Istina je prava novost.

Proslavljeno 350 godina pila i 20 godina župe BDM Žalosne i sv. Marka Križevčanina u Koruškoj

Križevačka župa BDM Žalosne i sv. Marka Križevčanina u nedjelju 15. rujna 2024. na blagdan Gospe Žalosne proslavila je 350 godina znamenitog pila Gospe Žalosne i 20 godina župe. Misno slavlje predvodio je župnik katedralne župe sv. Terezije Avilske u Bjelovaru Branko Fresl, a uz domaćeg župnika Kristijana Bogdana i ostale svećenike koncelebrirali su dekan križevačkoga dekanata preč. Stjepan Soviček i dekan Vrbovečkog dekanata Zoran Grgić.

U propovijedi je bjelovarski katedralni župnik Branko Fresl govorio o važnosti marijanske pobožnosti, o suobličavanju s Blaženom Djevicom Marijom Žalosnom u teškim trenucima, o važnosti prihvaćanja križeva u životu. Govorio je i o beskompromisnosti za svoju vjeru Marka Križevčanina koji je drugi patron župe koja u križevačkoj Koruškoj postoji 20 godina, iako je proštenjarska tradicija pila i crkve građene oko pila duga 350 godina.

Župnik domaćin Kristijan Bogdan zahvalio je svima koji su pomogli u organizaciji proslave važnih jubileja i podsjetio na iznimnu vrijednost pila Gospe Žalosne koji je još 1674. izradio tada osobit varaždinski kipar Ivan Jakov Altenbach. Pil je bio postavljen na visoki stup, a kasnije se oko kipa počela graditi crkva. Štovanju čudotvornog kipa Majke Božje Žalosne najviše je pridonio pavlinski povjesničar Nikola Benger u 18. stoljeću u svojem djelu „Kraljica mučenika“ u kojem je opisao čudesna uslišanja po zagovoru Majci Božjoj Koruškoj. U oslikavanju crkve svoj je doprinos dao poznati pavlinski slikar Ivan Ranger. Župnik Bogdan je zahvalio i na 20 godina župe BDM Žalosne i sv. Marka Križevčanina, koja je odlukom tadašnjega zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića, utemeljena 2004., odvajanjem od dotada jedine križevačke župe sv. Ane.

Svečanost proslave jubileja završila je izvedbom prigodnoga kulturno-umjetničkog programa ispred crkve. Svetkovini je prethodila trodnevna duhovna priprava koju su predvodili bivši župnici iz križevačke Koruške Krešimir Žinić, Ivan Novak i Dražen Hladuvka.

Kao trajni spomen na proslavu ostat će nanovo otisnuta knjižica „Proštenjarska crkva Majke Božje Koruške“ autora Vladimira Palošike. Riječ je o svojevrsnom vodiču kroz bogatu prošlost pila i crkve, uz opise i likovne prikaze veoma bogatog interijera i eksterijera crkve. Prvo izdanje objavljeno je 2004. godine kada je crkva Majke Božje Koruške postala župna crkva.