Budi dio naše mreže
Izbornik

PRODUBLJIVANJE VEZA IZMEĐU CRKVE U SLOVENIJI I HRVATSKOJ

Zagreb

Uzvratni susret između predsjednika Hrvatske biskupske konferencije zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića i predsjednika Slovenske biskupske konferencije ljubljanskoga nadbiskupa Franca Rodea održan je 16. veljače u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu.

Zagreb, 16. 2. 2000. – Uzvratni susret između predsjednika Hrvatske biskupske konferencije zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića i predsjednika Slovenske biskupske konferencije ljubljanskoga nadbiskupa Franca Rodea održan je 16. veljače u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu. Na susretu se razgovaralo o sadašnjoj situaciji u Crkvi u dvije susjedne države te o produbljivanju veza i učvršćivanju odnosa između slovenskoga i hrvatskog naroda. Prvi takav susret održan je u travnju protekle godine u Novome Mestu u Sloveniji. Dvojica nadbiskupa po završetku susreta održala su konferenciju za novinare u prostorijama Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu, a na konferenciji je sudjelovao i dr. Anton Stres, dekan Teološkoga fakulteta u Ljubljani te predsjednik komisije SBK “Iustitia et pax”.
Zapitan da prokomentira odnose slovenskih medija prema Crkvi nadbiskup Rode je rekao kako je taj odnos uglavnom negativan. Predsjednik SBK je, nadalje, rekao kako je pitanje vjeronauka u Sloveniji regulirano zakonom iz 1996. godine. Prema tome zakonu, pojasnio je mons. Rode, “svaka konfesionalna djelatnost je zabranjena. A pod konfesionalnim djelatnostima se podrazumijeva vjeronauk koji bi bio u kompetenciji Crkve, zatim naučavanje o religiji gdje bi Crkva odlučivala o sadržaju te organiziranje vjerskih obreda. Crkva nema nikakvoga pristupa niti utjecaja u škole i moj je zaključak da je slovenska škola najateističkija u cijeloj Europi”. Slovensko zakonodavstvo potpuno ignorira vjeronauk po župama, a prijedlog slovenske Crkve je da taj vjeronauk, koji pohađa oko 80 posto školske djece, postane izborni predmet.
Nadbiskup Bozanić je, na pitanje o odnosu službenog Vatikana i promjene vlasti u Hrvatskoj, rekao kako Sveta Stolica ni po čemu Hrvatsku ne izdvaja, već joj prilazi kao i svim ostalim državama, te je izvijestio da će službeni izaslanik Svete Stolice na preuzimanju predsjedničke dužnosti Stipe Mesića 18. veljače biti nuncij Svete Stolice u Italiji. Komentirajući pitanje o mogućnostima koje stoje na raspolaganju Crkvi u Hrvatskoj i Sloveniji da pridonesu poboljšanju odnosa između dvije države, nadbiskup Bozanić je rekao kako su dobri odnosi u interesu i država i dvaju naroda. To je europska, ali i katolička perspektiva, rekao je nadbiskup Bozanić te istaknuo kako je Crkva u obje države “izazvana da pomogne na tome planu”. Ljubljanski nadbiskup u tom je smislu istaknuo kako su rješenja moguća, ako postoji dobra volja te, kad bi se pitalo dvojicu nadbiskupa, otvorena bi pitanja već odavno bila riješena. Po njegovu je mišljenju štetno za oba naroda da se ta pitanja ne rješavaju.
Zapitan da prokomentira socijalne poteze nove hrvatske Vlade, predsjednik HBK Bozanić je rekao kako Crkva ne želi gledati unatrag, već se okreće prema sadašnjosti i prema budućnosti, te izrazio želju da se teška pitanja socijale uspješno riješe, ali je svjestan da se to ne može učiniti preko noći. Pritom je uputio apel hrvatskoj javnosti da svi budu složni oko općega dobra.
O crkvenoj situaciji u susjednoj državi govorio je dr. Stres. Između Slovenije i Svete Stolice nisu sklopljeni ugovori, a na tom se pitanju radi od 1993. godine. Protekle godine načelno je bio napisan tekst ugovora, koji je, kada je došao u javnost, izazvao brojne reakcije, pa se taj tekst još uvijek poboljšava. Slovenija ove godine ulazi u predizborno vrijeme koje nije pogodno za sklapanje ovakvih ugovora, rekao je prof. Stres. Na pitanje postoji li zahtjev Zagrebačke nadbiskupije za dvorcem Mokrice koji se nalazi u Sloveniji, nadbiskup Bozanić je rekao kako on postoji, te je predan Ministarstvu vanjskih poslova RH, a trenutno, premda se predmet iz nadbiskupije potiče, taj zahtjev stoji. Nadbiskup Rode je izrazio stanovište da Slovenija taj zahtjev mora ispuniti u skladu sa svojim zakonodavstvom, pa ako se dvorac ne može vratiti, onda treba dati novčanu nadoknadu za njega.
Ljubljanski i zagrebački nadbiskup izvijestili su o stanju Crkve u svojim državama te obojica istaknuli kako su jedinstvene, postoji suradnja između biskupa međusobno, između biskupa i klera te između klera i naroda. Također su izvijestili o brojnim inicijativama, a nadbiskup Bozanić podsjetio je na brojna jubilejska događanja u našoj Crkvi te izvijestio o predstojećem ekumenskom događaju u Novom Sadu u kojemu sudjeluju i predstavnici Katoličke crkve u Hrvatskoj.
1