Budi dio naše mreže
Izbornik

Promicati žensko sudjelovanje u životu cijele crkvene zajednice

Predraga braćo i sestre

Papin angelus u nedjelju, 3. kolovoza uoči IV. svjetske konferencije o ženama u Pekingu

Predraga braćo i sestre,

1. Prošle srijede, u susretu s izaslanstvom Svete Stolice za IV. svjetsku konferenciju o ženama koja sutra započinje u Pekingu istaknuo sam crkveno zauzimanje ženi u prilog, pozivajući crkvene ustanove i zajednice na sasvim određena djela, osobito u službi djevojčica i mlađih djevojaka, osobito onih najsiromašnijih.
Danas pozivam cijelu crkvenu zajednicu da bi na svaki način na svim područjima svoga življenja poticala žensko sudjelovanje.
Ta zadaća doista nije nova, budući da je nadahnuta primjerom samoga Krista koji, premda je apostole izabrao među muškarcima – a taj izbor ostaje pravilom i za njihove nasljednike – ipak je i žene uvažavao u službi svoga Kraljevstva. Čak ih je učinio prvim svjedokinjama i navjestiteljicama svoga uskrsnuća. Doista su se mnoge žene u crkvenoj povijesti potvrdile svojom svetošću i djelatnom nadarenošću. Stoga Crkva sve viče uočava kako je ih hitno treba viče uvažavati u mnogostrukosti darova koji su različiti i koji se nadopunjuju obogaćujući crkveni život. Za njih se otvaraju mnoge važne mogućnosti. Sinoda o laicima godine 1987. postala je tumačem toga zahtjeva, ištući da “žene sudjeluju u crkvenom životu bez ikakve diskriminacije, također u savjetovanjima i pripremanju odluka” (Prijedlog 47: usp Christifideles laici 51).

2. To je put kojim se treba hrabro zaputiti. Većinom je riječ o punom vrednovanju širokih mogućnosti koje crkveni zakon priznaje laičkoj i ženskoj nazočnosti: mislim, na primjer, na predavanje teologije, na priznate oblike posluživanja u liturgiji, uključujući i službu oko oltara, na pastoralna i upravna vijeća, na biskupijske sinode i pokrajinske koncile, na različite crkvene ustanove, na biskupijske urede i crkvene sudove, na tolike pastoralne djelatnosti, sve do novih oblika sudjelovanja u vođenju župa i u slučaju pomanjkanja svećenstva, osim kad je riječ o onome što spada isključivo na svećenike. Tko može zamisliti kako će velikih koristi to donijeti dušobrižništvu, koliko će proljepšati lice nače Crkve, kad ženski genij u punini prožme različita područja njezina života?

3. Neka Presveta Djevica, koja je Crkvi uzor, i ideal ženstvenosti, prati i pomaže napore tolikih dobrohotnih osoba koje sudjeluju na pekinškoj konferenciji. Neka Majka Gospodinova pomogne cijelom čovječanstvu napredovati u poštovanju i promicanju istinskoga ženskog dostojanstva. Neka izmoli kršćanskoj zajednici da bude, sljedeći primjer velikih žena koje su uresile njezinu povijest, sve vjernija Božjemu naumu.