PRILOG CJELOVITOJ ISTINI O ZAGREBAČKOJ "KINOTECI"
Zagreb (IKA )
Zagreb, 29. 7. 1998. (IKA) - "Pitanje 'Kinoteke' u Zagrebu, Kordunska 1, već se nekoliko puta pojavilo u našem domaćem tisku. Budući da je javnost obaviještena saznanjima samo s jedne strane, potrebno je navesti i mišljenje druge strane, sa strane župe
Zagreb, 29. 7. 1998. (IKA) – “Pitanje ‘Kinoteke’ u Zagrebu, Kordunska 1, već se nekoliko puta pojavilo u našem domaćem tisku. Budući da je javnost obaviještena saznanjima samo s jedne strane, potrebno je navesti i mišljenje druge strane, sa strane župe sv. Blaža”, piše u svojemu dopisu Iki mons. Danijel Labaš, župnik župe sv. Blaža u Zagrebu.
Naime, župa sv. Blaža, u skladu sa zakonom, zatražila je povrat imovine oduzete joj nakon II. svjetskog rata, kao što su to učinile i ostale ustanove ili osobe kojima je komunistička vlast nacionalizirala ili zaplijenila njihova dobra. Zahtjevom za povrat imovine, navodi se u dopisu, župa sv. Blaža nije namjeravala umanjiti ili dokinuti djelovanje “Kinoteke” kao dvorane za prikazivanje klasičnih, retrospektivnih ili art filmova, već samo dobiti ono što joj i po zakonu pripada. “Nakon povrata imovine župa je spremna na dogovore oko uređenja i korištenja dvorane ‘Kinoteke’ od strane Zagreb filma koji je dioničko društvo u vlasništvu Grada”, ističe mons. Labaš, koji podsjeća na nepotpunost informacija o navodnoj visini najamnine i ostalim uvjetima korištenja “Kinoteke”, a o kojima još uopće nisu vođeni razgovori, dok bi se iz novinarskih napisa moglo shvatiti kako je gotovo sigurno kako će župa tražiti tako visoku najamninu da bi “Kinoteci” bilo nemoguće svako daljnje poslovanje. Razgovori nisu vođeni ni zbog toga što župa još nije dobila pravno rješenje, a nakon primitka rješenja župa će svakako nastojati zadržati i omogućiti program “Kinoteke”, no kao vlasnica prostora nastojati će dobivati i određena sredstva za dovršenje i uređenje unutrašnjosti crkve. Naime, još na početku same gradnje dvorane “Kinoteke” “smatralo se”, ističe se u dopisu, “da će čisti prihod od njezina djelovanja ići u korist dovršenja i uređenja crkve sv. Blaža”.
Mons. Labaš ističe istodobno da “građani Zagreba ne moraju biti zabrinuti, što se tiče župe sv. Blaža, jer će daljnje djelovanje ‘Kinoteke’ biti ono dobro koje će i župa zastupati i podupirati u pregovorima o korištenju.”
Što se, pak, tiče spominjanja gubitaka “Kinoteke” u člancima, mons. Labaš navodi da župa za to ne snosi odgovornost (jer još nije ni upravitelj niti vlasnik toga prostora), ali da je vjerojatno moguće iznaći neki način djelovanja bez gubitaka te ustanoviti njezine stvarne mogućnosti, u kojima bi se mogao iskoristiti i ugostiteljski prostor u predvorju “Kinoteke” koji, jamačno, donosi isto tako određenu novčanu dobit. Prema mišljenjima objektivnih promatrača “Kinoteka” bi mogla privređivati sredstva koja su joj potrebna za redoviti rad, kao i za podmirivanje buduće najamnine.