Budi dio naše mreže
Izbornik

PREDSTAVLJEN 50. BROJ LISTA "STEĆAK"

Zagreb (IKA )

Zagreb, 3. 4. 1998. (IKA) - U glavnoj podružnici Hrvatskoga kulturnog društva Napredak, predstavljen je 2. travnja 50. broj lista za kulturu i društvena pitanja "Stećak". Predstavljači su bili Mirko Marjanović, književnik, prvi urednik "Stećka", predsje

Zagreb, 3. 4. 1998. (IKA) – U glavnoj podružnici Hrvatskoga kulturnog društva Napredak, predstavljen je 2. travnja 50. broj lista za kulturu i društvena pitanja “Stećak”. Predstavljači su bili Mirko Marjanović, književnik, prvi urednik “Stećka”, predsjednik ogranka Matice hrvatske u Sarajevu i glavni urednik tromjesečnika “Hrvatska misao”, prof. dr. Ivo Pranjković, prof. dr. Slaven Letica i prof. dr Franjo Topić koji se nazočnima obratio umjesto Srećka Paponje, glavnog urednika “Stećka”.
Na početku je nazočne pozdravio prof. dr. Berislav Topić, predsjednik glavne podružnice HKD Napredak u Zagrebu. Prof. dr. Franjo Topić je rekao da je “Stećak” pokrenut, u ratno vrijeme, kada je plaća onome koji je radio iznosila 1 DEM. Podsjetio je kako stećak, jedna od kulturnih oznaka BiH, dolazi od riječi stare, što znači stajati, a mi želimo stajati i opstajati promičući vrednote hrvatskoga i katoličkog u BiH. Urednik prvih 12. brojeva “Stećka” Mirko Marjanović, osvrćući se na vrijeme u kojem je nastao “Stećak”, rekao da je tada objektivna informacija bila najskuplja, a ljudski život najjeftiniji. “U vrijeme potpune medijske blokade i prljave ratne propagande mi smo se drznuli da napravimo nešto više od same informacije”, istaknuo je Marjanović. Napomenuo je kako je svoje tekstove pisao doslovce u mraku, s papirom na koljenu i u stanu u koji nije imao niti jedno staklo na prozoru. Podsjetio je zatim da je upravo u prvih 12. godina izlaženja “Stećak” dobio dvije međunarodne nagrade Pierre Chevallier (Međunarodne udruge katoličkog tiska iz Geneve) i Paolo E. Borsellino, koju dodjeljuje Libera Universita “Maria Ss. Assunta – “L´Umsa – iz Rima.
Prof. dr. Ivo Pranjković je kao jezikoslovac rekao što mu se u “Stećku” sviđa, a što bi trebalo biti bolje. Istaknuo je da je “Stećak” izrazito svestran, i da u njemu rade ljudi različitih političkih i umjetničkih profila, a ima i suradnika koji su pripadnici muslimanskoga i srpskog naroda. Pohvalio je i brojne osvrte na život Hrvata izvan BiH i Hrvatske. Primijetio je da bi trebalo biti više priloga s područja jezikoslovlja, jer je to posebno problematično područje u BiH, bolje prikazivanje kulturnog života Hrvatske i bolje uređenje unutrašnjega grafičkog izgleda. Prof. dr. Slaven Letica je istaknuo da “Stećak” ima veći intelektualni domet od grafičkoga i bilo bi loše da je obratno. To je list koji ima veliku kulturnu vrijednost i na njemu je da se hrvatstvo, katolištvo i europejstvo sačuva u BiH i da napreduje. Na kraju je prof. dr. Franjo Topić poželio da Hrvatska riječ bude više zastupljena u “Stećku” i pozvao je sve zainteresirane novinare da pišu za “Stećak” i tako sudjeluju na promicanju vrijednosti koje su od sveopćeg interesa.