RELIKVIJE SV. ANTUNA U ZAGREBU
Zagreb (IKA )
Relikvije sv. Antuna Padovanskog dopremljene su 23. rujna u 17 sati iz Padove u Zagreb na Sveti Duh. Hrvatski franjevci konventualci ponovno su od svoje padovanske subraće, ovoga puta na desetak dana, posudili relikvije Sveca svega svijeta da bi našim vjernicima omogućili pomoliti se Bogu po zagovoru sv. Antuna, dodirnuti njegove moći i iskazati mu štovanje.
Zagreb, 27. 9. 2000. (IKA) – Relikvije sv. Antuna Padovanskog dopremljene su 23. rujna u 17 sati iz Padove u Zagreb na Sveti Duh. Hrvatski franjevci konventualci ponovno su od svoje padovanske subraće, ovoga puta na desetak dana, posudili relikvije Sveca svega svijeta da bi našim vjernicima omogućili pomoliti se Bogu po zagovoru sv. Antuna, dodirnuti njegove moći i iskazati mu štovanje.
Večernji ophod s moćima, dvosatna liturgija riječi u svetištu sv. Antuna i misa koju je predvodio župnik fra Žarko Relota, okupili su 23. rujna mnoštvo vjernika, svećenika, redovnika i redovnica. Propovjednik je istaknuo aktualnost sv. Antuna. Bio je uvijek graditelj mira, pomirenja i zajedništva, onoga što je našem narodu tako potrebno upravo ovih dana. Bdjenje uz Svečeve relikvije trajalo je do 22 sata, a svojim pjevanjem čitanjima i molitvom predvodili su ga mladi iz župe.
Program drugoga dana boravka relikvija započeo je 24. rujna pobožnošću ophoda oko relikvija, te jutarnjom misom koju je slavio fra Ivan Radeljak, a pjevali su klerici franjevaca konventualaca. Svečanu misu u 9 sati predvodio je provincijal fra Ilija Miškić, a mladi iz zagrebačkih Mikulića predvodili su pjevanje. Ministar provincijal u propovijedi je govorio o Antunovu slavljenju i življenju euharistije. Sv. Antun je dobro shvatio kolika je važnost mise i koliko je za svakog kršćanina važno blagovati tijelo Kristovo – Isusa koji se dragovoljno predaje u smrt za spas svih ljudi, kako govori evanđelje toga dana. Misu u 11 sati slavio je fra Zdenko Tenšek, franjevac kapucin. Prof. Tenšek propovijedao je o Kristovoj živoj prisutnosti u riječi i u euharistiji. Isus je govorio i činio. Sv. Antun se ugledao u njega, jer je shvatio da je bit evanđelja upravo ponizno služenje. On je svojim životom dao veliki doprinos u riznicu svetosti Crkve, u koju su pozvani ulagati svi vjernici do kraja svog života. Svi su pozvani i živjeti sveto, a ne samo tražiti zagovor i pomoć svetih, istaknuo je propovjednik. Pod misom je pjevao veliki župni zbor “Tomislav Talan”.
Popodnevne molitve i pobožnosti pred relikvijama vodile su sestre služavke malog Isusa, a u 15 sati misu služio je fra Miljenko Hontić, magister klerika. Molitve i pobožnosti koje su slijedile animirale su sestre Svetoga križa, a od 17 sati fra Martin Jaković, magistar sjemeništaraca, predvodio je svečani blagoslov brojne djece različitih dobi. U nastavku slavlja školske sestre franjevke splitske provincije predvodile su molitve i pobožnosti, a zatim je slijedila večernja mise u 19 sati, koju je služio fra Nikola Roščić, vikar za pastoral u Vojnom ordinarijatu. U propovijedi je istaknuo uzor sv. Antuna i njegovu aktualnost u reevangelizaciji koja je sve više potreba u Europi. I s tog razloga je sv. Antun proglašen evanđeoskim naučiteljem, svecem koji budi zanos i oduševljenje za evanđelje i za Isusa. I program drugoga dana slavlja završio je bdjenjem do 22 sata, a animirala ga je Franjevačka mladež s Kaptola.
