Istina je prava novost.

Sarajevo: Završen 5. susret predsjednika BK Jugoistočne Europe

Susret je zaključen misnim slavljem koje je u sarajevskoj katedrali predvodio kardinal Vinko Puljić

Sarajevo, (IKA/KTA) – U Sarajevu je 27. veljače završen trodnevni susret predsjednika BK Jugoistočne Europe. U prijepodnevnim satima održano je završno zasjedanje na kojem su usvojeni određeni zaključci. Predsjednik Vijeća europskih biskupskih konferencija biskup Amedee Grab svim nazočnima se zahvalio, a posebno domaćinima, vrhbosanskom nadbiskupu kardinalu Vinku Puljiću i banjolučkom biskupu Franji Komarici, predsjedniku BK BiH.
Nakon toga je u sarajevskoj katedrali slavljena svečana misa koju je predvodio kardinal Puljić uz koncelebraciju biskupa Graba, predsjednika Papinskog vijeća “Cor Unum” nadbiskupa Paula Josefa Cordesa, te još dvadesetak sudionika susreta i domaćih svećenika. Katedralni mješoviti zbor “Josip Stadler”, koji je u subotu 26. veljače nakon večernje mise upriličio prigodan koncert, svojom pjesmom je uveličao i ovu euharistiju.
U propovijedi se kardinal Puljić osvrnuo na misna čitanja u kojima je kao simbol uzeta voda bez koje ne bismo fizički mogli živjeti, ali koja u Svetom Pismu označava nešto više, pojašnjavajući da ćemo potpuno utažiti svoju žeđ tek kada budemo spašeni. “Voda kojom smo kršteni pere sve naše grijehe koji nas udaljavaju od Boga. Isusov razgovor sa Samarijankom je prvi korak rušenja svih predrasuda između ljudi koji pripadaju različitim kulturama i religijama”, podsjetio je kardinal Puljić ustvrdivši da Isus i nas danas poziva da otklonimo sve barijere i predrasude koje priječe put pravog pomirenja i praštanja.
Nakon mise kardinal Puljić je izjavio kako je susret bio iznimno bogat razmjenom iskustava te se moglo dobro upoznati stanje u zemljama Jugoistočne Europe, u kojima Katolička crkva ima posebnu ulogu svjetla i uporišta nade u izgradnji mostova među različitostima. Kardinal je također ustvrdio da Crkva treba imati utjecaj u javnosti kako bi se ozdravilo društvo koje je velikim dijelom moralno urušeno. Odgovarajući na upit o značaju ovog susreta za Hrvate – katolike u BiH i cijelu Katoličku Crkvu na ovim prostorima, kardinal Puljić je kazao da su europski predstavnici ponovno imali mogućnost upoznati aktualno stanje te kako Europska zajednica mora snositi veću odgovornost na prostorima BiH kad je u pitanju izgrađivanje pravde i mira.
Biskup Komarica je izrazio radost što se susret održao upravo u BiH, odnosno u Sarajevu, jer je to bila prigoda da se gostima prikaže stvarna situacija katolika koji su ovdje svoji na svome i žele odgovoriti na sve aktualne izazove. Biskup Komarica je napomenuo kako katolici zajedno s drugim sugrađanima žele zajednički izgrađivati bolju sutrašnjicu za BiH radeći na promicanju te zaštiti istine i pravde, ali jednako tako potencirajući praštanje i pomirenje koje je pri tome potrebno da ta zemlja ponovno stane na svoje noge i da svijetla obraza gleda u budućnost: “Specifičnost ovog susreta jest to što su osim predstavnika Crkve na njemu također dijelom sudjelovali i predstavnici Srpske pravoslavne crkve i Islamske zajednice u BiH, kao i vrlo utjecajni europski političari koji su čuli naša razmišljanja i koji su također imali mogućnost iznijeti svoja mišljenja o stanju u BiH i na jugoistoku Europe, kako s političkog, tako i sa socijalnog stajališta, ali i o općoj situaciji cijele regije. Poseban naglasak je stavljen na stanje u BiH gdje su predstavnici međunarodne zajednice i te kako utjecajni i što zapravo oni dobrim dijelom odlučuju o sadašnjosti i budućnosti ove zemlje”, zaključio je biskup Komarica.