Budi dio naše mreže
Izbornik

Rat na Balkanu nije ni vjerski ni etnički

Udine (IKA )

Talijanski katolički intelektualci žele znati istinu o događanju na Balkanu

Udine, 23. 2. 1994. (IKA) – “Religijski pluralizam u iskustvu balkanskih zemalja” bio je naslov susreta u Sala Scrosoppi u Udinama u utorak 22. veljače. Kršćanskim intelektualcima koji se ondje okupljaju sestra Antonietta Petrosino, voditeljica talijanske sekcije Hrvatskog Caritasa, dovela je iz Zagreba kao predavače o. Jovana Nikolića i don Živka Kustića. Nikolić je trijezno i svestrano prikazao talijanskim slušateljima povijest miješanja nacija i religija na Balkanu sa svog srpsko-pravoslavnog stajališta na objektivan i ekumenski otvoreni način. Kustić je s iskustvom svećenika grkokatoličke zajednice na tim prostorima i iskustvom dugogodišnjeg katoličkog novinara prikazao specifični pluralizam religijskih, kulturoloških i političkih utjecaja na hrvatskom prostoru, koji su učinili da su Hrvati tradicionalno otvoreni pluralizmu a neskloni svakom unitarizmu i diktaturi. Oba predavača su istakla da rat koji se vodi u republikama Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini nije ni vjerski, ni etnički, nego agresija s ekonomskim i političkim motivima. Talijanskim slušateljima trebalo je pojasniti shvaćanje državnih cjelina među narodima priznatih država na području bivše Jugoslavije. Kustić je u diskusiji posebno upozorio da ne postoji narod “Slavi” niti postoji “lingua slava” (slavenski jezik), nego je samo riječ o skupini sličnih jezika. Kao što nema ni novih naroda, ni novih jezika, nema ni romanskog jezika, premda npr. francuski i talijanski jezik pripadaju skupini romanskih jezika. Za Talijane takva pojašnjenja redovito predstavljaju zanimljivu novost. U odgovorima na brojna pitanja izloženi su povijesni i sadašnji odnosi pravoslavnih, muslimana i katolika na Balkanu. Talijanski intelektualci spremni su i željni pomagati ne samo humanitarno žrtvama rata, nego također u svojoj javnosti – kulturnoj i političkoj – suzbijati kriva mišljenja i predrasude.
Susret je održan u sklopu niza od četiri takva susreta u istoj dvorani: održavaju se od 1. 2. do 1. 3. ove godine pod zajedničkim naslovom “Religijski pluralizam i dijalog”. Glavni je promicatelj poznati bibličar prof. dr. R. Fabris, docent u Nadbiskupijskom sjemeništu u Udinama. Kao poticajnu misao susreta organizatori su istakli riječi kardinala Paula Pouparda:
“Nacionalne kulture jesu naša bogatstva… ali nacionalizam nosi u sebi klicu svoga promašaja ako nije očišćen od onog intelektualnog grijeha koji nas zavarava da samo mi imamo pravo, i od onog moralnog grijeha koji se hrani obmanom da smo bolji od drugih.”