Budi dio naše mreže
Izbornik

Prosvjedi protiv filma "Schindlerov popis" u poljskoj i češkoj javnosti

Varčava (CNS/IKA )

U poljskom katoličkom tisku i dijelu češke javnosti oštro je kritiziran glasoviti film "Schindlerov popis" zbog toga što navodno iskrivljuje povijesne činjenice.

Varčava, 8. 4. 1994. (CNS/IKA) – U poljskom katoličkom tisku i dijelu češke javnosti oštro je kritiziran glasoviti film “Schindlerov popis” zbog toga što navodno iskrivljuje povijesne činjenice. Poljski katolički dnevnik “Slowo-Dziennik” piše da film “pogrešno idealizira” glavni lik, njemačkog poslovnog čovjeka Oscara Schindlera. List piše da su preživjeli Židovi posvjedočili da ih je Schindler oslobađao i spašavao od Auschwitza, zapošljavajući ih u svoje tvornice u Krakovu i na svoje plantaže u Brniencu (Republika Češka) uzimajući od njih za to novac i dijamante. List osobito zamjera filmu što u krivom svjetlu prikazuje poljsko-židovske odnose, sugerirajući kako je “jedan dobri Nijemac spasio više Židova nego svi Poljaci zajedno” i prikazujući Poljake kao antisemitski raspoložen narod tijekom deportiranja Židova u logore. Židovski filmski redatelj Claude Lanzman, čiji dokumentarac “Shoah” predstavlja 9 sati zapisa o holokaustu, optužio je Spielberga da je u svom glasovitom filmu patnje Židova prikazao kao melodramu a nacističke oficire portretirao sa simpatijama.
Krakovski katolički tjednik “Tygodnik Powszechny” priznaje filmu tehničke kvalitete, ali u sadržaju zamjera “anti-poljske naglaske”, navodeći primjer još živog Bertholda Beitza iz Essena koji je također spasio na stotine Židova u poljskom Boryslawu, a da pritom nikad nije pristupio Nacionalsocijalističkoj partiji.
U Republici Češkoj političari i povjesničari protestirali su protiv podizanja spomenika Oscaru Schindleru pokraj njegove kuće u Svitavi, uz objašnjenje da je bio viši dužnosnik među nacistima i da je, uostalom, Židove transportirao na svoje posjede gdje su radili, pa bi se po toj logici “moglo podići spomenike zapovjednicima svih 14 nacističkih koncentracijskih logora podignutih na češkom tlu u 2. svjetskom ratu”.
Poljski krugovi u SAD prosvjedovali su također zbog “iskrivljavanja činjenica” u filmu “Schindlerov popis” i njegove naglašene “anti-Poljske osnove” navodeći kako je u tom krivotvorenju povijesti jednostavno prešućena činjenica kako su Nijemci također ubili 3 milijuna Poljaka u 2. svjetskom ratu.