Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljeno otvorenje projekta "Lectio Petris: Apostol Petar u povijesti, umjetnosti i kulturi" - istraživanje ostavštine svetog Petra

Zagreb (IKA)

Predsjednik emeritus bivšeg Papinskog vijeća za kulturu i utemeljitelj Zaklade "Cortile dei Gentili" kardinal Gianfranco Ravasi te generalni vikar Njegove Svetosti za Grad Vatikan, nadsvećenik Bazilike Svetog Petra i predsjednik "Fabbrica di San Pietro" kardinal Mauro Gambetti predstavili su 20. listopada inicijativu "Lectio Petris: Apostol Petar u povijesti, umjetnosti i kulturi", prenosi Vatican News.

Projekt obuhvaća niz susreta o životu i službi sveca koji će biti otvoreni za javnost u Bazilici Svetog Petra do proljeća 2023. Organizatori su Bazilika, Zaklada “Fratelli tutti” i Zaklada “Cortile dei Gentili” koja pripada Dikasteriju za kulturu i obrazovanje s ciljem promicanja dijaloga između vjernika i nevjernika. Kroz događanja, susrete, rasprave, istraživanja i prilike za dijalog, “Cortile dei Gentili” prepoznato je kao mjesto susreta stručnjaka iz sekularne i katoličke kulture o pitanjima i izazovima koji utječu na suvremeno društvo kao što su etika, znanost, vjera, sport, umjetnost, mladi i nove tehnologije.

Održat će se četiri susreta u okruženju vatikanske bazilike u dosad neviđenom i originalnom formatu kako bi se istražio život i služba apostola Petra kroz povijest, umjetnost i kulturu. Tijekom konferencije za medije kardinal Ravasi istaknuo je aktualnu važnost svetog Petra, uz objašnjenje da zaslužuje da ga se dublje istraži jer je relevantan za suvremeno doba. “Bio je posrednik između judeo-kršćanske i poganske Crkve i prema apostolu Pavlu bio je prvi službeni svjedok Kristova uskrsnuća, utječući na katoličku vjeru i tradiciju i šire”, dodao je kardinal Ravasi.

Kardinal Gambetti opisao je program te dodao “kako na prvog apostola Petra gledamo sa zahvalnošću i poštovanjem”, spomenuvši “njegov put preko Sredozemlja i dolazak u Rim – grad kojeg je rimski pjesnik Tibul nazvao ‘vječnim’ i posvetivši svoju ljubav Isusu”. Potom je zaključio: “U svjetlu Petrove vjere, želimo osvijetliti lice ‘naše’ Crkve i bolje razumjeti put koji Učiteljstvo pokazuje svim narodima u ovom trećem tisućljeću” – od Drugog vatikanskog sabora do pape Franje.

Domaćin prvog susreta bit će kardinal Gianfranco Ravasi u utorak 25. listopada u 18:30 u Bazilici Svetog Petra.

Za susret pod naslovom “Život svetoga Petra. Praćenje, suze i mučeništvo”, kardinal Ravasi vodit će razmatranje i komentare na neke od najznačajnijih evanđeoskih odlomaka koji se tiču apostola  i njegova poziva. Odabrana štiva interpretirat će Alba Rohrwacher, poznata i međunarodno priznata glumica. Čitanja uključuju odlomke iz Matejeva evanđelja (4, 18 – 22; 16, 13 – 19) o Petrovom prvenstvu, o njegovom poricanju Isusa (Mt 26, 69 – 75) te o Isusovom pojavljivanju na obali Galilejskog mora (Iv 21, 1 – 19). Događaj će biti obogaćen uvodom i zaključcima kardinala Gambettija te izvođenjem točaka gudačkog kvarteta djelima: Mozartov Ave Verum Corpus, Händelov Cantate Domino i Marcellov Adagio iz Koncerta u c-molu za obou i gudače.

U utorak 22. studenog katolički, protestantski i pravoslavni teolozi zajedno će raspravljati o temi Petrova prvenstva na događaju pod nazivom “Na ovoj stijeni sagradit ću Crkvu svoju“.

Treći termin pod nazivom “Računajući na nadu koja je u nama“ bit će predstavljen u utorak 17. siječnja 2023. i posvećen je dubinskoj analizi lika sveca u povijesti i kulturi. Kardinal Ravasi osvrnut će se na dvije Petrove poslanice i odlomke iz Plinijeve poslanice, jednog od najstarijih izvora koji opisuje život prvih kršćana. Profesor Giuliano Amato, predsjednik Zaklade “Cortile dei Gentili”, zaključit će susret razmišljanjem o odnosu vjere i društva.

Posljednji događaj Lectio Petri, “Quo vadis” bit će 7. ožujka 2023. uz sudjelovanje istaknutih osoba iz svijeta kulture. Analizirat će se Petrov lik u umjetnosti, književnosti i glazbi.