Budi dio naše mreže
Izbornik

Priopćenje Vijeća Europskih biskupskih konferencija (CCEE) o sastanku predstavnika europskih biskupskih konferencija u Pragu

Priopćenje Vijeća Europskih biskupskih konferencija (CCEE) o sastanku predstavnika europskih biskupskih konferencija u Pragu

Na poziv Vijeća europskih biskupskih konferencija trideset i dva predstavnika iz dvadeset i šest europskih biskupskih konferencija sastala su se u Pragu od 30. siječnja do 1. veljače da bi razmotrili rezultate Drugoga europskog ekumenskog susreta održanog u Grazu u lipnju 1997. godine na temu: “Pomirenje – Dar Božji i izvor novoga života”. Iz Hrvatske je sastanku u Pragu prisustvovao generalni tajnik HBK, požeški biskup Antun Škvorčević.

U izmjeni iskustava na sastanku u Pragu sudionici su došli do sljedećih zaključaka:
a) Zahvaljujući susretu u Grazu, na pomolu su nove ekumenske inicijative i projekti u mnogim europskim državama.
b) Južne i Istočno Europske zemlje postaju ključni čimbenici u ponudama ekumenskih inicijativa u novim i neočekivanim putovima. Na primjer sastanak u Grazu je privukao značajan broj crkvenih predstavnika iz Italije i Rumunjske. Sastanak u Grazu je omogućio nove ekumenske korake u zemljama kao što su Španjolska, Francuska, Hrvatska, Mađarska i Slovačka.
c) Katolička Crkva osjeća i potrebu i mogućnost poduzimanja daljnjih koraka u smjeru pomirenja, posebno pomirenja s Pravoslavnom Crkvom. Crkva osjeća da je njen rad na ekumenizmu imperativ, dok je u isto vrijeme puna nade da će Pravoslavna Crkva biti pripravna na daljnje inicijative i nastavak dijaloga.
d) Duhovna dimenzija susreta u Grazu bila je od temeljne važnosti za njegov uspjeh. Djelovanje Duha Svetoga bilo je očito u mnogim aspektima toga ekumenskog susreta.
e) Nacionalni susreti delegata pojedinih zemalja u Grazu imali su veliku vrijednost za mnoge zemlje. Ti sastanci su prigoda ne samo za razgovore u ekumenskom duhu, nego su također mogućnosti ekumenskih inicijativa na domaćem tlu i nakon susreta u Grazu.

U raspravama u Pragu i izvještajima pojedinih predstavnika Europskih biskupskih konferencija glede procjene uspješnosti sastanka u Grazu vidljivo očitovala se različitost koja postoji u samom krilu Rimokatoličke Crkve u Europi. Ta različitost je iskazana u raznovrsnosti naglasaka skupa u Grazu. Međutim utvrdilo se da su takve različitosti plod iskustva što upućuje na bogatstvo koje može biti temelj dijaloga i razmjene ideja u krilu Katoličke Crkve u Europi.
Sudionici skupa u Pragu posebno su usredotočili pozornost na rasprave oko neke buduće ekumenske karte za Europu, njenom sadržaju i realnim mogućnostima ostvarenja. Sudionici su se načelno složili da je za pripravu svojevrsnog “dekaloga” ekumenskih prava i obveza ipak potrebno određeno vrijeme. Jedan sudionik je govorio o “navigacionoj ekumenskoj karti”. Odluka o tome da li bi izneseni prijedlozi mogli biti kostur ekumenskog programa i kakvog oblika bi on trebao biti donijet će se na sastanku Generalnog vijeća KEK-a i CCEE-a u Rimu od 19. do 22. veljače.
U razgovoru s predsjednikom CCEE-a, praškim nadbiskupom kardinalom Miloslavom Vlkom, predstavnici europskih biskupskih konferencija istaknuli su da je besmisleno stvarati dokumente čije bi prihvaćanje od strane pojedinih Crkava moglo biti upitno. U tome smislu Crkve sudionice, posebno Pravoslavne Crkve, morale bi u postupak stvaranja programa biti uključene od samog početka. Kardinal Vlk istaknuo je da ne treba očekivati nekakav tekst koji bi riješio sve ekumenske probleme, nego tek zajednički prihvaćen nacrt za daljnju suradnju.