Budi dio naše mreže
Izbornik

Priopćenje s XVII. zasjedanja BK BiH

Sarajevo 8.

Priopćenje s XVII. zasjedanja BK BiH

Sarajevo 8. – 10. studenoga 1999.

Na svome 17. redovitom zasjedanju u Sarajevu 1999. sudjelovali su svi članovi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine: kardinal Vinko Puljić, nadbiskup i metropolit vrhbosanski, biskupi Franjo Komarica iz Banja Luke i Ratko Perić iz Mostara, te pomoćni biskup vrhbosanski Pero Sudar. Zasjedanju je prisustvovao nadbiskup Giuseppe Leanza, apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini. Kao delegat Hrvatske biskupske konferencije sudjelovao je pomoćni biskup Marin Barišić iz Splita.
Na početku zasjedanja dvojica sudionika biskupske sinode za Europu prenijeli su sinodalnu poruku “Svjedočenje i naviještanje Evanđelja”. Članovi BK prihvaćajući s radošću poruku ohrabrenja u svojim mjesnim crkvama ohrabruju povjereni im narod Božji i potiču na vjeru u Isusa Krista koji je izvor nade za našu krajevnu Crkvu, Europu i cijeli svijet. Središnja tema zasjedanja, “Redovnici i redovnice u mjesnim crkvama”, bila je obrađena u susretu s provincijalnim poglavarima i poglavaricama u BiH: s fra Petrom Anđelovićem, fra Tomislavom Pervanom, s. Liberijom Filipović, s. Vitomirom Biljaka i s. Ivom Bešlić. Nuncij je izrazio radost zbog ovakvog susreta i podsjetio na tri temeljne vrijednosti redovničke karizme: posvećenje, zajedništvo i poslanje. Iz razgovora se očitovalo da su svi svjesni duboke ukorjenjenosti Crkve na ovim prostorima te iskrene i dokazane vjernosti Svetoj Stolici. Također se otvoreno razgovaralo o unutarnjim i vanjskim ranama naše Crkve. Biskupi svjesni svoje odgovornosti i brige za redovničku karizmu potiču sve redovnike i redovnice da u sve većem zajedništvu s njima grade jedinstvo Crkve iz vjere u Uskrsloga Krista.
Razmatrajući izvješća pojedinih Vijeća biskupi su prihvatili i usvojili i neke programe. Između ostalog usvojena je #!Uputa o namještanju vjeroučitelja u osnovnim i srednjim školama#!, koja obvezuje sve kojih se tiče. Vijeće za liturgiju zaduženo je da pripravi materijale za pojedina liturgijska slavlja i za tiskanje nekih liturgijskih izdanja. Razmatrano je i izvješće Vijeća za dušobrižništvo vjernika pripadnika oružanih snaga i redarstvenih službi u BiH. Usvojeno je i nekoliko pravilnika rada i pojedinih vijeća BK. Posebnu pozornost posvetili su izvješću rada Međureligijskog vijeća te su prihvatili planove njegova daljnjeg rada.
Biskupi su primili zajedničko pismo Konferencije europskih Crkava (KEK) i Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) pod naslovom #!Nasilje nad ženama u Europi#!. U tom kontekstu su poslušali izvješće Vijeća za obitelj koje je prikazalo problematiku ugroženosti prava i dostojanstva žene u BiH. Zauzimajući se u duhu Evanđelja za dostojanstvo žene protiv svih zloupotreba, biskupi apeliraju na sve društveno-političke institucije u zemlji da donose takve zakone koji štite ženu u njezinu dostojanstvu, materinstvu, obitelji i društvu. Braneći dostojanstvo majke žele zaštititi i dostojanstvo i pravo djeteta od njegova začeća. Iskusivši strahotu sijanja smrti u ratu i poraću biskupi dižu glas i protiv neljudskoga genetskog inžinjeringa i svake zloporabe ljudskog života i dostojanstva ljudske osobe. Biskupi ističu pravo roditelja na izbor, odgoj i školovanja svoje djece u vlastitoj kulturi narodnog bića i vjerskoj slobodi. Svjesni uloge privatnih škola u izgradnji društva po mjeri čovjeka, biskupi pozivaju sve državne i međunarodne čimbenike koji o tome odlučuju da katoličke škole u BiH izjednače ne samo u obvezama, nego i u pravima s državnim školama. Povjereno je predsjedniku BK BiH da što prije poradi kod odgovornih institucija na potpunom povratku crkvene zgrade travničkog sjemeništa i gimnazije.
Svjesni svog poslanja naviještanja Radosne Vijesti i preko sredstava društvenog priopćavanja biskupi su prihvatili prijedlog Vijeća te potiču sve svećenike da porade na promicanju katoličkog tiska. Također upozoravaju na potrebu odgovornog služenja sredstvima javnog priopćivanja u prenošenju evanđeoske poruke. I na ovom zasjedanju biskupi su konkretnije utvrdili glavne točke slavlja dvijetisućljetnog Kristova rođenja kao što su: duhovne vježbe, misije, biskupijski i župni euharistijski kongresi i zajednička hodočašća u godini Velikog jubileja 2000.