Budi dio naše mreže
Izbornik

PRVI KATEHETE S TEOLOŠKO-KATEHETSKOG INSTITUTA SUBOTIČKE BISKUPIJE

Subotica (IKA )

Subotica, 16. 11. 1998. (IKA) - Na blagdan sv. Alberta Velikoga, zaštitnika Teološko-katehetskog instituta subotičke biskupije, 15. studenoga subotički biskup Janoš Penzeš podijelio je diplome prvim diplomiranim katehetama na tom Institutu, koji je sam

Subotica, 16. 11. 1998. (IKA) – Na blagdan sv. Alberta Velikoga, zaštitnika Teološko-katehetskog instituta subotičke biskupije, 15. studenoga subotički biskup Janoš Penzeš podijelio je diplome prvim diplomiranim katehetama na tom Institutu, koji je sam utemeljio prije pet godina. Od samog početka Institut radi na hrvatskome i mađarskom jeziku, a u proteklih pet godina upisalo se 262 studenta, od kojih je na studiju 184 redovitih. Biskup Penzeš, koji je i rektor Instituta, nazvao je taj događaj povijesnim za subotičku biskupiju. Od sada je uključenje vjernika laika, istaknuo je biskup, moguće u raznim crkvenim službama, a posebice u onim župama koje nemaju svoje svećenike, pa u mnogim pastoralnim poslovima mogu pomoći stručno osposobljeni vjernici laici. Biskup je izrazio svoju zahvalnost suradnicima, napose dvojici prorektora Andriji Kopiloviću za hrvatski odjel i dr. fra Harmath Karolyu, za mađarski odjel, kao i profesorskom zboru, a novim katehetama zaželio plodni rad.
Svečanost je započela u dvorani “Katoličkog kruga” u Subotici, gdje je nakon biskupova govora i pozdrava svaki prorektor dao izvješće o stanju na odjelu Instituta. Na hrvatskom odjelu koji ima predavanja u Subotici i u Novom Sadu upisano je 134 studenta – 60 Hrvata, 15 Mađara, 16 Srba, 14 Rusina, 9 Ukrajinaca, 6 Slovaka, po jedan Albanac, Poljak, Slovenac, Togoanac i 9 ostalih. Većinom su katolici, ali ima i pravoslavnih i evangelika. Nakon podijele diploma u katedrali je slavljeno zajedničko misno slavlje. U homiliji biskup je govorio o vrijednosti teologije onako kako ju je shvaćala i živjela sv. Edith Stein. Činjenica da su toliki vjernici subotičke biskupije, a i šire, pokazali zanimanje za studij teologije, opravdava postojanje tog Instituta i unatoč velikih poteškoća u kojima Institut radi njegova se aktivnost i prisutnost već osjeća u mjesnoj Crkvi.