Budi dio naše mreže
Izbornik

Rim: Katoličke televizije u Europi: Slike, vjera i kultura

Rim

Seminar "Televizijski poduhvati katolika u europskim zemljama: stvarnost i perspektive" pružio je uvid u katoličke inicijative na televizijama u različitim europskim zemljama

Rim, (IKA) – “Televizija ne kao sredstvo već kao životno ozračje u kojem se može ostvarivati crkveno poslanje evangelizacije”, jedan je od zaključaka seminara “Televizijski poduhvati katolika u europskim zemljama: stvarnost i perspektive” održanog 18. rujna u Rimu.

Seminar su priredili Europsko biskupsko povjerenstvo za medije (CEEM) Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) zajedno sa zakladom “Komunikacija i kultura” Talijanske biskupske konferencije (CEI) i Odborom za medije iste konferencije. Seminar je poslužio da se dobije uvid u katoličke inicijative na televizijama u različitim europskim zemljama. I dok se jedne, primjerice Italija, Španjolska, Portugal, Poljska, Irska i Malta, smatraju katoličkima te nacionalnu televiziju promatraju kao dio vlastite kulture to nije slučaj sa ostalim dijelovima Europe. Seminar je zato bio prilika da se iznese pregled djelovanja katoličkih televizija i programa i općenito vjerskih medija u Europi.

Tako se doznalo da se u Španjolskoj katolički programi prenose na drugom kanalu državne televizije te regionalnim postajama. Neke su španjolske biskupije otvorile centre za produkciju vjerskih programa za vlastite mjesne postaje. U provinciji Alicante djeluje Monaški televizijski centar (CeTelMon). U Portugalu Crkva ima vlastiti kanal TV Independente. Poljska je zemlja u kojoj su vjerska sredstva društvenog priopćivanja među najrazvijenijima. Godine 1990. poljska državna televizija TVP osnovala je katoličke redakcije. Isusovci se brinu za vjerske programe na dva glavna zemaljska televizijska kanala te jednom međunarodnom satelitskom kanalu, TV Poljskoj. Godine 1997. franjevci su uz potporu Katoličke filmske udruge otvorili TV Niepokalanov. Sada imaju dva kanala: Telewizju Puls, zemaljski, satelitski i kabelski kanal koji pokriva 15% poljskog teritorija, te Telewizju Niepokalanov II, vjerski kanal koji emitira program digitalnim, satelitskim i kabelskim putem. U zemlji djeluje i Video Studio Gdansk te druge katoličke producentske kuće. U Češkoj postoje katoličke producentske kuće kao što su Imago i Telepace Ostrava. Lux media u Slovačkoj priređuje vjerske programe koji se emitiraju na nacionalnoj televiziji i manjim katoličkim televizijskim postajama u Litvi, Rusiji i Sibiru. U Rusiji djeluju dva televizijska studija: u Sankt Peterburgu pravoslavno/katolički Blagovest Media te u Sibiru TV Kana. Od radijskih postaja treba izdvojiti “Radio Blagovest”, “Kršćanski kanal” i “Radio Voskresynna”.

U Letoniji djeluje katolički televizijski centar Studio Emanuel. Svakoga tjedna državna televizija prenosi 30 minuta programa tog centra. Producentski studio postoji i u Grkokatoličkoj crkvi u Lavovu te također pruža tjedni program koji se prenosi na državnoj televiziji. U Sloveniji državna televizija posvećuje 45 minuta tjedno vjerskim programima te ponekad prenosi misu. Regionalne i privatne televizije emitiraju oko sat vremena tjedno vjerskog programa. U Litvi sve do 1988. Crkva nije imala legalno društveno obavijesno sredstvo. Godine 1989. pojavio se prvi katolički časopis. Trenutno u zemlji izlazi oko 50.000 primjeraka različitih katoličkih revija i novina. Uz to, dvanaest izdavačkih kuća objavljuje vjerske naslove, u prosjeku stotinu njih godišnje. U zemlji djeluje i katolička radio postaja “Little Studio” koja je najutjecajnije katoličko društveno obavijesno sredstvo.

U Italiji je 9. veljače 1989. započeo emitirati program Sat 2000, satelitska televizija talijanskih katolika koju je pokrenula Talijanska biskupska konferencija. Postaja emitira, između ostalog, vijesti, aktualnosti, kulturne, vjerske i druge emisije. U Italiji, uz to, postoji tijesna suradnja između državne televizije RAI i Crkve, posebno što se tiče događaja vezanih uz Papine aktivnosti.

U Irskoj državna televizija emitira vjerske programe, premda ne prenosi specifično katoličke programe. U Francuskoj vjerske programe koji se emitiraju na državnoj televiziji priređuju različite vjerske zajednice. Katolička udruga CFRT proizvodi program “Le Jour du Seigneur” (Dan Gospodnji) koji se svake nedjelje emitira na postaji France 2. Godine 1999. u Parizu je počeo djelovati katolički televizijski kanal KTO. U Velikoj Britaniji ne postoji katolička televizija niti bilo kakav vjerski program. BBC i komercijalni programi ITV i Channel 4 prenose mnoštvo vjerskih programa koji nisu specifično katolički. U Nizozemskoj djeluje katolički kanal KRO.

U Njemačkoj Katolička crkva ima svoje redakcije koje djeluju u tijesnoj suradnji s redakcijama vjerskih programa državnih televizija ARD i ZDF. Suradnja je ostvarena također sa satelitskim kanalima RTL, Sat 1 i KinderKanalom (dječji kanal). U Koelnu postoji katolička radio postaja Dom Radio. U Austriji u sklopu nacionalne dalekovidnice ORF djeluje redakcija vjerskog programa. U Švicarskoj tamošnji Katolički centar za radio i televiziju (CCRT) proizvodi katoličke televizijske programe za državnu televiziju SSR. U Mađarskoj i Rumunjskoj, kao i u našoj zemlji, državne televizije emitiraju vjerski program. U Mađarskoj postoji i neovisni ekumenski televizijski kanal, Pax TV u kojem rade katolici, protestanti, pravoslavni i židovi. U skandinavskim zemljama vjerski programi koje prenose državne televizije tek sporadično obrađuju katoličke teme.