Razrješenje župnika u Liču
Lič
Dosadašnji župnik Liča, mons. Šepić, razriješen je dužnosti, a na njegovo je mjesto kao župni upravitelj imenovan vlč. Barišić, župnik iz Lokava. Susret župljana završen je neugodnim ispadom jednog od inicijatora sukoba
Lič, (IKA) – Sukobi u župi Lič, koji su u posljednje vrijeme često spominjani u sredstvima društvenog priopćavanja, u predbožićnom su vremenu doveli do zatvaranja crkve. Riječka nadbiskupija nije mogla dopustiti da se vjernicima uskrate misna slavlja, pogotovo ne u blagdanske dane Božića. Stoga će mise na badnjak i Božić, kao i druga nedjeljna i blagdanska slavlja privremeno predvoditi Mario Gerić, svećenik Riječke nadbiskupije koji je trenutno na postdiplomskom studiju u Rimu, priopćeno je iz Tiskovnoga ureda Riječke nadbiskupije.
Dosadašnji župnik Liča, mons. Josip Šepić, razriješen je dužnosti župnika, a na njegovo je mjesto kao župni upravitelj imenovan Marko Barišić, župnik iz Lokava. Velečasni Mario Gerić vršit će pastoralnu skrb o župi dok primopredaja ne bude izvršena, sredinom siječnja iduće godine.
Susret članova župnog pastoralnog vijeća i svih župljana koji su željeli čuti istinu o sukobima u župi i pronaći rješenje na dobrobit župne zajednice, održan je 21. prosinca u župnoj crkvi. Generalni vikar Riječke nadbiskupije mons. Emil Svažić tom je prilikom pročitao župljanima pismo nadbiskupa Ivana Devčića i obznanio im odluke donesene u nadi da među vjernicima više neće biti sukoba, te da će župa zaista zaživjeti kao zajednica.
Nadbiskup je u pismu izrazio žaljenje i zabrinutost zbog događaja u župi Lič. “Doista se rijetko događa da se zakonito postavljen župnik osjeti primoranim napustiti župu i vratiti biskupu službu koja mu je povjerena. To se upravo dogodilo u vašoj župi mons. Josipu Šepiću, koji je 34 godine vjerno vodio duhovnu i materijalnu skrb za župu. Možete razumjeti kakvu je gorčinu osjećao u srcu dok se odlučivao za takav korak. Možda biste ipak trebali razmisliti o načinu kako mu dolično zahvaliti.”, poručio je nadbiskup župljanima te ih potaknuo da se klone svađa, razmirica i spletki izrazivši nadu kako novi upravitelj župe neće biti ometan u povjerenoj mu službi.
Mons. Svažić je, u napetoj atmosferi susreta, župljanima uputio poticajne riječi pomirenja pozvavši ih da započnu graditi novu župnu zajednicu i pomognu novome upravitelju u obavljanu svoje službe na korist cijele zajednice.
Naime, u župi je nastao razdor među vjernicima zbog sukoba predsjednika Mjesnog odbora Josipa Tomića i župnika mons. Josipa Šepića. Bit je sukoba bila u tome da se dokaže tko ima ovlasti odlučivanja i korištenja financijskih sredstava koja pripadaju župi. Ne ulazeći u kronologiju i detaljne razloge sukoba koji se povlači već više od godinu dana, ostaje činjenica da su se vjernici te župe podijelili podržavajući jednoga ili drugoga.
U takvim je uvjetima župniku Šepiću bilo gotovo nemoguće obavljati svoju službu, što je i on sam ustvrdio. Riječki je nadbiskup u ovoj situaciji povukao jedino moguće rješenje. Razriješio je mons. Šepića župničke službe u Liču, a za upravitelja župe postavio Marka Barišića. Da takva odluka ipak nije bila jednostavna svjedoči i podatak da Marko Barišić već obavlja službu župnika u Lokvama, Crnom Lugu i Razlogama. U Riječkoj je nadbiskupiji manjak svećenika, stoga neki župnici imaju zahtjevnu dužnost upravljati s više župa. Pored toga, mons. Josip Šepić 34 je godine bio župnik u Liču, ali i Fužinama, i dokazao se u svom pastoralnom radu, stoga ne čudi da je riječki nadbiskup nastojao zadržati mons. Šepića na ovoj službi. Samovolja manjine župljana ipak je stvorila nemoguće uvjete za daljnje obavljanje župničke službe mons. Šepiću
.
Da su izvori toga sukoba ipak bili u osobnim interesima vidjelo se na kraju susreta. Premda je odluka o razrješenju župnika s kojim se sukobio dio župljana trebala označiti novi početak za život župe, prohtjevi jednog od inicijatora sukoba, Josipa Tomića, nisu se zaustavili. Pod izgovorom kako je župno pastoralno vijeće nelegalno izabrano, Tomić je zahtijevao da se njemu predaju ključevi župne crkve na što predstavnici pastoralnog vijeća i nadbiskupije nisu mogli pristati. Ljutit ili razočaran razvojem situacije, Tomić je prišao oltaru i porušio sve sa njega. Tim činom dakako da je diskreditirao sve svoje izjave kako mu je jedina želja bila djelovati na dobrobit župe.