Predstavljena knjiga „Milosrđe na djelu. Zgode iz života sluge Božjega Josipa Langa"
Predstavljena knjiga „Milosrđe na djelu. Zgode iz života sluge Božjega Josipa Langa"
Zagreb
Knjiga donosi 62 zgode iz Langova života koje su se desetljećima prepričavale
Zagreb, (IKA) – Na svetkovinu Svih svetih, u srijedu 1. studenoga, navršilo se 93 godine od smrti sluge Božjega biskupa Josipa Langa (25. siječnja 1857. – 1. studenoga 1924.). Tim povodom je u župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije na Dolcu u Zagrebu u kojoj je Lang bio župnik (1912.-1915.), a u koju su preneseni i njegovi zemni ostaci bila predstavljena knjiga „Milosrđe na djelu. Zgode iz života sluge Božjega Josipa Langa”. Knjigu je objavila Postulatura bl. Alojzija Stepinca, priredio ju je mons. dr. Juraj Batelja, a ilustrirao Darko Zloušić Iđaković. Uz mons. Batelju, knjigu je predstavio ravnatelj Nadbiskupijskog pastoralnog instituta i pastoralni suradnik u župi sv. Marije na Dolcu vlč. dr. Josip Šimunović. Uvodno je podsjetio kako sluga Božji Josip Lang pripada svijetlim likovima koji potiču i govore o milosrđu. „Njegov lik veoma je aktualan i danas: on je velik duhovni izvor hrvatskog naroda”. Istaknuo je da ovo vrijedno djelo predstavlja Langovu najveću kvalitetu, a ona je „ljubav prema bližnjima, pogotovo prema siromašnima koja je bila prepoznatljiva na svakom koraku. Mnogima je znao pomagati, a redovi starih, nemoćnih i siromašnih nisu bili rijedak prizor pred njegovom kurijom na Kaptolu onih dana kad je dijelio svoju plaću. Svi su znali da postoji netko tko ih neće odbiti, kod koga se isplati doći, i moliti za pomoć. Langu nisu dolazili samo siromašni. Dolazili su i dobrostojeći, kojima je trebao novac da bi nešto napravili ili poplaćali svoje dugove. Brinuo se za studente, bogoslove”. Dr. Šimunović rekao je kako knjiga predstavlja sliku sluge Božjega Josipa Langa, a zgode su probrane iz djela o. Ante Katalinića „Naš veliki Lang”.
„Priče odišu jednostavnošću, životom, prisutnošću duha Josipa Langa. One potiču i nadahnjuju da i mi koji se rado okupljamo u ovoj crkvi i na grobu sluge Božjega barem malo budemo kao on, a prilike nam se nude svakoga dana”, rekao je, zaključivši da „svetost nije daleko od nas, na to podsjeća biskup Josip Lang, ali i svetkovina Svih svetih”.
Mons. Batelja uvodno je izvijestio o aktivnostima vezanima uz pripremu pozicije. „Kao postulator posljednjih sedam godina, završavam njegovu poziciju koju ću predati Kongregaciji za proglašenje svetaca. To su svi Langovi dokumenti, naznačene sve propovijedi, njegova pisma i knjige koje je napisao, i svjedočanstva svjedoka koji su bili na Crkvenome sudu”. Nadalje, izrazio je žaljenje što grad Zagreb zaboravlja za kršćansku djelotvornu ljubav ovoga apostola grada Zagreba. „Kad je on umro 1924. godine, jedva se dolazilo na Kaptol u povorku da mu se iskaže počast. Tako je bilo nakon smrti, a za života počevši ovdje od bogoslovije ili od katedrale nakon jutarnje mise za njim se strčao sav svijet, onaj siromašni potreban, a koji puta i nepotreban, senzacionalistički, ili oni koji su iskorištavali dobrotu Josipa Langa”, podsjetio je te spomenuo kako je Langova rodbina negodovala zbog njegova „rasipanja imovine”, na što im je on odgovarao „bolje je dobro činiti, nego ljubav uskratiti”.
Osvrnuvši se na sadržaj knjige, dr. Batelja istaknuo je kako ona donosi zgode iz Langova života koje su desetljećima prepričavali mnogi Zagrepčani i vjernici Sj. Hrvatske. „Donosimo 62 zgode, poput onih gladna nahraniti, neuka poučiti, gologa odjenuti, za ostavljene i napuštene brinuti se. Nisu to bila djela u organizaciji neke dobrotvorne ustanove, nego je to bila kršćanska ljubav pretvorena u život”. To je potkrijepio i s nekoliko primjera koji pokazuju kako je Lang znao skinuti svoju obuću, pa čak i odjeću kad je vidimo bosa, ili gotova gola. „Svijet se možda koji puta nasmijao tim jednostavnim gestama, ali osvjedočenom čovjekoljublju koje proizlazi iz Isusove zapovijedi ljubavi prema bližnjemu”. Uputio je također na činjenicu da se od početka kršćanstva vjernički puk nadahnjivao pričama iz života svetaca i to čitajući, a najviše slušajući hagiografije. „Ova je knjiga hagiografija na moderni način. No, ona prikazuje život i rad biskupa Langa kronološki. Ova knjiga prikazuje čovjeka koji je živio uronjen u svoju stvarnost, čovjeka koji je nastojao učiniti tu stvarnost lakšom i ljepšom tolikim potrebnima”, rekao je mons. Batelja. Na tom tragu izrazio je želju da sastavljači udžbenika i nastavnici vjeronauka, pa i hrvatskoga jezika osobito za osnovnu školu, u potrazi za književnim djelima koja govore o prijateljstvu, dobroti i ljubavi prema drugima posegnu za ovim djelom, jer „ovdje nije imaginacija, već je ljubav na djelu, i to ne iz čisto humanističkih pobuda, nego iz ljubavi prema Isusu Kristu, Sinu Božjemu”. Na kraju je istaknuo kako vrijednost ovih priča nije samo u njihovoj jednostavnosti, nego „u porukama koje nude djetetu i odraslome u 21. stoljeću u kojem je materijalnost postala imperativ, a ‘imati’, ‘posjedovati’ glagoli koji pokreću živote. Djela biskupa Langa pokazuju drugu mogućnost: dijeliti, pomoći, suosjećati”.
Nakon predstavljanja knjige mons. Batelja predvodio je misu u zajedništvu s domaćim župnikom preč. Zlatkom Golubićem.
.