Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljen Projekt arhitektonskog snimka župne crkve u Macincu

Macinec (IKA )

Predstavnici tvrtki, koji su u 45 dana prvi put u Hrvatskoj najsuvremenijom tehnologijom obavili arhitektonsko snimanje, predstavili su projekt i sve što je obuhvaćeno zadanim poslovima.

Macinec, (IKA) – Na konferenciji za novinare u općinskoj vijećnici u Nedelišću u četvrtak 4. rujna predstavljen je Projekt arhitektonskog snimka postojećeg stanja župne crkve Pohoda Blažene Djevice Marije u Macincu.

Na konferenciji su govorili općinski načelnik Općine Nedelišće Mladen Posavec, predsjednik Općinskog vijeća Mladen Horvat, predstavnik Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture Josip Kovač iz Varaždina, župnik u Macincu Stjepan Markušić te predstavnici tvrtki “Dia” d.o.o. Nedelišće Reno Vrbanec i “Vektre” d.o.o. Varaždin Zlatan Novak.

Načelnik Posavec uvodno je istaknuo kako se sadašnje općinsko vodstvo zalaže za obnovu sakralnih objekata u dvije župe koje se po svom položaju nalaze unutar područja općine Nedelišće. Izrađenim projektom učinjeni su prvi koraci prema stručnoj i temeljitoj sanaciji i obnovi župne crkve u Macincu, kao što se to unatrag više godina čini i sa župnom crkvom Presvetog Trojstva u Nedelišću. Zahvalio je župniku Markušiću koji je sukladno mogućnostima već dosta sam učinio na zaštiti crkve i župne kuće od propadanja. Pozvao je sve koji se žele i mogu uključiti u financiranje daljnje obnove da to učine kako bi se zaštitio vrijedni sakralni objekt u župi na samoj granici s Republikom Slovenijom.

Župnik Markušić zahvalio je Općini Nedelišće što vodi brigu o sakralnim objektima, a sada i o župnoj crkvi u Macincu, koja je najviše zbog zuba vremena dosta oštećena te je u lošem stanju izvana i iznutra. Prvi korak u obnovi bio je uvrštavanje župne crkve u popis spomenika kulture, što je Ministarstvo kulture potvrdilo ove godine. Zatim se pristupilo arhitektonskom snimanju postojećeg stanja crkve, koje uključuje i geodetsko snimanje. Kako se crkva redovito koristi za vjerske potrebe, potrebno je animirati vjernike za obnovu njihova vlastitog duhovnog doma, kazao je župnik Markušić.

Predstavnici tvrtki, koji su u 45 dana prvi put u Hrvatskoj najsuvremenijom tehnologijom obavili arhitektonsko snimanje, predstavili su projekt i sve što je obuhvaćeno zadanim poslovima. Macinec se kao naselje Maxenca spominje 1077. godine, a svoj razvoj zahvaljuje prvoj hrvatskoj željezničkoj pruzi, izgrađenoj 1860. godine. Od 1878. do 1881. građena je sadašnja crkva na temeljima prijašnje. Dužine je 43 metra, širine 16,8 metara, vijenac crkve visine je 12,5 metara, a toranj je s križem visine 43,40 metara. Ima četiri plitke bočne kapele, dok je poligonalno svetište nadsvođeno križno rebrastim svodom. Uz oltare, vrijedni su i vitraji iz 1881. i 1920. godine, dok su orgulje i propovjedaonica iz 1882. godine. Arhitektonski snimak, koji uključuje geodetski snimak s više od 5.000 postavljenih geodetskih točaka, podloga je za daljnje projekte sanacije. Osim tehničkog opisa projekt sadrži shemu stolarije, bravarije i inventara te nacrte na papiru, foliji i CD-u.

Josip Kovač iz Uprave za zaštitu kulturne baštine Varaždin dodao je kako se prvi put na ovaj najsuvremeniji način pristupilo izradi nekog projekta koji će biti podloga za sve daljnje projekte i radnje u zaštiti, sanaciji i obnovi crkve koja kao kulturni spomenik u neogotičkom stilu predstavlja veliku vrijednost. Sljedeći korak je izrada procjene i projekta statičke sanacije crkve nakon čega će uslijediti njezina obnova po etapama, koja će zbog potrebnih znatnih financijskih sredstava te same tehnike i brzine radova potrajati pet do deset godina. Izradu projekta vrijednog 79.000 kuna financiralo je Ministarstvo kulture, kojem se do sredine rujna moraju dostaviti projekt i kandidatura za izradu procjene i projekta statičke sanacije za eventualno financiranje u idućoj godini.