Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljena knjiga pjesama “Wojtyline obale” i mape grafika u svilotisku

Split

Knjiga i mapa tiskane su u čast ponovnog dolaska Sv. Oca u Hrvatsku

Split, (IKA) – U čast ponovna dolaska Sape Ivana Pavla II. Hrvatskoj u utorak 27. svibnja je u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu predstavljena u izvanrednom izdanju Matice hrvatske Split knjiga pjesama “Wojtyline obale”, autora Miljenka Galića, pjesnika i šansonjera iz Drniša, i mape grafika u svilotisku akademskog slikara Josipa Botterija Dinija.
O knjizi i mapi grafika govorili su dr. don Ante Mateljan, mons. dr. Drago Šumundža i novinar i publicist Zoran Vukman, dok je autor recitirao i uz glasovirsku pratnju Tomislave Loić pjevao svoje i pjesme koje je Karol Wojtyla napisao. Na početku predstavljanja knjige i grafika, u ime nakladnika Matice hrvatske Split predsjednik Josip Botteri Dini je u znak dobrodošlice na naše hrvatske obale za Svetog Oca uručio dr. Šimundži dar – knjigu i likovnu mapu od šest slika iz evanđelja.
“U stihovima koji su nam ponuđeni na osjećanje otkrivaju se i oslikavaju obale, Galićeve obale. Jer, stihovi Miljenka Galića odraz su jutarnje obale. Riječi iznutra upletenih u vijenac čežnje. Za jasnom obalom. Punom svjetla. S punim povjerenjem. Bez straha”, rekao je dr. Mateljan. Istaknuo je kako Galićeve obale intimno korespondiraju s Wojtylinim, preklapaju se i stapaju u isto. Govoreći potom o “Botterijevoj obali” dr. Mateljan je rekao kako Botterijeva obala je obala rođenja, obala koja dolazi i od koje se otiskuje lađa, što se prijetećih oblaka ne boji, jer je štiti na jarbolu križ, a nosi vjetar Duha. Dr. Mateljan je zatim istaknuo kako se na toj obali s mirom može podijeliti i blagovati kruh živi, bez kojeg nema sigurnih koračaja niti hrabrosti dovoljno.
Govoreći o poetsko-likovnoj mapi Miljenka Galića i Josipa Boetterija Dinija, dr. Šimundža je ukazao kako to djelo izražava ne toliko vanjštinu moga i tvoga naroda, moje i tvoje povijesti, nego duh naše zemlje, duh naše povijesti, duh naših materijalnih i duhovnih vrednota. Istaknuvši pritom kako je to suvremeni zov, umjetnički zov i u tome je njihova vrijednost. Umjetnički zov današnjem čovjeku, da osjeti i doživi upravo tu transcendenciju u pravoj imanenciji – Vječnost u vremenu, rekao je dr. Šimundža.