Istina je prava novost.

Predsjednik Hrvatskog sabora u posjetu banjolučkom biskupu

Banja Luka, (IKA/KTA) – Boraveći u prvoj službenoj posjeti Bosni i Hercegovini na području entiteta RS, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko zajedno sa svojom višečlanom pratnjom – osim sudjelovanja na međunarodnom samitu “Mir i pomirenje: Korak naprijed” u Banjoj Luci, pohodio je i neke od župa odnosno institucija Banjolučke biskupije.
U nedjelju 9. lipnja boravio je na području župe Stara Rijeka kod Ljubije gdje ga je u ponovno izgrađenoj spomen crkvi u zbrisanom selu Briševo dočekao župnik i dekan preč. Ilija Arlović. Pohodio je i središte župe sv. Josipa u Prijedoru, gdje mu je domaćin bio župnik vlč. Marijan Stojanović, a zatim i opustjelu župu Šimići gdje ga je dočekao župnik Anto Marić. Zatim je bio u katedrali na molitvenom otvorenju samita te na prijemu u Biskupskom ordinarijatu.
U ponedjeljak 10. lipnja pohodio je Katolički školski centar gdje mu je o odgojno-obrazovnim uspjesima i financijskim poteškoćama Opće gimnazije govorio ravnatelj Centra mons. mr. Ivica Božinović. Bili su prisutni i vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić i domaći biskup Franjo Komarica. U večernjim satima pohodio je samostan i župu otaca trapista “Marija Zvijezda” gdje su ga dočekali trojica trapista te biskup Komarica i direktor Banjolučkog Caritasa prelat dr. Miljenko Aničić. Visoki gosti upoznati su s prošlošću i sadašnjošću nekoć slavne opatije Marije Zvijezde.
Zatim je pohodio i središnju gradsku župu Pohoda Blažene Djevice Marije u kojoj je kršten blaženi Ivan Merz, gdje su ga dočekali župnik Davor Klečina i đakon Marko Stojčić.
U utorak 11. lipnja u prijepodnevnim satima u Biskupskom ordinarijatu susreo se s biskupom Komaricom i pomoćnim biskupom Markom Semrenom. Biskup Komarica izrazio mu je “srdačnu dobrodošlicu i iskrenu zahvalnost za veliku pažnju poklonjenu u tri dana Banjolučkoj biskupiji”. Posebno mu je zahvalio za njegov dolazak i “javne riječi o dramatičnoj aktualnoj situaciji Hrvata – uglavnom katolika na području entiteta R. Srpske”. Predsjednik Leko izrazio je svoje zadovoljstvo što se njegova nakana da posjeti sjedište Banjolučke biskupije konačno i ostvarila. Nadodao je kako je ožalošćen stvarnim stanjem hrvatske populacije u tom dijelu biskupije, ali i zadivljen velikim naporima i plodovima iza kojih stoje svećenici i redovnici u Banjolučkoj biskupiji.
Govoreći o budućnosti tamošnjeg dijela hrvatskog naroda, ponovio je svoje riječi već ranije izrečene da ona “u mnogome ovisi o jedinstvenosti i odlučnosti političkog vodstva bosansko-hercegovačkih Hrvata”. Zahvalio je biskupu Franji za sav napor koji ulaže za opstojnost Katoličke Crkve i hrvatskog naroda u tom dijelu Bosne i Hercegovine.
Predsjednik Leko posebno je zahvalio biskupu Komarici za uspješno organiziranje međunarodnog samita. Uručio mu je i prigodne darove: Meštrovićev kip Grgura Niškog u minijaturi, svečanu spomen knjigu “Hrvatski sabor” te spomen-nalivpero.
U popodnevnim satima predsjednik Leko i njegova pratnja pohodili su središte župa u kotorvaroškom kraju gdje se susreo s tamošnjim ocima franjevcima fra Antom Šimunovićem i fra Markom Bandalom.

.