Predstavljena knjiga Darka Gašparovića „U duhovno zagledan“
FOTO: Matija Vekić // Predstavljanje knjige u HAZU-u
Zagreb (IKA)
U Knjižnici HAZU-a, Strossmayerov trg 14 u Zagrebu u utorak, 21. svibnja predstavljena je knjiga Darka Gašparovića „U duhovno zagledan“, Izbor kolumni objavljenih u Kršćanskoj obiteljskoj reviji „Kana“ od 2007. do 2016.
Knjiga je izišla 2018. godine u zajedničkoj nakladi Kršćanske sadašnjosti iz Zagreba i Riječke nadbiskupije a uredili su je don Anton Šuljić i Tatjana Gašparović. Likovnu opremu, naslovnicu i šest predlistaka, potpisuje Zdravko Tišljar. Knjiga je podijeljena na šest poglavlja i ima 345 stranica.
Prisutne je u ime HAZU-a pozdravio akademik Frano Parać. O knjizi su govorili: akademik Boris Senker, teatrologinja Željka Turčinović i povjesničar umjetnosti don Anton Šuljić. Odlomke iz knjige čitali su dramski umjetnici: Alma Prica, Nina Violić, Rene Medvešek i Livio Badurina.
Akademik Senker je istaknuo da je Darko Gašparović tražio ljepotu koju je nalazio u duhovnom, citirajući ga da se ona nalazi ne tamo gdje se ona može naći okom nego gdje se ona može naći duhom. Rekao je da je on bio temperamentan i istodobno škrt na riječima, ne zato što nije imao što reći nego zato što je cijenio riječi. Nije olako izgovarao riječi i nije dozvolio da netko površno i nedolično upotrebljava riječi. Osvrnuo se i na knjige Darka Gašparovića i podsjetio da je on bio tvorac riječi „primjerice“ da je za poplavu upotrebljavao riječ „povodan“. Na koncu je rekao da je on uvijek u svojim kolumnama pisao pozitivno i da je pisao samo o onim kazališnim predstavama koje je cijenio, nije trošio riječi na ono što bi kudio.
Teatrologinja Željka Turčinović rekla je da je Darka Gašparovića poznavala kao teatrologa, a da ga je kroz ove kolumne otkrila kao izvrsnog katoličkog intelektualca. Istaknula je da je on tražio četiri elementa kada je htio pisati o nečemu a to su: ljubav, ljepota, ekumenizam i humanost. Navela je primjer triju Božića koja je Darko opisao u kolumnama za Kanu i koja je različito doživio u životu a to su ushit Božića u djetinjstvu, tuga na Božić kad je bio u JNA i treći Božić koji je doživio u Seulu. Bio je znatiželjan i istinski ekumenist, završila je svoje izlaganje gospođa Turčinović.
Urednik don Anton Šuljić govorio je o sveučilišnom profesoru Darku Gašparoviću s poštivanjem kao o čovjeku širine misli i dubine vjere, kao učitelju i prijatelju. Citiram: „On promišlja vjeru i kulturu iznutra, iz srca jedne i druge stvarnosti. Iz toga promišljanja, kažem relativno rijetko u nas, rodili su se ovi tako važni i jedinstveni tekstovi. Zato ove tekstove treba ponovno i ponovno čitati, jer u njima i po njima posve jasno možemo vidjeti koliko se vjera, a isto tako i kultura ‘spuštaju’ u život, odnosno koliko se upravo iz srca života rađaju i jedna i druga. Darko piše upravo iz tih perspektiva – iz perspektiva životnosti vjere i kulture. U tom ispreplitanju pred nas iskaču svjetski autoriteti i obični ljudi, pape, biskupi kao i pop pjevači, slikari i glumci, redatelji i uznici… Sve je to koloplet Darkovih zanimanja i promišljanja.“
U glazbenom dijelu programa sudjelovali su: pijanist Ljubomir Gašparović, sopranistica Tana Ruždjak i pijanist Danijel Gašparović. Na glasoviru iz vremena Franza Schuberta, prve polovine 19. stoljeća, Danijel Gašparović odsvirao je dva Schubertova Lieda prateći sjajni glas sopranistice Tane Ruždjak. Na kraju predstavljanja Ljubomir Gašparović i Danijel Gašparović četveroručno su odsvirali Schubertovu Fantaziju u F molu. Gospođa Loredana Gašparović supruga pokojnog suradnika HAZU profesora Darka Gašparovića, zahvalila se svim umjetnicima i darovala im ruže.