Budi dio naše mreže
Izbornik

PRAVOSLAVNO IZASLANSTVO S PAPOM NA PETROVO

Rim ( IKA )

Kršćanske tradicije Istoka i Zapada u službi istoga poslanja - Papa naziva pravoslavnog patrijarha svojim predragim bratom a on njega presvetim i blaženim Papom Staroga Rima

Rim, 30. 06.1994. ( IKA ) – Na blagdan sv. apostola Petra i Pavla 29. lipnja 1994.god. u rimskim slavljima sa Sv. Ocem sudjelovalo je i posebno izaslanstvo pravoslavnog ekumenskog carigradskog partrijarhata predvođeno mitropolitom heliopoliskim Atanazijem koji je član patrijaršijskog sinodskog povjerenstva za odnose s Katoličkom crkvom. Mitropolit Atanazije predao je sv. Ocu patrijarhovo osobno pismo na francuskom jeziku, a Papa je uzvratio govorom na istom jeziku. Oba teksta prenosi u cjelini vatikanski dnevnik “L#! osservvatore romano” od 29. lipnja l994. Papin je govor donesen pod naslovom “Kao apostoli Petar i Pavao, i mi smo, u našim tradicijama istočnoj i latinskoj, u službi istog i jedinstvenog poslanja”. Patrijarhovo je pismo označeno naslovom “Ponovno približavanje naših Crkava pomoći će ponovnom utvrđivanju duhovnih vrijednosti u svijetu”.
Patrijarh u svom pismu ističe: “Presvetome i blaženom Papi Staroga Rima Ivanu Pavlu II. – pozdrav u Gospodinu… Vjerujemo da ovaj susret i duhovna suradnja u ovaj dan koji je bogat uspomenom na apostolske prvake Petra i Pavla predstavlja znak Božje privole i poziv na našu zajedničku odgovornost kako bismo nastavili raditi #!po istini i uvijek u ljubavi#! (ef.4,l5), za dublje približavanje Istoka i Zapada. Prolazimo povijesnim razdobljem u kome osporavanja i sumnje dramatiziraju ljudski život. Općenito se može ustvrditi da je čovjek u doba između drugog i trećeg tisućljeća poslije Krista, unatoč svojih dobrih nauma i ostvarenja, uvelike izgubio duhovno usmjerenje… Uvjereni smo da će približavanje naših Crkava u duhu potpune iskrenosti uvelike pomoći ponovnom utvrđivanju duhovnih vrijednosti u svijetu duhovnih vrijednosti što znači vrijednosti evanđeoskih, koje jedine mogu dati smisao ljudskome životu i koje u ljudske duše unose #!neizrecivo veselje i radost … cilj svoje vjere: spasenje duše#! (l pt l,8-9). Svoje duhovno slavljenje blagdana vaše Crkve doista shvaćamo kao prikladan poziv Bogu ugodnog zauzimanja, što ga već godinama poduzimamo, da s vama surađujemo sve dok ne dosegnemo pravu mjeru našega zajedničkoga života u Kristu. ”
Iskazavši zatim povjerenje u rad međunarodne mješovite komisije za dijalog između Katoličke i pravoslavnih Crkava, Parijarh je istaknuo da dijalog treba nastaviti s uzajamnim povjerenjem i povjerenjem u Boga.
Papa je u svom govoru carigradskom izaslanstvu među ostalim rekao:
“Za mene je to uvijek radost primiti izaslanstvo koje mi šalje moj predragi brat carigradski patrijarh Bartolomej I. za sudjelovanje u slavljenju svetih zaštitnika rimske Crkve Petra i Pavla…
Petar i Pavao, nikad ne prestajući biti braća, vrlo su se razlikovali. Razlikovali su se porijeklom: prvi je bio skromni ribar iz Izraela, drugi farizej i rimski građanin. Još su se više razlikovali svojom duhovnom poviješću: Petar – brat Andrije Prvozvanoga- bio je učenik od početka; Pavao je isprva Crkvu progonio… Ali, unatoč različitim putovima i čak grubom suprotstavljanju, njihova je težnja jedna te ista #!ugoditi Gospodinu#!(Usp.2 kor. 5,9)… Doista bitni sadržaj ovog radosnog i svečanog susretanja naših Crkava je molitva… Stoga ne možemo zaboraviti veličanstveno i duboko razmatranje Križnoga puta koje nam je darovao patrijarh Bartolomej za Veliki petak u Rimskom koloseju.
Tu je i Papa pohvalno i s pouzdanjem progovori o radu međunarodno katoličko pravoslavne komisije za dijalog. Teološkom dijalogu pomoći će dijalog ljubavi i obraćenje ponašanja. Papa je zaključio: “U ovo doba Duhova u Pravoslavnoj Crkvi jednako zazivam Duha Svetoga da on obilno izlije svoju snagu i mudrost na one koji su odgovorni u rimskoj Apostolskoj Stolici, u časnom carigradskom Patrijarhatu u drugim patrijarhatima i u svemu pravoslavlju.”