Istina je prava novost.

Predstavljen treći svezak muzikološkog izdanja o pučkom pjevanju

Predstavljanje trećeg sveska muzikološkog izdanja „Tradicijsko crkveno pučko pjevanje u Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja III.“ održano je u četvrtak 17. studenoga u Franjevačkom samostanu Gospe od Zdravlja u Splitu na Dobromu.

Prikaz sadržaja trećega sveska iznijela je muzikologinja dr. sc. Hana Breko Kustura, dok je etnomuzikolog dr. sc. Joško Ćaleta govorio o tradicijskim glazbenim napjevima zapisanim u ovom izdanju. Urednik fra Stipica Grgat opisao je tijek radova i završetak projekta. Na kraju je, uime svih sudionika u projektu pjevane baštine, zavalio dr. sc. fra Ante Akrap. U predstavljanju su sudjelovali pučki pjevači iz Studenaca, Imotskoga, Zagvozda i pjevač „pištule“ iz Brista kraj Zaostroga. Program je vodila Suzana Mihaljević.

Izdanje je tiskano u nakladi Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja i Zbornika „Kačić“.  Treći svezak, kao i prva dva, uredio je fra Stipica Grgat, koji je među ostalim napravio transkripciju i notografiju. Sav rad obavljen je u suradnji s muzikologinjom Hanom Breko Kustura i etnomuzikologom Joškom Ćaletom. Recenzenti su Vito Balić i Domagoj Volarević. Ovo je treće i završno izdanje u okviru projekta istraživanja crkvenih pučkih napjeva u Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja. S prethodnim dvama, i ovim trećim sveskom, istraživački rad, a time i čitav projekt prikupljanja tradicijskih crkvenih pučkih napjeva u spomenutoj Provinciji, započeto je 2008. i nakon punih trinaest godina je dovršen.

Zahvaljujući velikoj požrtvovnosti svih onih koji su bili uključeni u taj projekt, i koji su doprinijeli njegovu ostvarenju, počevši od organizatora, istraživača, snimatelja, zapisivača, pjevača, župnika, muzikologa i etnomuzikologa do jezikoslovaca, korektora, urednika, tehničkih urednika, savjetnika, prevoditelja, izdavača i recenzenata, možemo reći da je konačni cilj postignut. Stotine napjeva koji su kroz minula stoljeća bili važan dio liturgijskog života župnih zajednica i franjevačkih samostana, koji su usmenom predajom do nas dospjeli, zapisani su i objavljeni u trima svescima ovoga projekta te tako zauvijek oteti zaboravu, poručili su iz Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja.

Iz recenzije dr. sc. Vite Balića i dr. sc. Domagoja Volarevića

Iz opsežnog rada na prikupljanju tradicijskoga crkvenog pučkog pjevanja u Franjevačkoj provinciji Presvetoga Otkupitelja sa sjedištem u Splitu koji je trajao punih 13 godina, proizašao je novi, treći svezak u glazbenom nizu Nova et vetera (sv. 12.) Zbornika Kačić. U ovom trosveščanom izdanju [sv. I. (2011.), sv. II. (2015.) i sv. III. (2021.)] ukupno su priređena i obrađena 482 glazbena primjera crkvene pučke pjevane baštine na malo manje od 1700 stranica, pri čemu je ovaj III. svezak najopsežniji s 220 primjera na 658 stranica. Zborniku je na USB Stick-u priloženo 146 snimki napjeva, dvije trećine transkribirane građe, koje je, kao i u prethodnim svescima, kvalitetno obradio Mario Božić. (Recenzent dr. sc. Vito Balić)

Uz prethodna dva sveska edicije Tradicijsko crkveno pučko pjevanje u Provinciji Presvetoga Otkupitelja ovaj treći upotpunjuje cjelinu. Sva su dakle tri sveska jedinstvo koje je potrebno tako i gledati. Rad i napor koji je uložen da bi ovaj treći svezak ugledao svjetlo dana – pogotovo u arhivima, golem je. Onima koji su strpljivo izvlačili pjevanu Riječ Gospodnju ali i riječ Crkve (!) na svjetlo dana možemo zahvaliti i učiti od njih, da se ovakvi napori višestruko isplate. Ne u materijalnom smislu, jer je to mnogo više od puke materijalne vrijednosti, dapače u tom je smislu neprocjenjivo. Ova tri sveska, odnosno cjelokupna edicija ponudila je nešto što ubrzana dinamika suvremenosti zaboravlja: snagu i produhovljenost čovjekovu koju može imati i potpuno osjetiti samo u izravnom odnosu s Bogom. (Recenzent dr. sc. Domagoj Volarević)