Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Pravoslavne Crkve slave svetkovinu Uskrsa

Rim, (IKA) – Slijedeći julijanski kalendar, više od 350 milijuna pravoslavnih kršćana sutra slavi svetkovinu Uskrsa. Pravoslavni metropolit za Italiju Gennadios za Radio Vatikan izjavio je kako je Pasha najveća svetkovina pravoslavlja: uskrsnuće je blagdan nad blagdanima, svetkovina nad svetkovinama. Pravoslavni žive Pashu s njezinom predivnom duhovnošću, s bogoslužjima počevši od Cvjetne nedjelje, zatim kroz Veliki tjedan s jutarnjim obredima, Večernjim molitvama, veoma važnim, punim nade, ljubavi i milosrđa kako bi se vjernicima očitovala velika moć uskrsnuća, što je za nas vjernike velika okrjepa na životnom putu. Svečanom večernjom molitvom u subotu prije Cvjetne nedjelje označavamo početak Velikoga tjedna, a poseban je obred i na Veliku srijedu kada se obavlja blagoslov ulja kao simbola jakosti za pravoslavnoga vjernika da bude zdrav, pun snage i ljubavi. Na Veliki petak obavljamo Križni put čitajući evanđelja muke, to je važan obred za naš život jer nam pomaže nastaviti moliti i živjeti u velikoj nadi spasenja čovjeka.

Govoreći o pravoslavnoj ikonografiji metropolit Gennadios kazao je kako je uskrsnuće predstavljeno scenom Krista koji drži za ruke Adama i Evu i vodi ih iz smrti u život. Upravo ta simbolika, ta duhovnost najvažniji je prikaz, očitovanje našega slavlja Pashe-Uskrsnuća, za svakoga pravoslavnog vjernika. Pasha daje veliku snagu, ona je blagdan ljubavi, jedinstva, spasenja, strpljivosti i poniznosti. Bog postaje čovjekom kako bi spasio čovjeka. Bog niječe sebe kako bi spasio čovječanstvo: to je najveća stvar koju nam Bog daje. Njegova ljubav, žrtva i njegov križ naše su otkupljenje. Vjernik, kad ljubi, kad je solidaran i dariva sebe bližnjemu koji je Božja slika, može prispjeti do vjere u Kristovo uskrsnuće: do velike svetkovine što je Pasha, poručio je metropolit Gennadios.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se