Istina je prava novost.

Predavanje Ivana Viđena „350. obljetnica povratka relikvije ruke sv. Vlaha u Dubrovnik“

Predavanje pod naslovom „350. obljetnica povratka relikvije ruke sv. Vlaha u Dubrovnik“ održano je u srijedu 20. ožujka u dvorani Ivana Pavla II. u Dubrovniku u sklopu manifestacije Kršćansko lice kulture. Predavanje je održao povjesničar umjetnosti Ivan Viđen.

Okupljene je na početku pozdravila i predavanje najavila Marijeta Radić, predsjednica Vijeća za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije koje organizira manifestaciju.

Predavač je svoje predavanje započeo s ocem Bernardom Zuzorićem, jednim od najpoznatijih dubrovačkih propovjednika u 18. stoljeću. Isusovac Zuzorić je posebno zapamćen po tome jer je na jugu Hrvatske uveo i proširio pozdrav „Hvaljen Isus i Marija“. Otac Zuzorić je bio angažiran od Dubrovačke Republike da osmisli ikonografski i teološki program moćnika, mjesto koje je teološki, ikonografski i umjetnički duboko promišljeno.

U nastavku je predavač Viđen podsjetio na Veliku trešnju koji je u Dubrovniku ostavio tragove do današnjih dana. U metežu nastalom nakon tog potresa 6. travnja 1667. godine iz ruševina stare katedrale ukraden je moćnik, relikvijar, lijeve ruke sv. Vlaha. Blagdan vezan uz taj moćnik postoji i danas i puk ga često naziva „ljetni sv. Vlaho“.

Predavač je također istaknuo da je posjedovanje relikvija osim velike duhovne blagodati bilo i pitanje prestiža mjesne Crkve, naroda i države. „Dubrovčani su bili iznimno ponosni i nisu žalili truda i troška da dođu do pojedinih relikvija sv. Vlaha“. Relikvija lijeve ruke svetog Vlaga je u Dubrovnik stigla 5. srpnja 1346. godine zahvaljujući dubrovačkom građaninu Tomu Vicijanu koji je nju poklonio Dubrovniku. Dolaskom te relikvije pojačana je pobožnost prema sv. Vlahu i potaknuta gradnja romaničko gotičke stare crkve sv. Vlaha, a to je bilo u doba nadbiskupa Ilije Sarake.

Relikvija ruke sv. Vlaha je nakon krađe završila u Genovi. Dubrovčani to u prvom trenutku nisu znali, ali su nakon kratkog vremena primijetili da je nestala i krenuli su u potragu. Moćnik je sredinom 1674. godine pronađen u okolici Genove odakle je, zalaganjem Dubrovniku prijateljske đenoveške vlade, iduće godine i to upravo 5. srpnja 1675. godine, baš na blagdan Ruke sv. Vlaha stigao u Dubrovnik. Bio je to događaj velike simboličke važnosti za Dubrovačku Republiku u vremenu koje je bilo prepuno unutrašnjih i vanjskih, gospodarskih i političkih izazova neposredno nakon Velike trešnje, poručio je predavač.

Predavanju je nazočio generalni vikar mons. Ivica Pervan, a nakon predavanja prisutni su imali priliku postavljati pitanja.