Istina je prava novost.

Proslava naslovnika HKD Sv. Jeronima i predstavljanje „Danice 2018."

Zagreb, (IKA) – Hrvatsko književno društvo Sv. Jeronima proslavilo je blagdan sv. Jeronima misom u četvrtak 28. rujna u sakristijskoj kapeli Sv. Križa u zagrebačkoj prvostolnici. Misu je predvodio predsjednik društva dr. Stjepan Razum, u molitvenom zajedništvu članova društva. Bila je to zahvalnica za 149 godina postojanja svetojeronimskoga društva, kao i za sve pokojne članove društva, počevši od osnivača, zagrebačkoga nadbiskupa Jurja Haulika i svih njegovih suradnika s kojima je godine 1868. osnovao društvo, te za sve pokojne predsjednike, urednike, ravnatelje, odbornike, članove i radnike, a osobito za pokojne članove koji su umrli tijekom posljednjih pet godina, a to su Rajko Glibo, Dražen Pencel, Franjo Hrg, Ante Marinović, Vinko Gregur, Nikola Puškar, Nikola Radoš, Ivan Kevrić, Stanislav Vitković, Stanko Novina, Mišo Zorenić, Nevenka Sučić, Joso (Joja) Ricov, Stanka Pavuna i Stanko Rozgaj.
Nakon mise uslijedila je Književna večer četvrtkom, prva u nastupajućoj akademskoj godini, na kojoj je predsjednik društva i urednik dr. Razum predstavilo godišnjak „Danica 2018. – hrvatski katolički kalendar”. Govoreći o godišnjaku, istaknuo je da je „Danica” u svom 137. godištu (izlazi od 1870. s 12 godina prekida od 1954. do 1965.) ozbiljan godišnjak, jer u njemu surađuju pisci s akademskim naslovima doktora i magistra, ali u njemu uvijek ima mjesta i za pučku književnost. Stoga su i u ovom godištu objavljeni naručeni članci, ali i mnogi radovi koji su pristigli samopoticajno od suradnika diljem Hrvatske, pa i iz iseljeništva (Njemačka).
Prvi dio „Danice” donosi rimokatolički i grkokatolički grgurovski kalendar za godinu 2018. Kalendar je posvećen svetojeronimskom izdavaštvu, tako da je uz svaki kalendarski mjesec objavljena naslovnica jedne od više od 1000 objavljenih knjiga, uz kratki životopis dotičnoga pisca. Tu su i uobičajeni astronomski podaci za 2018. Zatim su svi radovi razvrstani u deset odjeljaka: „Ljetopis”, „Hrvatska povjestnica”, „Znanstveno-popularni članci”, „Svjedočanstvo života”, „Izseljenička Hrvatska”, „Priča”, „Pjesme”, „Mala Danica”, „Zanimljivosti” i „Koristno”.
U godišnjaku svojim radovima sudjeluje 35 suradnika, od kojih neki imaju i više radova. To su: Nedjeljka Andrić-Novinc, Bosiljka Bačura, Anica Barković, Angelina Barun, Marija Belošević, Sonja Breljak, Lojzo Buturac, Svjetlana Cvenić, Ivanka Ćulap, Marica Đureković, Amalka Herceg, Nada Herceg, Josip Jurčić, Ivica Jurjević, Vinko Juzbašić, Marija Kenjerić, Evica Kraljić, Gustav Kren, Vesna Majnarić, Marinko Marinović, Paško Melvan, Ivica Mihaljević, Ignac Munjko, Doroteja Pavić, Gabrijela Pavić, Zdravko Pavlović, Ružica Razum, Stjepan Razum, Zlatko Stahuljak, Josip Sumić, Stjepan Svedrović, Agneza Szabo, Lovre Torbarina, Vera Zemunić i Vojmil Žic.
Na predstavljanju, osim urednika, govorili su Paško Melvan, Stjepan Svedrović, Agneza Szabo, Bosiljka Bačura, Marica Đureković, Angelina Barun i Josip Jurčić.