Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Proslavljen Dan Filozofskog fakulteta Družbe Isusove

Filozofski fakultet Družbe Isusove u Zagrebu nastavlja isusovačku tradiciju u poučavanju filozofije koja je započela 6. studenog 1662.

Zagreb, (IKA) – Svečanom akademijom 5. studenoga u svečanoj auli Filozofskog fakulteta Družbe Isusove na Jordanovcu proslavljen je Dan Filozofskog fakulteta Družbe Isusove (uz 20. obljetnicu utemeljenja) i Filozofskoga teološkog instituta Družbe Isusove u Zagrebu.
Među nazočnima bili su i zamjenik Velikoga kancelara prof. dr. sc. Ivan Koprek, provincijal Hrvatske pokrajine Družbe Isusove (HPDI), prof. dr. sc. Anto Mišić, dekan Filozofskoga fakulteta Družbe Isusove (FFDI), prof. dr. sc. Zvonimir Čuljak, voditelj Hrvatskih studija, prof. dr. sc. Josip Oslić, dekan KBF-a, prof. dr. sc. Damir Boras, dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, profesori i predavači na FFDI i Teološkom studiju, te bivši studenti i studentice.

Na akademiji su istaknuti veliki zaslužnici za osnivanje FFDI 1989. godine pomoćni biskup zagrebački Valentin Pozaić, p. Janko Šagi, p. Ivan Fuček te p. Stjepan Kušan, koji je tada obnašao službu provincijala HPDI.
U ovoj prigodi, predavanje naslovljeno “Filozofi egzistencije u recepciji Mije Škvorca” održao je prodekan FFDI doc. dr. sc. Ivan Šestak. Student Darko Štaudinger je u kratkom mementu među ostalim ukazao i na mnoge značajne osobe iz akademskoga i javnoga života koji su studirali na FFDI.
U sklopu proslave promovirano je 37 diplomiranih filozofa i religiologa, te 11 teologa.
Prijateljsko druženje nastavilo se na prigodnom domjenku u atriju Fakulteta.

Filozofski fakultet Družbe Isusove u Zagrebu nastavlja isusovačku tradiciju u poučavanju filozofije koja je započela 6. studenog 1662. godine uspostavom Filozofskog studija na Zagrebačkom Kolegiju koji je kasnije postao kolijevkom Zagrebačkog Sveučilišta. Taj je rad prestao ukinućem isusovačkog reda 1773. godine. Novija povijest isusovačke filozofske tradicije počinje osnivanjem Filozofskog instituta 1937. godine s trogodišnjim studijem filozofije, koji je onda na crkvenim filozofskim fakultetima vodio do stupnja licencijata iz filozofije. Djelatnost tog Instituta nije se prekidala sve do danas.
Kad je dana 31. srpnja godine 1989. Kongregacija za katolički odgoj (Kongregacija za sjemeništa i učilišta) pri Svetoj Stolici Dekretom br. 365/87/18 Filozofski studij podigla na razinu Filozofskog fakulteta, dala mu je pravo podjeljivanja akademskih stupnjeva: bakalaureata (diplome), licencijata (magisterija) i doktorata iz filozofije. Na temelju članka 103. i članka 104. Zakona o znanstvenoistraživačkoj djelatnosti Republike Hrvatske Ministarstvo znanosti je rješenjem od 7. listopada 1992. godine FFDI upisalo u Registar znanstvenoistraživačkih organizacija i jedinica kao znanstvenoistraživačku organizaciju u znanstvenom području filozofija – pod registarskim brojem 199.
Od početka akademske godine 1993/94. FFDI omogućuje jednopredmetni (studij religijske kulture) odnosno dvopredmetni studij i to: smjer A – studij filozofije i smjer B – studij religijske kulture. Taj studij traje četiri godine (8 semestara) i osposobljuje studenta za zvanje profesora filozofije i religijske kulture na srednjim školama, a prikladan je posebno za one studente koji ne namjeravaju studirati teologiju.
Senat Sveučilišta u Zagrebu je na svojoj 5. sjednici, održanoj 8. veljače 1994. godine donio odluku kojom se program dvaju spomenutih studijskih smjerova koje izvodi FFDI (A – Studij filozofije i B – Studij religijske kulture), prihvatio kao dio Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, a 24. studenoga 1995. godine donesen je i Pravilnik tih studija.

Kongregacija za katolički odgoj (za sjemeništa i učilišta) svojim je dekretom br. 1059/94/10 od 13. ožujka 1995. godine odobrila dopunjene Statute FFDI i time mu podijelila pravo da studentima studija filozofije i religijske kulture podijeli diplomu akademskog stupnja bakalaureata filozofije i religijske kulture. Godine 2000. ista je Kongregacija Statute trajno odobrila.

Glavna je svrha FFDI promicanje filozofskog studija i to istraživanjem filozofskih problema, sustavnim poučavanjem filozofskih grana i buđenjem filozofske refleksije u studenata, te pripravljanjem studenata za učiteljsku i istraživačku ulogu na području filozofije.
Svrha Studija religijske kulture sastoji se u osposobljavanju studenata (laika) za poučavanje predmeta religijske kulture odnosno etike na srednjim školama i za rad na područjima koja se bave religijskom problematikom.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se