Budi dio naše mreže
Izbornik

PREDSJEDNICI BK JUGOISTOČNE EUROPE OBVEZALI SE NA “NOVU EVANGELIZACIJU”

Celje

Vrijeme je da područje Balkana ozdravi sjećanje na prošlost i gleda u budućnost, zaključili su predsjednici biskupskih konferencija jugoistočne Europe na svom susretu u Celju 12. i 13. ožujka.

Celje, 14. 3. 2002. (IKA) – Predsjednici katoličkih biskupskih konferencija jugoistočne Europe na svom susretu u Celju 12. i 13. ožujka preuzeli su obvezu “nove evangelizacije” u svojim zemljama. Vrijeme je da područje Balkana ozdravi sjećanje na prošlost i gleda u budućnost, zaključili su predsjednici.
Prvi susret predsjednika biskupskih konferencija jugoistočne Europe o “Prinosu Katoličke crkve pomirenju i stabilizaciji u jugoistočnoj Europi” održan je u Beču 14. i 15. ožujka 2001. Biskupi su odlučili održati drugi susret kako bi razgovarali o dijalogu među kulturama i ulozi europskog ujedinjenja u jugoistočnoj Europi. Domaćin susreta bio je nadbiskup Franc Rodé, predsjednik Slovenske biskupske konferencije, u slovenskom gradu Celju 12. i 13. ožujka.
Na svečanom dočeku u četvrtak 12. ožujka predsjednik Republike Slovenije Milan Kučan je rekao: “Vjerujem da je Katolička crkva sposobna i spremna širiti ozračje duhovne slobode u jugoistočnoj Europi, slobode koja je važna bar koliko i čovjekova politička, ekonomska i društvena sloboda. Vjerujem da će ovaj susret biti pozitivna poruka ostalim Crkvama u jugoistočnoj Europi, jedinstveni poziv na zajedničko promišljanje kako odgovoriti na problem ratom opustošenih zemalja u jugoistočnoj Europi”. Veleposlanik Jacques Wunenburger, vođa izaslanstva Europske komisije u Zagrebu, izrazio je nadu kako će taj susret pridonijeti da sve zemlje tog područja budu priznate kao buduće članice Europske Unije. Rekao je kako svi oni koji imaju utjecaja na ljude dijele odgovornost da prevladaju neznanje i promiču pomirenje u regiji.
Predsjednici biskupskih konferencija složili su se kako je taj susret bio pozitivna i korisna mogućnost za zajednički razgovor i razmišljanje o pitanjima od zajedničkog interesa. Oni su odlučili nastaviti s takvim susretima te će tom pitanju posvetiti sjednicu Generalne skupštine Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) u Sarajevu u listopadu 2002. Treći susret o crkvenom doprinosu pomirenju i stabilizaciji održat će se u ožujku 2003.
Sudionici su se složili da pripreme konkretne prijedloge za suradnju među biskupskim konferencija na slijedeći područjima: proučavanju povijesti; studentskoj razmjeni; kontaktu s obavijesnim sredstvima; ekumenskom dijalogu. Biskupske će se konferencije pobrinuti da molitvena devetnica za Duhove 2002. bude posvećena miru na tome području.
Na susretu su sudjelovali nadbiskup Stanislav Hočevar iz SR Jugoslavije, nadbiskup Angelo Massafra iz Albanije, nadbiskup Christo Proykov iz Bugarske i nadbiskup Franc Rodé iz Slovenije. Zagrebački nadbiskup Josip Bozanić nije mogao sudjelovati na susretu zbog smrti kardinala Franje Kuharića, umirovljenog zagrebačkog nadbiskupa. Svetu Stolicu na susretu su predstavljali nadbiskup Faustino Saínz-Muñoz, apostolski nuncij u Europskoj Uniji, mons. Paul Gallagher, stalni promatrač pri Vijeću Europe i mons. Guido Pecorari, otpravnik poslova u Republici Sloveniji. Susret su zajednički priredili Vijeće biskupskih konferencija Europske Unije (COMECE) i Vijeće europskih biskupskih konferencija (CCEE) koje su na susretu predstavljali generalni tajnici mons. Noel Treanor i don Aldo Giordano.
Vijeće europskih biskupskih konferencija uključuje predsjednike 34 biskupske konferencije u Europi. COMECE je Vijeće biskupskih konferencija zemalja članica Europske Unije. Pridružene članice su biskupske konferencije Republike Češke, Mađarske, Malte, Poljske i Švicarske. (j03339sa)