Istina je prava novost.

Proštenjarsko slavlje u kapelici Sv. Wolfganga u Klenovniku

Posljednjih godina biskup Culej redovito na Uskrsni ponedjeljak predvodi hodočasnike pješake iz Klenovnika u kapelicu koja se nalazi na 475 metara nadmorske visine

Klenovnik, (IKA) – Varaždinski biskup Marko Culej predvodio je na Uskrsni ponedjeljak 12. travnja proštenjarsko misno slavlje u obnovljenoj kapelici Sv. Wolfganga u Klenovniku. Posljednjih godina biskup Culej redovito na Uskrsni ponedjeljak predvodi hodočasnike pješake iz Klenovnika u kapelicu Sv. Wolfganga, koja se nalazi na 475 metara nadmorske visine, a na proštenju se okupe hodočasnici župa Bednjanskoga dekanata uz slovensku granicu i cijeloga ivanečkoga kraja te mnogi Klenovničani koji su se posljednjih desetljeća raselili po domovini i inozemstvu. Na početku misnoga slavlja biskupa Culeja pozdravio je klenovnički župnik Stanko Havaić, izrazivši zadovoljstvo što se kod Sv. Vuka svake godine okuplja sve više hodočasnika, napomenuvši da je jedan od razloga što je posljednjih godina puno učinjeno na očuvanju toga jedinstvenoga sakralnog i kulturnog objekta.
Posvjedočivši u propovijedi razloge uskrsne radosti i nade, biskup Culej potaknuo je hodočasnike na oduševljeno življenje života ukorijenjenoga u Krista, kako u lijepim tako i teškim trenucima života. Biskup Culej također je primijetio kako se broj školaraca u Klenovniku posljednjih desetljeća prepolovio te je u osnovnoj školi sada oko 250 učenika, a slično je i sa stanovnicima tih pitomih zagorskih bregova na kojima su ostale mnoge prazne zagorske hiže. Na kraju misnoga slavlja, kojemu su bili nazočni i brojni predstavnici političkoga i kulturnog života iz Varaždinske županije, klenovnički poduzetnik i predsjednik Vatrogasnoga društva Izidor Gladović darovao je biskupu Culeju prigodni suvenir s motivom kapelice Sv. Wolfganga. Brojni hodočasnici su sa zanimanjem obišli to najjužnije crkveno zdanje posvećeno sv. Wolfgangu, svecu njemačkog podrijetla. Kapelica Sv. Vuka izgrađena je 1508. g., a grof Nikola Drašković obnovio ju je o svom trošku početkom 17. stoljeća. Glavni oltar u kvalitetnom baroknom slogu postavljen je 1650., a pobočni oltar 1729. Posljednjih je godina kapelica izvana potpuno uređena zauzimanjem župnika Havaića, državnih konzervatorskih institucija te mjesnih poduzetnika. Kapelica je u prošlosti služila i kao utvrda i osmatračnica, na što ukazuje visoki opsadni zid s ugrađenim strijelnicama koji je protekle godine potpuno obnovljen. Obnovljen je i ulazni portal cinktora na kojem su prikazani simboli muke Isusove, jer je u kapelici Sv. Vuka završavao put 15 postaja ružarija koje je od dvorca u Klenovniku oko 1672. dao postaviti ban Ivan Drašković. U zidanom tornju je elektrificirano i zvono koje redovito svakoga dana zvoni svoje “angeluše”.