Budi dio naše mreže
Izbornik

Ravnatelj Hrvatskog Caritasa o kampanji protiv rada trgovina nedjeljom

"Teško je prihvatiti SDP-ov stav, posebno gledajući u okviru socijaldemokracije, te potpuno pasivnu poziciju prema problemu u situacijama kada obnašaju vlast i izravno utječu na stvaranje pravednijih zakonskih rješenja kao i na kontrolu provođenja postojećih", rekao je prof. Mario Bebić u razgovoru za "Jutarnji list"

Ravnatelj Hrvatskog Caritasa prof. Mario Bebić u razgovoru za zagrebački dnevnik “Jutarnji list” od 26. svibnja govori o kampanji za zatvaranje rada trgovina nedjeljom i blagdanima koju su pokrenuli Hrvatski Caritas i Franjevački institut za kulturu mira, za koju u zemlji vlada iznimno veliko zanimanje. Prof. Bebić u razgovoru kaže kako je do sada u toj kampanji “o mnogim vidovima grubog kršenja ljudskih prava desetaka tisuća zaposlenih u trgovinama” do sada prikupljeno od 40.000 do 70.000 potpisa. Dodao je kako je ta inicijativa dobila potporu sindikata, bar 75% poslodavaca preko njihovih udruženja i građana, a nitko je ni u političkim strukturama nije osporio. Ravnatelj Hrvatskog Caritasa ističe kako većina onih s kojima su se susreli, osim SDP-a, smatraju da postojeću regulativu treba mijenjati. Javnu potporu inicijatori su dobili od Ministarstva za obrt, malo i srednje poduzetništvo te od Ministarstva turizma, a otvorenu podršku pružila je i Hrvatska obrtnička komora.
Na upit zašto ta inicijativa nije naišla na podršku SDP-a, prof. Bebić ističe kako u SDP “smatraju kako to ne treba rješavati administrativno, nego zajedničkom akcijom, pa i pritiskom Crkve”. Prof. Bebić skrenuo je pritom pozornost na nelogičnost takvog pristupa, jer je “nedvojbeno da je postojeća regulativa omogućila takvu anarhiju”. “Zato je teško prihvatiti SDP-ov stav, posebno gledajući u okviru socijaldemokracije, te potpuno pasivnu poziciju prema problemu u situacijama kada obnašaju vlast i izravno utječu na stvaranje pravednijih zakonskih rješenja kao i na kontrolu provođenja postojećih. Civilne inicijative nisu rješenja za gruba kršenja prava i digniteta radnika, nego samo pokušaj da se odgovornost prebaci na udruge i institucije koje se nisu u mogućnosti nositi s tim problemom”, rekao je ravnatelj Hrvatskog Caritasa. On se stoga zauzeo za “jasan zakonski okvir” po uzoru na neke druge zemlje. Prof. Bebić odlučno je u razgovoru zanijekao političku pozadinu te akcije, istaknuvši kako “Caritas utemeljen na socijalnom nauku ne može ne zagovarati one koji su ugroženi, a to su u ovom slučaju radnici, odnosno, u ovom slučaju radnice, čija su prava na poštenu plaću, slobodan dan i obitelj očito ugrožena”. (ika-sa)