dan!
Današnje Evanđelje, preuzeto iz desetog poglavlja Markova evanđelja, sastoji se od tri prizora, kroz koja se provlače tri Isusova pogleda.

Prvi prizor predstavlja susret između Učitelja i nekog čovjeka koji je – prema paralelnom ulomku iz Matejeva evanđelja – identificiran kao “mladić”. Isusov susret s mladićem. Ovaj je dotrčao Isusu, kleknuo i oslovi ga s riječima: “Učitelj dobri”. Zatim ga pita: “što mi je činiti da baštinim život vječni?”, to jest sreću (r. 17). “Vječni život” nije samo prekogrobni život, već puni, ispunjeni, bezgranični život. Što moramo činiti da to postignemo? U Isusovu odgovoru sažete su zapovijedi koje se odnose na ljubav prema bližnjemu. Što se tiče toga mladića nema mu se što predbaciti, ali očito da njemu opsluživanje zapovijedi nije dovoljno, to ne zadovoljava njegovu čežnju za puninom. Isus naslućuje tu želju koju mladić nosi u srcu; zato se njegov odgovor pretvara u snažni pogled pun nježnosti i ljubavi. Ovako se kaže u Evanđelju: “Isus ga nato pogleda, zavoli ga” (r. 21). Primijetio je da je mladić dobar… Ali Isus otkriva i slabu točku svoga sugovornika i iznosi mu konkretan prijedlog: da sva dobra razdijeli siromasima te pođe za njim. Mladićevo je srce bilo međutim podijeljeno između dvojice gospodara, Boga i bogatstva, te ode žalostan. Ovo nam pokazuje da između vjere i navezanosti na bogatstva nema suživota. Tako je, na kraju, mladićev početni zanos splasnuo u nesreći neuspjelog nasljedovanja.

U drugom prizoru evanđelist stavlja u prvi plan Isusove oči. Ovaj put se radi o zamišljenom pogledu, opomeni: “Isus zaokruži pogledom pa će svojim učenicima: ‘Kako li će teško imućnici u kraljevstvo Božje!'” (r. 23). Na čuđenje učenika: “Pa tko se onda može spasiti?” (r. 26), Isus odgovara pogledom ohrabrenja – i to je treći pogled – i kaže: spasenje je, istina, “ljudima… nemoguće, ali ne Bogu” (r. 27). Uzdamo li se u Gospodina, možemo nadvladati sve zapreke koje nam se ispriječe na putu vjere i nasljedovanja. Uzdati se u Gospodina. On će nam dati snagu, on će nam dati spasenje; On nas prati na putu.
I tako smo došli do trećeg prizora u kojem Isus svečano kaže: zaista kažem vam: tko sve ostavi i pođe za mnom, imat će život vječni u budućnosti i stostruko već u ovom vremenu (rr. 29-30).

Ovo “stostruko” sastoji se od stvari koje se prije posjedovalo, a potom ostavilo, ali koje se na kraju ponovno pronalazi, beskrajno umnožene. Lišava se dobara i zauzvrat se dobiva uživanje istinskog dobra; oslobađa se robovanja stvarima, a postiže slobodu služenja u ljubavi; odriče se posjedovanja, a prima radost darovanoga. To je ono što Isus kaže: “blaženije je davati nego primati” (usp. Dj 20,35).
Mladić nije dopustio da ga osvoji Isusov pogled ljubavi i tako se nije mogao promijeniti. Samo prihvaćajući s poniznom zahvalnošću Gospodinovu ljubav, oslobađamo se zavodljivosti idola i sljepoće svojih iluzija. Novac, uživanje i uspjeh zaslijepe, a zatim razočaraju: obećavaju život, a priskrbljuju smrt. Gospodin traži od nas da se oslobodimo ovog lažnog bogatstva kako bismo ušli u pravi život, puni život, sjajan i vjerodostojan. A pitam vas, mladi, mladići i djevojke, koji se nalazite sada na trgu: “Jeste li osjetili na sebi Isusov pogled? Što ćete mu odgovoriti? Želite li ovaj trg napustiti s radošću koju nam Isus daje ili sa žalošću u srcu koju nam ovaj svijet daje?”

Neka nam Djevica Marija pomogne da svoje srce otvorimo Isusovoj ljubavi, Isusovu pogledu, koji jedini može utažiti našu žeđ za srećom.

Nakon Angelusa
Apel povodom atentata u Turskoj
Jučer smo primili s velikom boli vijest o užasnom pokolju koji se dogodio u Ankari, u Turskoj. Bol zbog brojnih mrtvih. Bol zbog ranjenih. Bol zbog toga što su atentatom pogođene nevine osobe koje su sudjelovale na mirovnom prosvjedu. Dok molim za tu dragu zemlju, molim Gospodina da primi duše pokojnih te utješi one koji trpe i njihove obitelji.
Pomolimo se svi zajedno u tišini…

Draga braćo i sestre, u utorak 13. listopada obilježava se Međunarodni dan smanjenja prirodnih katastrofa. Treba prepoznati kako posljedice tih nesreća često bivaju pogoršane nedovoljnom čovjekovom brigom za okoliš. Pridružujem se svima koji se na dalekovidan način zauzimaju u skrbi za naš zajednički dom, u cilju promicanja globalne i lokalne kulture smanjenja prirodnih katastrofa i veće otpornosti na njih, usklađujući nove spoznaje s tradicionalnim i posvećujući posebnu pozornost prema najranjivijoj populaciji.
[…]
Svima želim ugodnu nedjelju. I molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja!

.