ROĐENDANSKE ČESTITKE KARDINALU FRANJI KUHARIĆU
Zagreb (IKA )
Zagreb, 16. 4. 1999. (IKA) - Umirovljeni zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić navršio je 15. travnja 80. godina života. Rođendan je proslavio u društvu hrvatskih biskupa i nadbiskupa, koji su se okupili na 18. plenarnom zasjedanju HBK, kao i umi
Zagreb, 16. 4. 1999. (IKA) – Umirovljeni zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić navršio je 15. travnja 80. godina života. Rođendan je proslavio u društvu hrvatskih biskupa i nadbiskupa, koji su se okupili na 18. plenarnom zasjedanju HBK, kao i umirovljenog zadarskog nadbiskupa Marijana Oblaka i đakovačko-srijemskog biskupa u miru Ćirila Kosa.
Između ostalih, kardinalu su čestitke uputili i predsjednik Republike dr. Franjo Tuđman i predsjednik Hrvatskoga državnog sabora akademik Vlatko Pavletić. “Čestitam Vam rođendan s najiskrenijim željama za Vaše zdravlje i daljnji uspješan rad na širenju vjere i samopouzdanja što je svima potrebno kao nezamjenjiva duhovna okrepa”, piše u čestitki akademik Pavletić i ističe kako je Bog htio da se na čelu Crkve u Hrvata kardinal nađe u najvažnijem razdoblju hrvatske povijesti, presudnom ne samo za Crkvu, nego i za cijeli hrvatski narod. “Bog Vas je nadahnuo da svojim riječima i djelovanjem, utjecajem i poticajem obavite svoju misiju tako uspješno, da već sada jeste a i ostat ćete povijesna ličnost koju će s poštovanjem i pobožno spominjati današnji i budući naraštaji”, istaknuo je akademik Pavletić.
I nakon umirovljenja kardinal Franjo Kuharić nastavio je vrlo zauzeto svoje pastoralno djelovanje, rado se odazivajući na različite susrete s vjernicima, a osobito s mladima. Također su vrlo zapažena i njegova duhovna razmišljanja koja se redovito emitiraju na “Radio Sljemenu”, a njegove su riječi i poruke često prenosila i inozemna glasila. Osvrćući se na kardinalovu obljetnicu, austrijska katolička agencija Kathpress, osobito je istaknula njegovo zauzimanje za uspostavu mira u doba domovinskog rata. Premda je oštro osuđivao srpsku agresiju na hrvatski narod, on je, navodi Kathpress, uporno ustrajao i zauzimao se za okončanje sukoba i mirno rješenje, a zaslužan je i za poboljšanje međusobnih odnosa i dijaloga između Srpske Pravoslavne i Katoličke Crkve na tim prostorima.
Don Živko Kustić jednom je prigodom, pišući o kardinalu Kuhariću i njegovu pastirskom vodstvu Crkve u Hrvata, istaknuo: “Nastavljajući putem svojih velikih prethodnika, osobito blaženog Alojzija Stepinca, kardinal Franjo Kuharić je kao predstojnik proveo našu Crkvu kroz tolike Scile i Haribde, tjesnace i vrtloge razdoblja vladavine jugokomunističkog bezboštva. Čovjeka s takvim iskustvom i do kraja prožeta duhom i načelima kardinala Stepinca, zapala je zadaća predvoditi tu istu našu Crkvu u doba rušenja komunističke vlasti i uspostavljanja demokratskog poretka, što sadrži nimalo laku zadaću snaženja Crkve u novome društvenom i političkom okolišu. U tom se svjetlu može reći da je kardinal Franjo Kuharić – budući da je u glavnini svojih stavova i nastupa stekao i pristajanje i povjerenje glavnine članova hrvatskoga episkopata, svećenstva i cijele vjerničke zajednice – autentični glasnogovornik hrvatske Katoličke Crkve ovoga doba”.