Budi dio naše mreže
Izbornik

PRVI RADNI DAN KONGRESA O KRŠĆANIMA I MUSLIMANIMA U EUROPI

Sarajevo (IKA/KTA )

Prvi radni dan kongresa “Kršćani i muslimani u Europi: odgovornost i zauzetost u pluralnom društvu” na kojem sudjeluje više od stotinu sudionika započeo je jučer ujutro molitvama iz Biblije i Kurana.

Sarajevo, 14. 9. 2001. (IKA/KTA) – Prvi radni dan kongresa “Kršćani i muslimani u Europi: odgovornost i zauzetost u pluralnom društvu” na kojem sudjeluje više od stotinu sudionika započeo je jučer ujutro molitvama iz Biblije i Kurana. Prvo predavanje održao je prof. dr. Gottfried Küenzlen sa Saveznog sveučilišta u Münchenu govoreći o posvjetovnjačenju s kojim se susreću sve religiozne zajednice. “Samo onaj koji govori o svojoj istini a ne tuđoj može opstati i biti vjerodostojan. Sveukupne prilike u kojima živimo postaju neshvatljive ukoliko se izostavi pojam religije i vjerovanja. Naša europska prošlost je vrlo teška i pred nama je brdo problema s kojima se moramo suočiti u zajedničkom pokušaju da ih nadiđemo a vremenom i riješimo”, istaknuo je između ostaloga prof. dr. Küenzle završavajući svoje izlaganje pitanjem: “Da do dijaloga dolazi je pozitivno i pohvalno, ali vas pitam što mi uistinu želimo od toga dijaloga”. Drugo predavanje izložio je dr. Mohamed El Battiui sa Slobodnog sveučilišta u Bruxellesu pokušavajući ukazati na izvor problema i sukoba na tim prostorima. “Mnogi u Europi imaju strah pred islamom i muslimanima. No je li to opravdano budući da u sjevernoj Europi živi oko 15 milijuna muslimana”, istaknuo je dr. Battiui govoreći o dolasku muslimana na prostore Europe. Završavajući izlaganje dr. Battiui je naglasio kako “dijalog nije moguć ukoliko ne odbacimo predrasude s obje strane. Odbacimo stereotipe. Samo želja dobrih ljudi plemenite vjere može pomoći da dođe do plodnog dijaloga”.
Nakon izlaganja uslijedila je rasprava a u popodnevnim satima susret po radnim skupinama nakon čega su izneseni izvještaji po skupinama te je ponovno uslijedila plenarna rasprava u kojoj se čulo mnoštvo prijedloga koji bi trebali dovesti do izbjegavanja sukoba i zacjeljivanja pamćenja. (i09290sa)