Istina je prava novost.

Protiv "poslastica" grešničkih

Papa u današnjoj katehezi nastavio hodočašće u onu "svetu zemlju" koju čine psalmi i hvalospjevi večernje

Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. u današnjoj je katehezi govorio o psalmu 140. kojim započinju prve nedjeljne večernje prva od četiri tjedna časoslova. Nastavljajući putovanje u onu “svetu zemlju” koju čine psalmi i hvalospjevi večernje, Papa je rekao kako “sama molitva čista i iskrena srca postaje žrtva prinesena Bogu”. Cijelo biće molitelja postaje žrtveni čin, ili riječima svetog Pavla žrtva živa, sveta, Bogu mila. “Ruke uzdignute na molitvu su most komunikacije s Bogom, kao što je to i dim koji se izdiže poput ugodna mirisa žrtve tijekom večernjega žrtvenog obreda”, rekao je Papa. Molitelj u psalmu 140 moli Gospodina da spriječi da njegove usne i njegovo srce privuče i zavede zlo te da počini opaka djela. “Zlo”, upozorio je Papa, “s lakoćom tako snažno privuče da nagna i vjernika da kuša #!poslastice#! koje grešnici mogu pružiti, sjedajući za njihov stol, sudjelujući naime u njihovim izopačenim djelima”. Tako taj psalam poprima i oblik ispita savjesti, kojeg mora slijediti odluka da se uvijek odabiru Božji putovi.

Molitelj odlučno odbacuje ortakluk s bezbožnikom, ni za što ne želi biti gost opakoga, njegov sustolnik. Da bi što snažnije izrazio svoje radikalno protivljenje zlu psalmist “živim slikama žestokog suda” iznosi niz kletvi i osuda na račun bezbožnika, slično kako je to i u psalmima 57. i 108. One, pojasnio je Papa, “imaju za cilj potvrditi na plastičan pa čak i živopisan način neprijateljstvo prema zlu, opredjeljenje za dobro i sigurnost da Bog intervenira u povijesti svojim sudom oštre osude nepravde”.
Psalam se zaključuje završnim zazivom punim povjerenje. “To je pjesma vjere, zahvalnosti i radosti, u uvjerenju da vjernik neće biti uvučen u mržnju koju mu zlotvori iskazuju i neće upasti u zamku koju mu razapinju, nakon što je iznio svoje odlučno opredjeljenje za dobro. Pravednik će, tako, moći nadvladati nepovrijeđen svaku zabludu”, rekao je Papa.