Budi dio naše mreže
Izbornik

Pronađena slika Celestina Medovića

Đakovo (IKA )

Slika "Srijemski mučenici – Četvorica okrunjenih" ulje je na platnu velikih dimenzija 300x220 koje je Medović naslikao 1895. u Zagrebu za veliku Milenijsku izložbu u Budimpešti 1896.

Đakovo, (IKA) – U prigodi slavlja Godine svetih srijemskih mučenika kojom se obilježava 1700 godina njihova mučeništva (304. – 2004.) posebno veseli svako otkriće povezano sa spomenom tih značajnih svjedoka ranokršćanskoga vremena na našim prostorima, čiji se kult iz slavnoga Sirmija i Panonije značajno proširio kršćanskim Istokom i Zapadom. Upravo ove jubilarne godine, zauzimanjem ravnatelja Spomen-muzeja biskupa J. J. Strossmayera u Đakovu prof. Petra Strgara došlo se u Budimpešti do jednoga vrijednoga djela hrvatskoga slikara Celestina Medovića, upravo s motivom Srijemskih mučenika. Riječ je o ulju na platnu velikih dimenzija 300×220 koju je Medović naslikao 1895. godine u Zagrebu i to za veliku Milenijsku izložbu u Budimpešti 1896. godine, čiji je jedan od glavnih organizatora, na poticaj Ise Kršnjavoga, bio Vlaho Bukovac. Nakon Milenijske izložbe slika je prodana u Mađarskoj. O njoj se dugo ništa nije znalo. Posljednji trag o slici bilježi korespondencija đakovačkoga kanonika dr. Andrije Spiletka, u kojoj 1933. godine Nedjeljko Subotić javlja da je ušao u trag slici te, ne spominjući vlasnika slike, tvrdi da bi se mogla otkupiti. Slika nažalost nije kupljena. Bio je to zadnji trag o tome Medovićevu djelu u Biskupskom arhivu u Đakovu, dok nedavno nije ponovno pronađeno u Budimpešti. Prigodom slavlja Godine svetih srijemskih mučenika u Đakovu je objavljena prigodna reprodukcija-razglednica ovoga Medovićeva ostvarenja.

Slika tehnički i koloristički odaje utjecaj V. Bukovca. U središtu kompozicije su četvorica srijemskih mučenika – Klaudije, Simforijan, Nikostrat i Kastorije, prikazani kako odbijaju žrtvovati tamjanom pred kipom boga Eskulapa. Riječ je o mučenicima koji su poznati kao Fruškogorski mučenici, po zanimanju klesari, osuđeni jer su odbili načiniti kip poganskoga boga te utopljeni u rijeci Savi. Rimska tradicija časti ih pod imenom “Quattuor coronati” (Četvorica okrunjenih). Mučenici su okruženi vidno neprijateljskom svjetinom. Ističe se nekoliko likova, među kojima i dječak na stubama. Moguće da je Medović u liku dječaka prikazao ideju petoga fruškogorskoga mučenika Simplicija, koji se časti zajedno sa četvoricom. Prema predaji Simplicije je mladić, poganin koji je zadivljen junačkim držanjem četvorice mučenika, pošao njihovim stopama, primio kršćanstvo te i sam podnio mučeništvo.

Celestin Mate Medović (Kuna / Pelješac, 17. 11. 1857. – Sarajevo, 26. 01. 1920.) – za boravka u Rimu učenik Ludovica Seitza, jednoga od freskoslikara đakovačke katedrale. Biskup Strossmayer povjerio je Medoviću ponovnu izradu dviju katedralnih fresaka: “Žrtva Abrahamova” i “Žrtva Noina”. Za ove freske Medović je napravio kartone, no nisu izvedene. U crkvama Đakovačke i Srijemske biskupije nalaze se dvije Medovićave oltarne slike: sv. Rok u Veliškovcima i sv. Matej u Viškovcima.