Budi dio naše mreže
Izbornik

Sabor protestantskih Crkava u Beču

Beč (IKA )

Beč, 5. 5. 1994. (IKA) – Više od 200 predstavnika 86 protestantskih reformatorskih Crkava, kao i njihovih gostiju iz Katoličke i pravoslavnih Crkava, okupilo se na saboru u Beču od 3. do 10. svibnja, gdje razgovaraju o mogućnostima konkordata između metodista i anglikanaca, te o stajalištu Crkava o europskom jedinstvu. U radu sabora sudjeluje i biskup Hrvatske Evangeličke Crkve dr. Vladimir Deutsch. Tih 86 Crkava potpisalo je god. 1973. tzv. Leuenberški konkordat, kojim je stvorena zajednica Crkava, koje međusobno priznaju sakramente i dozvoljavaju svojim vjernicima i vjerskim službenicima sudjelovanje u bogoslužjima druge Crkve. Protestantske Crkve iz Skandinavije nisu potpisnice toga sporazuma, a sabor tih Crkava, koji se redovito održava svakih šest ili sedam godina, prvi je put upriličen u Austriji. Zajednica Crkava posljednjih nekoliko godina razgovara s metodističkim i anglikanskim Crkvama o njihovu potpisivanju konkordata, pa je vjerojatno da će sabor potvrditi suradnju s metodistima, dok se očekuje da će za potpisivanje ugovora s anglikancima trebati viče vremena.
Kršćanske Crkve moraju zajednički dati javno svjedočanstvo svoje vjere, izjavio je austrijski evangeličko-luteranski biskup Dieter Knall u propovijedi na bogoslužju prvoga dana zasjedanja održanom u katoličkoj crkvi u Beču. On je također potvrdio da je ekumenska zadaća kršćanskih Crkava na kraju 20. stoljeća više skrbiti za bližnje i zajednički djelovati. Istom je prigodom superintendant (nadupravitelj) austrijske evangeličko-reformirane Crkve Peter Karner istaknuo da se kršćanski prinos europskom jedinstvu može sažeti u riječi “oslobođenje”, jer Crkva treba svakom čovjeku pomoći osloboditi se fizičkog i duhovnog ropstva.
Bečki nadbiskup kardinal dr. Hans Hermann Grör u svojem je pozdravnom govoru pohvalio stajalište Martina Luthera koji je u slavnom razgovoru sa švicarskim reformatorom Huldrychom Zwinglijem izrazio svoje duboko štovanje Kristove stvarne nazočnosti u Svetom oltarskom sakramentu, te pozvao protestantske vjernike da slijede Lutherov primjer. Zajedničko štovanje Sv. oltarskog sakramenta može biti polazna točka za zbližavanje i ujedinjenje razdijeljenih kršćana, jer je Krist put k jedinstvu za ostvarenje kojeg treba velika ljubav i strpljivost, istaknuo je dr. Grör. Grkokatolički metropolit Austrije nadbiskup Michael Staiko izrazio je svoju nadu u zajedništvo svih kršćanskih Crkava, pri čemu veliku ulogu ima i Leuenberški konkordat. Austrijski vicekancelar dr. Erhard Busek istaknuo je kako razlike među kršćanima nisu toliko teološke, koliko su posljedica različitih povijesnih strujanja. O ulozi Crkve u europskom jedinstvu govorio je francuski publicist i politolog Alfred Grosser, rekavši kako se treba potpisati “bečki konkordat” između kršćana dobre volje i europskih humanista dobre volje koji bi zajednički djelovali za dobrobit sviju, a posebno siromašnih u Europi. Dr. Friedrich Otto Scharbau, bivši predsjednik Izvršnog vijeća Crkava “leuenberškog konkordata” smatra da reformirane Crkve moraju dati svoj specifičan prinos shvaćanju slobode u novoj Europi, kao i razvoju svjetske demokracije. Njihovo shvaćanje slobode ne smije se shvatiti kao konkurencija učenjima Katoličke i pravoslavnih Crkava, nego je potrebno poboljšati dijalog među Crkvama i više pozornosti posvetiti pitanju slobode, misli dr. Scharbau.