Budi dio naše mreže
Izbornik

PROSLAVA ZAJEDNIČKE OBLJETNICE ŽUPE I ZBORA NA ZAGREBAČKOJ TREŠNJEVCI

Zagreb (IKA )

Zagreb, 23. 11. 1997. (IKA) - 60. zajedničku obljetnicu postojanja proslavili su u subotu, 22. studenoga, na blagdan sv. Cecilije, župna zajednica sv. Josipa na Trešnjevci u Zagrebu i župni Mješoviti pjevački zbor. Svečano misno slavlje s domaćim župni

Zagreb, 23. 11. 1997. (IKA) – 60. zajedničku obljetnicu postojanja proslavili su u subotu, 22. studenoga, na blagdan sv. Cecilije, župna zajednica sv. Josipa na Trešnjevci u Zagrebu i župni Mješoviti pjevački zbor. Svečano misno slavlje s domaćim župnikom Agustinom Holijem i više svećenika predvodio je požeški biskup Antun Škvorčević, koji je i sam prije 21 godinu pune tri godine djelovao kao kapelan u toj župi. Biskup Škvorčević je u propovijedi istaknuo smisao slavljenja Krista Kralja kao suprotnost nečovještvu mnogih zemaljskih režima. Upozorio je da kršćani ne naviještaju kraj svijeta kao neku katastrofu, nego dovršenje svijeta, ispunjenje početnoga Božjeg nauma o čovjeku. Proslava je započela čestitanjem i pozdravom biskupu Škvorčeviću, a potom je član Župnog vijeća Miroslav Salopek u sažetom prikazu iznio najvažnije podatke o životu i djelovanju župne zajednice na Trešnjevci od njenog utemeljenja do danas. Zatim je župni Mješoviti pjevački zbor pod ravnanjem prof. Josipa Škvorca i uz orguljsku pratnju s. Hvalimire Bledšnajder održao prigodni koncert s djelima hrvatskih i inozemnih skladatelja.
Župu je 17. travnja 1937. imenovao zagrebački nadbiskup Antun Bauer, a već je 20. lipnja iste godine mladi nadbiskup Alojzije Stepinac blagoslovio novu župnu dvoranu koja sve do sada služi kao župna crkva. Velika župna crkva, koja bi bila najljepša crkva sv. Josipa u ovom dijelu Europe, trebala je biti sagrađena na prostoru sadašnje zagrebačke “Nama” po nacrtima znamenitog arhitekte Josipa Plešnika, a zbog II. svjetskog rata i prilika, koje su nakon njega nastupile, crkva se nije ni započela graditi. Prvi je župnik bio Ivan Gašpert. On je želio da upravo u tome radničkom dijelu grada, koji je bio poznat pod nazivom “crvena Trešnjevka”, budu župa i crkva posvećene sv. radniku Josipu. Nakon kraćeg upravljanja župom prvoga trešnjevačkog kapelana Danijela Labaša, vodstvo župe preuzeo je sadašnji župnik Agustin Holi.
U listopadu 1937. godine utemeljen je u župi sv. Josipa Mješoviti pjevački zbor koji od osnutka sudjeluje svake nedjelje na misi u 10 sati, te češćim prigodnim nastupima u župi i izvan župe.
U župi od 1965. godine djeluju sestre Družbe Kćeri milosrđa, vodeći domaćinstvo, održavajući crkvu, te surađujući u pastoralnom radu, posebice u katehizaciji.
Desetljećima su sestre stanovale u neprikladnim podrumskim prostorijama, a svećenici u tijesnim sobicama uz crkveni kor. Godine 1988. započela je gradnja župnog doma koji je 1990. blagoslovio zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić. Početkom domovinskog rata sagrađena je i zgrada za potrebe župnog Caritasa koji je u ratno doba skrbio za više od tri tisuće prognanika i izbjeglica koji su našli utočište u toj župi. U ovoj jubilarnoj godini započela je i upravo se dovršava gradnja crkvenoga tornja koji s visoko uzdignutim križem daje kršćansko ozračje i u tome dijelu grada.