Proslava sv. Franje u Sumartinu
Proslava sv. Franje u Sumartinu
Sumartin
Danas se često govori o promociji čovjeka, o njegovim pravima, o ravnopravnosti spolova, o tome kako su ugrožene biljne i životinjske vrste. A stvarnost i činjenice govore suprotno. Čini se da se nikad više nego danas čovjek tako olako svodi na broj, na sredstvo, na potrošača, konkurenta, neprijatelja, protivnika
Sumartin, (IKA) – „U doba ratova, različitih zaraza i nasilja propovijedao je riječima i životom ljubav prema bližnjemu. Odrekao se svega, i to radikalno, potpuno kako bi mogao služiti Bogu i bližnjima te naviještati Boga kao Kralja svega stvorenoga. Osim toga, poticao je braću na stvarno nasljedovanje Krista”, rekao je, između ostaloga, dekan Bračkoga dekanata i župnik gradske župe sv. Petra u Supetru Toni Plenković predvodeći u srijedu 4. listopada misno slavlje u crkvi Sv. Martina u Sumartinu na otoku Braču. Franjevci iz samostana Sv. Martina biskupa tako su proslavili svetkovinu sv. Franje Asiškoga, utemeljitelja Franjevačkoga reda. Koncelebrirali su gvardijan franjevačkoga samostana fra Jakov Prcela, fra Luka Norac Kevo te pristigli dijecezanski svećenici i dominikanac iz samostana Sv. Marije Milosne u Bolu. Na misi je pjevao župni zbor Sv. Martina predvođen Sofijom Borojević.
„Blagdan sv. Franje nije i ne smije biti samo zato da zadivimo jedni druge lijepim govorom o veličanstvenome svecu, da prepričavamo njegov život. Blagdan nas poziva da pokušamo i mi poput sv. Franje ovaj svijet gledati iz perspektive neba. I nama je pogled previše prikovan za zemlju i zemaljsko, a lako zaboravljamo da je nebo zapravo ono što drži zemlju. Asiški siromašak počeo je gledati stvarnost u potpuno novome svijetlu. Najprije je sam otkrio, pa je mogao i drugima otkrivati da je u hodu za Kristovim stopama jedino moguće ostvariti se pravilno i dobro. Uvijek zagledan u Nebo, zagledan u Onoga od koga dolazi blagoslov svaki”, istaknuo je predvoditelj slavlja. Ustvrdio je kako se čini da je Franjo postao puno prihvatljiviji našemu današnjem mentalitetu nego u svome Asizu u onome vremenu. „Jesmo li ga mi dobro shvatili? Nije li današnja simpatija svijeta prema sv. Franji zapravo plod reduciranoga i prilagođenoga pristupa našem stilu životu? Mnogi se danas pozivaju na Franju i vrednote zajedničkoga ljudskoga roda. Puna su nam usta govora o uvažavanju drugoga i drugačijega, o očuvanju i zaštiti stvorenoga, okoliša, biljaka, životinja. Sv. Franjo je postao brend. Svetac iz 13. stoljeća postao je brend u 21. stoljeću”, primijetio je brački dekan.
U osvrtu na Franjin odnos prema Stvoritelju i stvorenjima, podsjetio je na njegovu „Pjesmu stvorova”, uputivši kako ona počinje riječima: „Svevišnji, svemožni, Gospodine dobri, tvoja je hvala i slava i čast i blagoslov svaki. Tebi to jedinom pripada, dok čovjek nijedan dostojan nije ni da ti sveto spominje ime”. Franjo najprije slavi Stvoritelja, a tek onda iz toga izvora može vrednovati ostalo, može nazivati sva stvorenja svojom braćom i sestrama. Eto Franjina poretka. Najprije Svevišnji, a onda iz toga odnosa sve stvoreno, istaknuo je Plenković. „Je li moguće drugačije do toga poretka? Može li biti zajedništva ljudskoga roda bez zajedničkoga Boga koji je naš Otac. Je li moguć mir za kojim svi vapimo bez mira i pomirenja u našemu srcu koje Bog daje. Svi čeznemo za mirom, a svijet je pun nemira, pun sukoba, pun strahova. Nisu li svi pokušaji stvaranja nekoga ljudskoga bratstva i jedinstva bez Boga završili krvavo i bratoubilački”, ustvrdio je propovjednik. U nastavku homilije primijetio je: „Danas se često govori o promociji čovjeka, o njegovim pravima, o ravnopravnosti spolova, o tome kako su ugrožene biljne i životinjske vrste. A stvarnost i činjenice govore suprotno. Čini se da se nikad više nego danas čovjek tako olako svodi na broj, na sredstvo, na potrošača, konkurenta, neprijatelja, protivnika. I biljni i životinjski svijet nisu nam došli i ugrozili neki marsovci nego najviše oni koji sebe oholo nazivaju najnaprednijom civilizacijom do sada, koji su i zemlju i biljke i životinje i osobu i samoga Boga žrtvovali na oltaru svoga komoditeta”.
Osvrnuvši se na aktualnu raspravu i komentare u javnosti o ‘lidlićima’ i siromašnoj djeci koju ismijavaju vršnjaci, propovjednik je utvrdio kako se svi zgražaju nad tom pojavom, ali kako se vjerojatno i Bog nad nama zgraža te, pritom, dodao: „Unatoč tome, opet se nećemo odreći lažnih vrijednosti, naopakih kriterija po kojima stalno prosuđujemo ljude, nećemo se odreći principa života koji rađa takve grozote kao što je ‘lidlić'”. Homiliju je zaključio riječima: „Nećemo zaštititi stvorenja i stvoreno bez da poštujemo njihova Stvoritelja. Sve je dar Božje velikodušnosti, sve nam je samo dano na korištenje, a Bog je pravi vlasnik”.
Pred kraj liturgijskog slavlja gvardijan Prcela uputio je zahvalnu poruku sudionicima proslave blagdana sv. Franje, zaštitnika Franjevačkoga reda. Podsjetio je kako su se mnogi „makli” iz ovoga svijeta zbog Krista i primjera života svetoga Franje i pošli drugim putem. Zaželio je da se i u Sumartinu određeni broj mladih „makne” iz ovoga svijeta i pođe putem sveca kojega slave. Vjernike je pozdravio franjevačkim pozdravom „Mir i dobro”.