Predstavljena knjiga „Župa Blato u vizitacijama papinskih vizitatora i korčulanskih biskupa 1560.-1830.“
Foto: A. Tadić // Predstavljanje knjige „Župa Blato u vizitacijama papinskih vizitatora i korčulanskih biskupa 1560.-1830.“
Blato (IKA)
Knjiga „Župa Blato u vizitacijama papinskih vizitatora i korčulanskih biskupa 1560.-1830“ autora don Bože Baničevića predstavljena je u nedjelju, 12. svibnja 2024. u samostanskoj dvorani Družbe Kćeri milosrđa Trećeg samostanskog reda sv. Franje u Blatu na Korčuli, izvijestio je Ured za medije Dubrovačke biskupije.
Nakon pozdrava predsjednice Ogranka Matice hrvatske u Blatu Ivane Anić, o knjizi su govorili voditelj Arhivskog sabirnog centra Korčula – Lastovo Tonko Barčot i autor Baničević.
Barčot je kazao kako autor sagledava prostor u totalu, što je obilježje svih njegovih knjiga. U uvodu knjige predstavljena je povijest Blata i gradnje crkava. U knjizi se mogu pronaći i objašnjenja važnijih toponima. Predstavljač Barčot je također govorio o procesima istraživanja povijesnih dokumenata te istaknuo: „Da se don Božo nije primio ovog posla, zaista se postavlja pitanje tko bi i kad bi to netko učinio“.
Spomenuo je osnutak Korčulanske biskupije početkom 14. stoljeća koji je bio „okidač za mnoge iskorake“ na raznim razinama života zajednice. Tada je to bio centraliziran prostor pa se primjerice sredinom 18. stoljeća voda blagoslivljala samo u Korčuli. Blato je i u tom kontekstu sačuvalo neke svoje posebnosti poput biranja župnika. Naveo je da je Tridentski sabor uveo institucije vizitacija i vođenja matičnih knjiga jer se uočilo da se tako može unaprijediti crkvena organizacija, život župa i biskupija.
Vizitatori su imali zadaću obilaziti župe, cijeli prostor i svaku crkvu te utvrđivati stanja i davati prijedloge za unaprjeđivanje nekih stvari, pojasnio je. Autor Baničević u knjizi je donio ne samo prijevode zapisa tih vizitacija, nego i njihovu analizu. Predstavljač je naveo neke zanimljivosti iz zapisa koji, uz ostalo, donose i obilje statističkih podataka. Navodi se kako je 1574. godine u Blatu bilo 800 prvopričesnika ili kako je sredinom 18. stoljeća bilo 22 blatskih svećenika, od kojih nisu svi bili aktivni. U knjizi se nalaze i podatci o pobožnostima te o brojnim povijesnim zanimljivostima.
U tom materijalu se otkriva fenomen jedne homogene otočke zajednice, „ponosne i samoodržive“, koja čuva svoju tradiciju i zajednica je kontinuiteta, zaključio je predstavljač Barčot.
Svećenik Baničević je kazao kako smatra da je za svakog autora predstavljanje njegove knjige zadovoljstvo i ponos jer je završeno jedno djelo te je široj javnosti dan na uvid manje poznati sadržaj. Knjiga obuhvaća razdoblje do oko 300 godina, ali daje uvide i druge periode, pojasnio je. Autor je, uz ostalo, govorio o istraživanjima povijesnih dokumenata u Arhivu Dubrovačke biskupije te opisao sve druge korake koje je poduzimao kako bi ta knjiga „ugledala svjetlo dana“. Knjigu za čije nastajanje bi trebalo više godina, uspio je napisati u periodu od studenog 2020. do rujna 2021. godine. Okupljenoj publici detaljnije je govorio o nekim blatskim crkvama na temelju zapisnika vizitacija.
Uz zahvalu svima koji su pomogli nastajanje knjige, autor je kazao: „Knjiga je, isto tako, i znak moje ljubavi i ne male pažnje prema otoku Korčuli, dinamičnoj i čestitoj cjelini, kao i domovini Hrvatskoj.“
Don Božo Baničević autor je brojnih knjiga od kojih su mnoge vezane uz povijest Korčule. Oko 300 stranica te knjige sadrži prijepis latinskog teksta papinskih vizitatora u razdoblju 1560. – 1830. te njihove prijevode i tumačenja. Autor kroz vizitacije prikazuje mjesto Blato tijekom određenog povijesnog razdoblja, njegov vjerski, duhovni i društveni status. Knjiga je tiskana u prosincu 2023. godine uz financijsku pomoć Dubrovačko-neretvanske županije i Općine Blato te nastojanjem i trudom članova Ogranka Matice hrvatske u Blatu, izvijestio je Ured za medije Dubrovačke biskupije.