Jutarnjom svetom misom koju je 25. rujna predvodio fra Ivan Miškić započeo je program trećega dana boravka relikvija u svetištu sv. Antuna na Svetom Duhu. Brojni vjernici i štovatelji Sveca okupili su se oko njegovih zemnih ostataka da po njegovu zagovoru izmole pomoć u svakodnevnim obiteljskim i radnim obvezama i poteškoćama. Nakon krunice sv. Antuna i različitih molitava pred relikvijama slijedila je misa za bolesnike, za starije i nemoćne osobe, a predvodio ju je don Ivan Čubelić. Propovjednik je potaknuo bolesnike da se ugledaju u sv. Antuna koji je bolesti prihvatio kao očitovanje Božje volje u njegovu životu. Baš kada je htio u misijama podnijeti mučeništvo za Krista, pogodila ga je teška bolest i morao se vratiti, ali ne više u svoju domovinu, nego u Italiju, a zatim u Francusku, gdje je naviještao Božju riječ onima koji su odlutali u krivovjerje ili čija je vjera postala mlaka.
U podne crkvu su ispunili zagrebački prvoškolci kojima je omogućeno dodirnuti moći sv. Antuna i primiti Božji blagoslov po zagovoru Sveca cijeloga svijeta. Popodnevne molitve i pobožnosti pred relikvijama predvodile su sestre franjevke misionarke i školske sestre franjevke Bosansko-hrvatske provincije. Preč. Mijo Gorski slavio je misu u 15.30 sati. Relikvije sv. Antuna, dio rebra najbližeg srcu i dio Svečeva grla, žele nas naučiti ljubavi i dijalogu koji su tako potrebni svakom ljudskom biću, rekao je propovjednik. U tijeku mise pjevala je skupina “Fides” koja već dugi niz godina djeluje u župi sv. Antuna. Nakon molitava i pobožnosti koje su animirale sestre karmelićanke s Vrhovca, slijedila je svečana večernja misa koju je slavio nadbiskup Giulio Einaudi, apostolski nuncij u RH, u suslavlju s redovničkim provincijalima i brojnim svećenicima. Nuncij je govorio o sv. Antunu kao čovjeku veoma dragom običnom puku. Izricao je riječi Božje, a Gospodin je po njegovim rukama za života, te njegovim posredovanjem nakon njegove smrti, sve do naših dana, činio i čini brojna čudesa. Svi vjernici koji su željeli dodirnuti relikvije sv. Antuna i pomoliti se pred njima mogli su to učiniti do 22 sata, do kada trajalo molitveno bdjenje.
Pjesmom “Tebe, Boga, hvalimo” i blagoslovom okupljenog naroda moćima završen je 26. rujna u 14 sati program četverodnevnog boravka relikvija sv. Antuna na zagrebačkom Svetom Duhu. Već od 6 sati ujutro krenula je kolona brojnih štovatelja sv. Antuna koji su se željeli pomoliti pred Svečevim moćima i dodirnuti njegove zemne ostatke. Jutarnju misu služio je fra Ivan Karlić, a zatim su slijedile molitve, pjesme i antunovske pobožnosti. Oproštajno misno slavlje predvodio je zagrebački pomoćni biskup Josip Mrzljak, okružen brojnim svećenicima. U jubilejskoj godini, koja je ujedno i godina euharistije, propovjednik je okupljenom mnoštvu govorio o Antunovoj pobožnosti prema utjelovljenom i prema euharistijskom Kristu. Sv. Antun nije ljude približavao sebi, nego Bogu. Bio je liječnik duše i tijela, jer je nasljedovao Kristovu utjelovljenu ljubav prema čovjeku, a baš to je ono što su vjernici znali prepoznati u Antunu kao siguran znak da se radi o Božjem čovjeku.
Fra Giuseppe Marini, zamjenik padovanskog provincijala, u pratnji fra Ilije Miškića, provincijala hrvatskih franjevaca konventualaca, neposredno prije odlaska relikvija u Sisak, odnijeli su moći u zatvoreni samostan sestara klarisa u Mikulićima, da i njima omoguće susret s najdražim Svecem cijeloga svijeta.
Procjenjuje se da je u tijeku četiri dana boravka relikvija sv. Antuna kroz svetište sv. Antuna u Zagrebu prošlo više od 25.000 vjernika, na svim misama je podijeljeno oko 9.000 svetih pričesti, a više svećenika ispovijedalo je u trajanju od oko 150 sati.
Relikvije sv. Antuna ovih dana borave još u Sisku, u Novom Marofu, u Molvama i u Vinkovcima.